בריאות הנפש

מהי אמנזיה?

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

אמנזיהמעט שכחה ככל שאדם מתבגר היא תופעה נורמאלית. יחד עם זאת, אובדן זיכרון עלול להיות תסמין של מצב רציני יותר המצריך בדיקה רפואית. אובדן זיכרון, הנקרא גם אמנזיה, מתרחש כאשר אדם מאבד את היכולת לזכור אירועים ומידע אותם הוא בדרך כלל מסוגל לזכור.

זה יכול להיות משהו שאירע לפני שניות או דקות אחדות, או אירוע בלתי נשכח שאירע בעבר. אובדן הזיכרון יכול להתחיל פתאום או שהוא הופך לגרוע יותר במשך שנה. מצב זה עלול להיות מטריד לאדם שנפגע ממנו, כמו גם לבני המשפחה. קרובי המשפחה עלולים לחשוש לגרוע ביותר ולהניח כי המצב נגרם על ידי דמנציה, אך בדרך כלל זהו אינו המקרה.

גורמים שכיחים לאמנזיה

באופן כללי, רופאים סבורים כי אובדן זיכרון נגרם ממצבי חרדה; לחץ או דיכאון. הבעיה נובעת מריכוז נמוך וחוסר תשומת לב לאירועים משמעותיים בשל חוסר עניין. בעיות שינה מחמירות אמנזיה.

גורמים נפוצים אחרים של אובדן זיכרון הם פגיעת ראש, למשל לאחר תאונת דרכים; או שבץ שמנתק חלק מאספקת הדם למוח, וגורם למוות של רקמת המוח. אלו גורמים לאובדן זיכרון פתאומי, בו אדם שוכח גם אירועים שהתרחשו לפני הטראומה. זוהי אמנזיה מדרדרת, או שאדם שוכח את כל מה שאירע לאחר הטראומה. זוהי אמנזיה אנטרוגרדית.

גורמים שכיחים פחות לאמנזיה

גורמים נפוצים פחות עלולים להיגרם על ידי:

בלוטת התריס – שאינה מייצרת מספיק הורמונים.

סוגי תרופות מסוימות – כגון תרופות הרגעה ומספר טיפולים למחלת פרקינסון.

אלכוהול – צריכה מוגזמת של אלכוהול מובילה לאמנזיה בטווח הארוך.

דימום מוחי – מכונה דימום תת עכבישי.

מחסור בוויטמין B1 (תיאמין) – למשל, עקב בעיה במערכת העיכול.

בעיות בזרימת דם לחלק מהמוח – גורמות להתקפים פתאומיים של אובדם זיכרון. מצב זה מכונה אמנזיה גלובלית חולפת.

אירוע מלחיץ או טראומטי – אשר גורם לאדם לחסום את הזיכרון, ומותיר יכולת לזכור מידע חשוב. מצב זה מכונה אמנזיה פסיכוגנית.

גידולים במוח – זהו גורם נדיר לאמנזיה, אך הוא קיים.

מהם התסמינים?

אדם מבוגר עם אמנזיה עשוי לסבול מדיכאון המתבטא בשינויי התנהגות, כגון אגירת חפצים, עצבנות או תחושה כללית רעה. שני המאפיינים העיקריים של אמנזיה הם יכולת לקויה ללמוד מידע חדש בעקבות התפרצות האמנזיה; ויכולת לקויה להיזכר באירועי עבר ובמידע מוכר מהעבר.

רוב האנשים עם אמנזיה חווים בעיות זיכרון לטווח קצר. הם אינם מסוגלים לשמור על מידע חדש. הזיכרונות האחרונים הם בעלי הסיכויים הטובים ביותר ללכת לאיבוד, ואילו זיכרונות מרוחקים יותר או שטבועים עמוק יותר, עשויים להישמר.

אדם עשוי להיזכר בחוויות מהילדות, או שהוא יודע את שמות ראשי הממשלה של העבר, אך אינו מסוגל לנקוב בשמו של ראש הממשלה הנוכחי, אינו זוכר את החודש בהווה, או מה אכל לארוחת הבוקר.

אובדן זיכרון אינו משפיע על האינטליגנציה, הידע הכללי, המודעות, טווח הקשב, יכולת השיפוט, האישיות או הזהות. אנשים עם אמנזיה בדרך כלל מבינים מילים כתובות ומדוברות ויכולים ללמוד מיומנויות כגון רכיבה על אופניים או נגינה על פסנתר. הם יכולים אף להבין כי הם סובלים מהפרעת זיכרון.

בדיקות ואבחון

על מנת לאבחן אמנזיה, הרופא מבצע הערכה מקיפה לשלילת גורמים אפשריים של אובדן זיכרון, כגון מחלת אלצהיימר, צורות אחרות של גידול, דמנציה, דיכאון או הפרעות מוחיות.

טיפול ותרופות

טיפול באמנזיה מתמקד בשיטות המסייעות לטיפול בבעיית הזיכרון.

תרופות או תוספי תזונה – לא קיימות תרופות זמינות כיום לטיפול ברוב הסוגים של אמנזיה. בשל המחסור בתיאמין, הטיפול כולל החלפת ויטמין זה ותכנית תזונה נכונה. הטיפול כולל אף התנזרות מאלכוהול על מנת למנוע נזק נוסף, אך רוב האנשים לא יתאוששו מהזיכרון האבוד באמצעות טיפול זה, אלא ישמרו מפני החרפת התסמינים.

ריפוי בעיסוק – אדם עם אמנזיה עובד עם מרפא בעיסוק על מנת ללמוד מידע חדש שיחליף את המידע האבוד, או לשם שימוש בזיכרונות בשלמותם כבסיס ללמידת מידע חדש. אימון זיכרון כולל אף מגוון נרחב של שיטות לארגון מידע, כך שקל יותר לזכור ולשפר הבנת שיחה ממושכת.

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!