אנהדוניה ודיכאון

אנהדוניהההגדרה הקלינית של אנהדוניה קובעת שמונח זה מתייחס לאיבוד עניין בפעילויות שבעבר גרמו להנאה.

המדריך האבחוני של האיגוד הפסיכיאטרי האמריקאי מפרט שאנהדוניה היא תסמין של דיכאון, ואינה הפרעה פרטנית. לכן דיכאון ואנהדוניה מטופלים ברוב המקרים כמצב נפשי אחד.

אנהדוניה: הסבר רגשי

רופאים, מומחים לבריאות הנפש ויועצים פסיכולוגיים מסבירים את ההיבטים הרגשיים של אנהדוניה:

חוסר יכולת גופנית לייצר רגשות חיוביים ולבנות חוסן נפשיזהו העדר מוחלט של רגשות, הנובע ממצב נוירולוגי המתבטא בשיבושים מוחיים החוסמים את היכולת לחוות רגשות כגון שמחה, אושר, הכרת תודה, אכפתיות ותחושות חיוביות אחרות.

ירידה רגשית מובילה לדיכאון הרסני – בטווח הארוך, תסמיני הדיכאון משתפרים, אך תחושת התבוסה הרגשית נותרת מוחלטת.

אנהדוניה: הסבר נוירולוגי המציף את התודעה

זהו מצב נוירולוגי הגורם לחוסר יכולת פיזיולוגית לייצר רגשות חיוביים כגון שמחה, אושר, הכרת תודה, עניין, התרגשות, קשר, אהבה, אכפתיות, וצער. מצב זה עלול לגרום אף לירידה ביכולת לחוות רגשות שליליים. זהו מצב נפרד מדיכאון.

דוגמאות מהחיים לאנהדוניה:

  • החזקת התינוק ללא תחושת אהבה או חיבור.
  • שמיעת שיר אהוב וחוסר יכולת להתרגש.
  • העדר צורך או הנאה באינטימיות, גם אם יכולת קיום יחסי המין אינה נפגעת.
  • חוסר יכולת להתאבל או על אדם אהוב שנפטר.
  • חוסר עניין או מוטיבציה לתפקד, כולל עיסוק בתחביבים או פעילויות שבעבר גרמו להנאה.
  • זיוף רגשות בנוכחות אנשים, כגון העמדת פנים של הבעת תחושת רגש.
  • תחושת אדישות מוחלטת בזמנים מיוחדים כגון ערב החתונה או זכייה בפרס משמעותי.

אנהדוניה: סוגים

מגוון סוגים שונים של אנהדוניה משפיעים על מצבים חברתיים, פיזיים, מיניים, מוסיקליים, או העדר מוטיבציה. אנשים עשויים להיות מושפעים מאנהדוניה בכל תחומי חיים אלו או בחלקם, אך המאפיין השולט הוא חוסר יכולת לבטא כל רגש חיובי או עניין בכל תחום של החיים.

אנהדוניה מוסיקלית, חברתית ומינית מאופיינת בחוסר הנאה בתחומים מסוימים אלו. לאנהדוניה מושכלת או מוטיבציונית אין כל מוטיבציה או רצון לתפקד, ואנהדוניה כללית היא חוסר יכולת ליהנות מכל פעילות, כולל חוסר יכולת לחוות כל התרגשות לגבי העתיד.

גורמים לאנהדוניה

מצב זה כרוך ברוב המקרים במצבים נפשיים אחרים כגון דיכאון, הפרעה דו קוטבית, וסכיזופרניה. אנהדוניה מתרחשת לעתים גם ברב אנשים המפתחים תלות באלכוהול וסמים. חלק מהגורמים לאנהדוניה כוללים תופעת לוואי נפוצה של תרופות וסמים נרקוטיים, וכן של תרופות מסוימות המשמשות לטיפול במצבים נפשיים.

אנהדוניה עשויה להיות גם תוצאה של טראומה מהעבר, והיא רווחת בקרב אנשים עם הפרעת לחץ פוסט טראומטית, או אנשים הסובלים מחרדה חמורה או מורחבת.

שיבושים מוחיים הגורמים לאנהדוניה – החלק של המוח המושפע מאנהדוניה כרוך במגוון תפקודים, ומנגנונים ניורוביולוגיים. חומרת אנהדוניה קשורה בליקוי בפעילות הסטריאטום הגחון, כולל הגרעין הנגוע, ועודף פעילות באזור הגחון של הקורטקס הפריפרונטלי, כולל קליפת המוח הפרה פרונטאלית, עם השפעה משמעותית, אך שאינה בלעדית, של דופמין. תפקיד הדופאמין והסטריאטום הגחוני באנהדוניה, כתסמין של דיכאון, משוכפל במידה רבה, ומעורב בגורמים לאנהדוניה.

ההבדל בין אנהדונה לדיכאון

המאפיין העיקרי המבדיל בין אנהדוניה רגשית לבין דיכאון הוא היעדר מוחלט של כל רגש חיובי. במהלך דיכאון, יתכנו רגעים מזדמנים, קטנטנים וחולפים, שבהם אדם הסובל מההפרעה חווה פרץ קטן של תחושה טובה לרגע קצר.

זה יכול להיות מצב פשוט כגון להתבונן על החתול בבית ולחשוב שהוא חמוד, או לשמוע שיר אהוב וליהנות ממנו לרגע. באנהדוניה מלאה, לא ניתן לחוות כל רגש חיובי, בכל עת, כלפי אף אדם, או שום מצב.

סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום