אשפוז לשיקום

אשפוז לשיקוםשיקום נועד לשחזר ולהשיב יכולות תפקוד נפשי שאבדו. אשפוז פסיכיאטרי לשיקום נועד לסייע לאנשים להתאושש מקשיי בעיות נפשיות לטווח הארוך. הטיפול מסייע להם בתמיכה עם קשיי התמודדות בחיי היומיום או במערכות יחסים.

במהלך תקופת השיקום, המטופל לומד להתמודד עם בעיות, להשיב את הביטחון העצמי, וללמוד כיצד לחיות באופן עצמאי ככל הניתן.

כשאדם סובל מקשיי תפקוד בחיים כתוצאה מבעיות נפשיות לטווח הארוך, הוא אינו יכול לקבל טיפול יומי או אשפוז קצר מועד, ומומלץ לו לעבור טיפול בשיקום, תחת פיקוח מומחה לשיקום בעיות נפשיות. צוות השיקום כולל פסיכיאטרים, אחיות, ומרפאים בעיסוק.

מי זקוק לשירותי אשפוז פסיכיאטרי לשיקום

אנשים שאובחנו עם הפרעות נפשיות כגון סכיזופרניה, הפרעה סכיזואפקטיבית או הפרעה דו קוטבית זקוקים לאשפוז בתקופת שיקום. הקשיים הנפשיים האופייניים כוללים:

בעיות עם ארגון ותכנון בחיי היומיום – קושי בתכנון וביצוע בפועל של יעדים ומטרות.

תסמיני מחלות נפשיות – כגון שמיעת קולות, קשיי תקשורת עם אחרים או דיכאון וחרדה מתמשכים.

התעללות – אנשים שעברו התעללות מינית או נפשית, או אנשים שהתעללו בגופם כגון הסובלים מהפרעות אכילה, אלכוהוליסטים ומכורים לסמים.

התנהגויות מאיימות – המובילות להסתבכות בפלילים.

הסטיגמה של מחלת נפש מהווה נטל נוסף בפני עצמו. אנשים שסבלו ממחלה נפשית מתמשכת, עשויים להתקשות במיוחד במציאת עבודה, השגת הכנסה סבירה או שהם סובלים משיפוט ונידוי של אחרים. אשפוז פסיכיאטרי לשיקום מאפשר להם להתמודד עם מחלה נפשית מורכבת כמו גם עם עמדות אנשים אחרים.

הצורך בקבלת שירותי שיקום פסיכיאטרי מתעורר לאחר מספר שנים של בעיות נפשיות, ומספר אשפוזים פסיכיאטרים שלא שינו את המצב. אך מטופלים יכולים להיכנס לעיתים לתקופת שיקום כשיטה יעילה להתגברות על תחילת מחלה נפשית.

צוות השיקום מציע תמיכה ופיקוח לפני השיבה הביתה לחיים עצמאיים. המטופל מקבל טיפולים בתוכניות אינטנסיבית הזמינות ביחידת שיקום בלבד.

מהן מטרות שיקום בריאות הנפש?

במסגרת אשפוז פסיכיאטרי לשיקום המטופל רוכש כלים בתחומי למידה מחודשת של כישורי חיים; השבת הביטחון העצמי; התמודדות עצמאית משופרת ונוחה; והשבת מטרות חיים כגון חיים בדירה לבד, מציאת עבודה והקמת משפחה. אנשי מקצוע בשירותי שיקום מסייעים למטופלים עם בעיותיהם המיוחדות, וככל שמצבם משתפר, התמיכה המוצעת מותאמת כנדרש.

שירותי אשפוז פסיכיאטרי בשיקום עשויים להימשך מספר חודשים או שנים. בתקופה זו המטופל זוכה לתמיכה עד שהוא חש בטוח יותר ומשפר את יכולותיו. לעיתים קשה לשמור על התקווה לאורך תקופות ארוכות אלו, אך הצוות המקצועי עושה כמיטב יכולתו לסייע למטופל להשיג את מטרותיו.

שירותי טיפול ותמיכה בשיקום

אשפוז פסיכיאטרי במסגרת שיקום מספק את השירותים הבאים:

טיפולים תרופתיים בשילוב עם טיפולים בדיבור – הכוללים טיפול התנהגותי קוגנטיבי, כשטיפול מותאם אישית למטופל, ועשוי לכלול עבודה עם המשפחה.

הדרכה לקראת חיים בריאים – סיוע בהפסקת שימוש בסמים או אלכוהול, והחלמה מהפרעות אכילה.

תמיכה להתמודדות עם פעילויות יומיומיות – כגון היגיינה אישית, כביסה ומיומנויות חיים מורכבות יותר כגו תקצוב, קניות ובישול.

ככל שמצבו הנפשי של המטופל משתפר, הוא יכול לבלות זמן רב יותר בקהילה, לבצע פעילות גופנית, לצאת לבילוי, ללמוד קורס, לרכוש מיומנויות עבודה או להתחיל לחפש עבודה. לעיתים ניתן לקבל במסגרת אשפוז פסיכיאטרי בשיקום גם ייעוץ משפטי. יחידות השיקום מספקות מרחב בטוח וביתי בו המטופל חש בנוח, בטוח ומסוגל לקיים מערכות יחסים בטוחות.

תפקיד פסיכיאטר בשיקום

פסיכיאטר במסגרת זו מיומן בטיפול לטווח הארוך באנשים הסובלים ממחלת נפש חמורה וצרכים מורכבים. הוא בוחן את אפשרויות הטיפול לטווח הארוך ומרכיב תכנית טיפול מותאמת אישית למטופל, כשהמטרה היא להעניק טיפול מעבר לתסמיני המחלה בלבד. העבודה מתבצעת בשיתוף פעולה הדוק בצוות אנשי מקצוע אחרים. הטיפול כולל:

הערכה ואבחון – הפסיכיאטר וצוות השיקום מאבחנים במדויק את סוג ההפרעה הנפשית ממנה המטופל סובל ומרכיבים תכנית טיפול מותאמת אישית.

ייעוץ לעמיתים לגבי האבחון והטיפול – הפסיכיאטר מייעץ ומפקח על אנשי מקצוע אחרים המעניקים את הטיפול, כשמדובר בבעיות נפשיות מורכבות, שלא השתפרו עם טיפולים סטנדרטיים.

ייעוץ ותמיכה למטופל – הפסיכיאטר מייעץ למטופל בכל הנוגע למגורים עצמאיים ושיבה למעורבות בקהילה.

תמיכה בהתמודדות מול גופים ציבוריים – כגון סיוע בהזדמנויות דיור ועבודה לחולי אשפוז פסיכיאטרי בשיקום, ככל שמצבם מתאושש.

צוות השיקום והפסיכיאטר דנים עם המטופל או בני משפחתו לגבי תכנית הטיפול, וככל שהזמן עובר, המטופל משקיע יותר ויותר מאמצים לקראת המעבר ההדרגתי לחיים עצמאיים.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום