אמא עובדת

אמא עובדתנשים, במשך השנים היו חלק ממעגל האבטלה ומילאו תפקידים ביתיים של ניקיון, תחזוקת הבית, טיפול בילדים, עבודות שבגינן לא קיבלו שכר. עם בוא הפמיניזם, החליטו הנשים להגשים את עצמן ויצאו לעבודה מחוץ לבית, עבודה שמשלמת כסף אמיתי, עבודה שבה ניתן להתקדם ולפתח את האישיות – קריירה.

היום רובן המכריעה של הנשים עובדות מחוץ לבית ומגשימות את עצמן מבחינת הקריירה ובמקביל לכך מביאות ילדים לעולם ובעצמם לוקחות על עצמן תפקיד כפול, של אימא ואשת קריירה – כיצד ניתן לשלב בין השניים בצורה הטובה ביותר? האם דבר בא על חשבון דבר אחר? מהו הקונפליקט האימהי של האישה העובדת? האם יש פיתרון אופטימאלי?

הקונפליקט האימהי

מחקרים רבים נעשו בקרב אימהות עובדות, מאמרים נכתבו, ספרים, סרטים, נדמה כי כולם מנסים לענות על השאלה הגדולה – איך משלבים בין אימהות לקריירה.

הקונפליקט העצום בין הצורך המשפחתי לבין הצורך במקום העבודה הוא אולי הגדול ביותר שאיתו אישה צריכה להתעמת.

שני המקומות צריכים את האישה, לשניהם יש תפקיד גדול ומשמעות מבחינת האישה. על אף העובדה שנשים הצליחו להתקדם  ולהגיע למישרות גבוהות ובכירות, הקונפליקט נשאר קיים ועוד הוגבר, משום שהחברה מצפה היום מהאישה גם להיות אימא וגם לצאת לעבוד.

סביר להניח שגברים לא נתקלים בקושי של אבהות וקריירה, הם פחות לחוצים להוציא את הילד מהגן והריצה לרופא באמצע היום כשלילד יש חום גבוהה עדיין נשאר בתחום אחריותה של האישה.

בנוסף לכל אלה ישנו המקום הריגשי, החיבור למהות האימהות והשינוי הגופני והנפשי שעובר על האישה עם בואו של הילד לעולם. הצורך הנשי ליהנות מכל העולמות, להיות אשת-על ולהצליח לעשות את הכל בצורה הטובה ביותר, יכול להכביד ולפעמים מפספסים גם מכאן וגם מכאן.

יש לזכור שיש לנו רק 24 שעות ביממה ולא תמיד נוכל לדחוס את כל המטלות והרצונות לתוך יממה אחת. אבל חשיבה נכונה ותכנון נכון, בהחלט יכול להקל.

איך משלבים בין אימהות לקריירה?

שלב החשיבה

הדבר החשוב ביותר כשבאים לשלב בין אימהות לקריירה הוא להכיר בעובדות הקיימות בשטח. אם נחליט מהי המטרה שלנו בסופו של יום נדע כיצד לפעול על מנת להשיג אותה. יש לשאול את השאלות: איזה אימא אני רוצה להיות? איזו קריירה אני רוצה שתהייה לי?

שלב המציאות

בבואו האישה לשלב בין קריירה לאימהות יש לבדוק מה המשאבים האנושיים שבאים לעזור לה לעשות זאת, זה יכול להיות האבא, סבא או סבתא או מטפלת. יש ליצור מעגל תמיכה על מנת שהאישה תוכל להשיג את המטרות שהציבה לעצמה בשילוב של קריירה ואימהות.

בנוסף, חשוב מאוד לאישה שתלמד את זכויותיה במקום העבודה ובעולם העסקי. בשנים האחרונות נעשו צעדים משמעותיים מבחינת החוק על מנת להקל על האימא העובדת.

שלב הביצוע

לאחר שעברנו את שני השלבים הראשונים והכנו את הקרקע ניתן להגיע לכדי פעולה תוך כדי שילוב של פתרונות יצירתיים, כמו קניות בסופר דרך האינטרנט ומציאת בייביסטיר.

בנוסף חשוב מאוד להגדיר שעות פנאי עם הילדים, לא רק רחצה וטיפול בצרכים הבסיסיים, אלא גם בצרכים הנפשיים, טיולים, שיחות, משחקים ומעורבות שלמה בכל שלב ושלב.

הפיתרון הוא -איזון

האיזון בין אימהות לקריירה דומה למשחק ג'אגלינג, יש להיות יצירתיים כל הזמן, לשים לב לשינויים שמתרחשים במשפחה ובמקום העבודה ולזכור תמיד: את לא חייבת לעשות הכל לבד וחשוב לשמור על תקשורת זוגית.

ניהול נכון של זמן, עזרה מהבעל או מהמשפחה המורחבת ולפעמים ויתור על דבר אחד או שניים, יכולים לעשות את כל ההבדל ולעזור בשילוב של אימהות ועבודה.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום