בריאות הנפש

התמכרות לאלכוהול

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

כאשר הרגלי שתיית אלכוהול התמכרות לאלכוהולחוצים את הקו משימוש מתון או חברתי, לבעיית שתייה המאופיינת בצריכת אלכוהול על מנת להתמודד עם קשיים או כדי להימנע מתחושות רעות, הם נמצאים בשטח מסוכן שיכול להיות מוגדר כהתמכרות.

לכן חשוב להיות מודע לסימני האזהרה ולנקוט צעדים על מנת להתמודד עם התופעה. הבנת הבעיה היא הצעד הראשון להתמודדות איתה. מאחר ושתיית אלכוהול כל כך נפוצה בקרב תרבויות רבות והשפעותיה שונות כל כך מאדם לאדם, אין זה קל להבין איפה הגבול בין שתייה חברתית להתמכרות לאלכוהול.

הגורמים להתמכרות לאלכוהול

גורמים רבים קשורים להתמכרות לאלכוהול, ביניהם גנטיקה, סביבת הילדות, סביבה חברתית ובריאות נפשית. אנשים בעלי היסטוריה משפחתית של אלכוהוליזם או הקשורים בקשר הדוק עם שתייני אלכוהול כבדים, נוטים יותר לפתח התמכרות לאלכוהול. אנשים הסובלים מבעיות נפשיות דוגמת חרדה, דיכאון או הפרעה דו קוטבית נמצאים גם הם בסיכון גבוה במיוחד להתמכרות לאלכוהול.

אבחון עצמי

אנשים שמזהים בעצמם את התסמינים הבאים, סובלים ככל הנראה מהתמכרות לאלכוהול:

  • כאשר הם מרגישים אשמים או מתביישים בהרגלי שתיית האלכוהול שלהם.
  • כאשר הם משקרים לסביבה או מסתירים את הרגלי השתייה שלהם.
  • כאשר יש להם חברים או בני משפחה המודאגים מהרגלי השתייה שלהם.
  • כאשר הם מרגישים צורך לשתות אלכוהול על מנת להירגע או להרגיש טוב יותר.
  • כאשר הם שותים אלכוהול על מנת להירגע ולהקל על הלחץ בעקבות מאורעות, התרחשויות או גורמים המעציבים אותם.
  • כאשר הם שותים אלכוהול בכמות גדולה יותר מכפי שהתכוונו.

תסמינים נפוצים

  • כאשר אדם מזניח באופן תכוף את תחומי האחריות שלו בבית, בעבודה או בלימודים בעקבות שתיית אלכוהול.
  • שימוש באלכוהול במצבים בהם השתייה מהווה סכנה פיזית, כגון שתייה בזמן נהיגה, או ערבוב תרופות מרשם עם אלכוהול בניגוד להוראות הרופא.
  • המשך שתיית האלכוהול עד להשתכרות גם כאשר ההרגל גורם לבעיות במערכות היחסים, שיבוש מצבים חברתיים או התנהגות אלימה.

התמכרות לאלכוהול – תופעות פיזיות ופסיכולוגיות ארוכות טווח

ההשפעות ארוכות הטווח של שימוש באלכוהול יכולות להיות הרסניות ואפילו לגרום לסכנת חיים. התמכרות כרונית לאלכוהול עלולה להשפיע לרעה על כמעט כל מערכת איברים. השפעות התעללות ההתמכרות לאלכוהול על הגוף כוללות חוסר איזון ויציבות, תזונה לקויה, לחץ דם מוגבר וקצב לב לא סדיר.

בעקבות התמכרות לאלכוהול, גברים יכולים לסבול מאימפוטנציה ונשים מווסת לא סדירה. בנוסף, גורמת ההתמכרות לבעיות במערכת העיכול כגון שחמת הכבד והלבלב. לעיתים יתכנו גם הפרעות בתפקודי המוח.

תכניות שיקום והתמודדות לטיפול בהתמכרות לאלכוהול

אנשי מקצוע ממליצים על טיפול בהתמכרות לאלכוהול באמצעות ייעוץ פסיכולוגי קצר, קבוצה לעזרה עצמית, קבוצת תמיכה, או במקרים חמורים יותר, יופנו לקבלת טיפול גמילה. תכניות גמילה לטיפול בהתמכרות לאלכוהול הן תוכניות שניתן לבצע במסגרת מרכזים רשמיים. טיפול הגמילה מבוצע בדרך כלל במרכז טיפול בהתמכרות או בבית חולים. את הגמילה מבצעים בדרך כלל רופאים, אחיות ואנשי מקצוע מוסמכים. לעיתים קרובות מטפלים אנשים המכורים לאלכוהול בשיטת גמילה עצמית.

טיפול קבוצתי יכול לסייע למכורים לאלכוהול להישאר פיכחים. התערבויות משפחתיות להפרעות אלכוהול נוטות להיות יעילות. במקרים החמורים של ההתמכרות, קיימת אפשרות לקבל תהליך גמילה ארוך טווח הכולל מגורים, ונמשך כשלושה עד חמישה חודשים. הגמילה כוללת טיפול בקשרים חברתיים, בעיות חינוך ובעיות משפחתיות.

קראו עוד:

התמכרות למורפיום

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!