מענה – היחידה לבריאות הנפש

אבחון תעסוקתי

אבחון תעסוקתיכשירות לתעסוקה משפיעה על התנהלות בית העסק, ואבחון תעסוקתי מסייע לעובדים לקבל את התמיכה לה הם זקוקים על מנת לתפקד בעבודה ביעילות.

אם אתה סובל מבריאות לקויה, מצב סיעודי, פציעה או נאבק עם קשיים בבית, כחלק מתכנית האבחון הכללי והטיפול, הרופא מנסח אבחון המיועד למעסיק, המאפשר לך לקבל התאמות המסייעות לך לשוב לעבודתך או להישאר בה.

מי מבצע אבחון תעסוקתי?

תהליך האבחון תלוי בגודל הארגון בו אתה מועסק. את האבחון יכולים לקבוע רופא תעסוקתי או מגוון מומחים, כולל:

היבטי אבחון תעסוקתי

נקודות המפתח העיקריות באבחון תעסוקתי הם מומחיות ובריאות. כשירות לעבודה אינה מחליפה בריאות תעסוקתית, אלא משלימה אותה.

כיום תהליך האבחון מתייחס לעובדים כשירים ובריאים בהווה, ללא בעיות צפויות בטווח הקצר והארוך. האבחון בוחן אף גורמים אישיים העשויים להשפיע על תפקוד העובד בעבודה, והמלצות רפואיות הקובעות את כשירותו.

עובדים הסובלים מבעיה רפואית קלה, מקבלים חוות דעת רפואית הכוללת המלצות אותן ניתן ליישם במקום העבודה לשם תפקוד בטוח ויעיל.

לדעת מה רוצים להשיג מאבחון תעסוקתי

עובדים שעוברים אבחון תעסוקתי מבקשים להשיג ערכים כגון מיקוד בעבודה או כיוון בחיים. אלו הן בקשות הגיוניות, אך אבחון תעסוקתי, המבוצע על ידי רופא או יועץ, מאפשרים ליצור מטרות פרטניות יותר.

ולמה לא? מטרות אלו מאפשרות על העובד לבצע את תפקידו בקלות וביעילות, לדעת כיצד להתחיל ולסיים פרויקטים, ולפתח תכנית עבודה עם מאבחן תעסוקתי, הכוללת פרטים מדויקים לגבי ביצוע התפקיד.

מאבחן תעסוקתי מסייע להמשיך את התפקיד ביעילות ובאומץ, ומסייע לעובד לבדוק את האופציות שלו ולקבל החלטות קריירה מושכלות, כחלק בלתי נפרד, שווה ואמיתי ממקום העבודה.

המלצות רפואיות לאחר אבחון תעסוקתי

כשעובד סובל מבעיה רפואית ומעוניין לשוב לעבודה, הרופא מאבחן את כשירותו ומנסח הצהרה רפואית שמטרתה ציון התחומים בהם יכול העובד להתמקד בעבודה, המטלות אותן הוא מסוגל לבצע, ומה שאונו מסוגל לעשות. האבחון מציע אופציה כגון: 'עשוי להיות כשיר לעבודה תוך התחשבות בהמלצות הבאות'. ממצאי האבחון התעסוקתי המנוסחים על ידי הרופא שוקלים את הכשירות לעבודה הפרטנית אותה מבצע העובד.

הרופא יכול להמליץ על שיטות המסייעות לעובד לשוב לעבודה, כמו למשל שיבה הדרגתית לתפקיד; עבודה בשעות גמישות; התאמות במקום העבודה; או שינוי תפקיד. רופא המשפחה יכול גם לספק פרטים כלליים בנוגע להשפעת המצב הבריאותי של העובד על יכולת תפקודו.

תכנית עבודה לאחר אבחון תעסוקתי לאנשים הסובלים ממוגבלויות

מאבחן תעסוקתי מסייע לאנשים עם מוגבלויות, שאינם מועסקים, אך מחפשים תעסוקה, הזדמנות לקבל את אותן הטבות הבריאות המוצעות לעובדים בריאים.

לאחר האבחון, המאבחן או היועץ מרכיב ביחד עם העובד תכנית פעולה המסייעת לו לתפקד במקום העבודה עם מוגבלויותיו ולהשתכר שכר ראוי.

Exit mobile version