מענה – היחידה לבריאות הנפש

אשפוז חלקי

אשפוז חלקיאשפוז חלקי הוא תכנית טיפול מקיפה, אינטנסיבית, קלינית, לטווח הקצר. רמת הטיפול ממוקם מעט מתחת לאשפוז מלא, אך הוא מרוכז יותר.

הפניית מטופלים למסגרת זו מתבצעת כשהם חווים תסמינים פסיכיאטריים חמורים עימם קשה להתמודד אך מצבם אינו דורש טיפול מסביב לשעון.

מטופלים בתוכניות אשפוז חלקי משתתפים בטיפולים מובנים לאורך כל היום, שלושה עד חמישה ימים בשבוע, ושבים לביתם בערבים. על מנת להבטיח את בטיחות המטופל, הם כפופים לאותם נהלים כמו באשפוז פסיכיאטרי מלא, כלומר, ללא טלפונים, חגורות בגדים או שרוכי נעליים.

זכאות לאשפוז חלקי

תוכנית זו מיועדת לאנשים מגיל 18 ומעלה, הסובלים מהמצבים הבאים:

תסמינים חמורים של הפרעה פסיכיאטרי – כגון חרדה, דיכאון, הפרעה דו קוטבית, התמכרות לאלכוהול או לסמים, או הפרעה נפשית אחרת המאיימת על יכולתם לתפקד בבטחה.

הצורך בתוכנית שונה – אשפוז חלקי מתאים לאנשים שלא שיפרו את מצבם בתוכניות טיפול אחרות.

אווירה טיפולית – תוכנית זו מאפשרת למטופל את המוטיבציה להשתתף בתוכנית, בזכות אווירת הטיפול הקצר היומי, הנמשך שבוע עד חודש.

חלופה לטיפולים תרופתיים – אשפוז חלקי מבוסס יותר על טיפולים התנהגותיים ופחות על טיפולים תרופתיים.

הדגש באשפוז חלקי – המטופלים מתמקדים בלימוד מיומנויות התמודדות בריאות לשליטה על תסמיניהם.

השירותים באשפוז חלקי

מטופלים בתוכנית זו מקבלים שירותי אשפוז חלקי הכוללים:

מטרות האשפוז החלקי הן ייצוב תסמינים פסיכיאטריים חמורים; סיוע למטופל ללמוד לתרגל את ההתמודדות עם מחלתו; סיוע למטופל לשוב לרמת תפקוד אופטימאלית; והפחתת הצורך באשפוז פסיכיאטרי מלא.

יתרונות רבים בתוכניות אשפוז חלקי

אם המטופלים מודאגים מפני הבידוד הכרוך בתוכנית טיפול זו, ההיפך הוא הנכון. תוכניות אשפוז חלקי רבות מספקות טיפול קבוצתי אשר מאפשר יצירת קשרים עם אנשים אחרים החווים בעיות זהות.

יש אף את האפשרות לקיים מגעים עם פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים, אחיות ואנשי מקצוע אחרים בתחום בריאות הנפש. מטרת התכנית החלקית היא פיתוח מיומנויות מסייעות למטופלים להתמודד טוב יותר עם חייהם ותסמיניהם.

תכנית זו מפחיתה את ההפרעה בשגרת חיי המטופלים, שומרת על תמיכה רציפה של בני המשפחה והחברים, ומקלה את הלמידה באמצעות עידוד מיידי בפועל לפעול בהתאם למיומנויות ההתמודדות החדשות שנרכשו.

אם הרופא סבור שזה הכרחי, מומלץ להשתתף בתוכנית אשפוז חלקי. מטופלים רבים שמחים על החלטה זו, היות והיא מכוונת לטווח הקצר ומסייעת באופן משמעותי. יש לדון עם הרופא לגבי החששות, ולקבל מידע נוסף על התוכנית, המספק הבנה טובה יותר בכל הנוגע למאפייני התוכנית.

Exit mobile version