מענה – היחידה לבריאות הנפש

אבחון דמנציה ואלצהיימר

אבחון דמנציה ואלצהיימרהמונחים אלצהיימר ודמנציה הם מונחים שנעשה בהם פעמים רבות שימוש חלופי. עם זאת, מדובר בשתי הפרעות שונות. דמנציה היא למעשה הגדרת סל להפרעה מוחית, שמשפיעה על זיכרונו של אדם ועל יכולתו לתקשר עם הסביבה ולבצע מטלות יומיומיות.

מחלת האלצהיימר היא צורה של דמנציה, שנובעת מאבדן של תאי מוח או ניוונם באזורים של המוח השולטים בחשיבה, זיכרון ושפה.

אם אתם חושדים שאתם, או אחד מקרוביכם, סובל מתסמינים כאלו, חשוב מאד לפנות לאבחון שיוכל לאתר קיומם של אלצהיימר או דמנציה. אבחנה מדויקת של דמנציה ואלצהיימר היא השלב הראשון שנדרש לצורך קבלת טיפול הולם, הן על ידי בעלי מקצוע והן על ידי קרובים ובני משפחה.

סימנים מוקדמים לדמנציה ואלצהיימר

עם הופעתם של סימנים אלה, חשוב לדווח על כך ולפנות לאבחון מתאים. תוצאות האבחון יסייעו לקבוע, בין היתר, האם הנבדק אכן סובל מאלצהיימר, האם הוא כשיר לנהוג, לנהל את כספו ולהמשיך בעבודתו והאם הוא זקוק להתאמה כלשהי של סביבת מגוריו. כמו כן, אבחנה מדויקת תסייע לרופא המטפל להתאים לנבדק תוכנית טיפול אישית, לרבות טיפול תרופתי מתאים, ועשויה להאט את קצב ההתדרדרות של תפקודו של הנבדק. בנוסף, יש לאבחון המוקדם יתרון בהפחתת רמת החרדה והחשש שחווים הנבדק והקרובים לו, כתוצאה מבעיה שלא ידוע טיבה.

הגורמים המבצעים אבחון דמנציה ואלצהיימר

כאשר עולה חשש לדמנציה ואלצהיימר, ניתן ליצור קשר עם רופא המשפחה המטפל בנבדק בדרך כלל והוא יפנה אותו למומחה העוסק בתחום. המומחה עשוי להיות כל אחד מבעלי המקצוע הבאים:

מטפלים נוספים שעשויים להיות מעורבים בתהליך הינם:

אופן ביצוע האבחון

ראוי להדגיש כי לא קיים מבחן אחד ויחיד המשמש לאבחון אלצהיימר. המסקנה כי הנבדק סובל מאלצהיימר תתקבל על ידי הרופא המאבחן לאחר ביצוע מערך של מספר אבחונים שונים, שלרוב מידת הדיוק שלהם היא בשיעור של כ-90%.

במהלך האבחון, ינסה הרופא המאבחן לאתר תסמינים של אלצהיימר, תוך שלילת מצבים רפואיים שונים שעלולים לגרום לתסמינים דומים, למשל חוסר בויטמין B12, דיכאון, פציעת ראש, גידול במוח, שבץ, פרקינסון, הפרעה בפעילות בלוטת התריס ועוד. הרופא יעשה שימוש באמצעים הבאים:

טיפול באלצהיימר ודמנציה

לצערנו, כיום אין תרופה חד משמעית שפותרת את החולה מאלצהיימר. קיימים טיפולים תרופתיים שעוזרים להתמודד בחלק מתסמיני אלצהיימר בקרב החולים והן עשויות להאט אפילו את המחלה אך לא למנוע אותה.

ניתן לשלב את הטיפול התרופתי עם טיפולים משלימים וריפוי ועיסוק שיקלו על החולים וזאת ותמיד בתיאום עם הרופא המטפל.

עוד על טיפול באלצהיימר

Exit mobile version