מענה – היחידה לבריאות הנפש

אשפוז פסיכיאטרי בעקבות התקף פסיכוטי

התקף פסיכוטיהמונח פסיכוזה מתייחס למצב אבנורמאלי של המוח, שבו מתרחש אובדן של הקשר עם המציאות. זהו מונח רחב מאד, כולל למצבים שונים, החל מליקויים יחסית קלים ועד למצבים מורכבים כגון קטטוניה, סכיזופרניה או הפרעה דו קוטבית.

 

אנשים החווים פסיכוזה עשויים להפגין שינויים באישיות ובדפוסי החשיבה. כתלות בחומרתה, מלווה המחלה בהתנהגות בלתי רגילה או מוזרה, קשיים באינטראקציה חברתית וקשיים בביצוע פעולות יומיומיות ושגרתיות. הפסיכוזה מלווה בהזיות, חזיונות שווא ושיפוט לקוי של המציאות.

הגורמים לפסיכוזה

תתי סוגים של סכיזופרניה

טיפול בהתקף פסיכוטי במסגרת אשפוז פסיכיאטרי

כאשר אדם קרוב אלינו מפגין תסמינים פסיכוטיים, למשל אם נראה לנו שהוא "איבד את הקשר עם המציאות", התנהגותו בלתי רגילה באופן משמעותי, דפוסי המחשבה שלו מבולבלים והוא נוטה להסתגר, ניתן לסייע לו לקבל את הטיפול וההשגחה שהוא זקוק להם על ידי צוות המומחים במחלקה פסיכיאטרית. הצורך באשפוז נובע מחומרת התסמינים ונועד לזהות את הגורם המדויק למחלה ולייצב את מצבו של החולה במידה מספקת, על מנת שיוכל להמשיך בטיפול בקהילה (טיפול תרופתי, טיפול פסיכולוגי וכדומה).

במחקרים שנערכו בתחום נמצא, כי התערבות מוקדמת ככל האפשר, בשלבים המוקדמים של ההתקף הפסיכוטי, על ידי צוות רב תחומי, כגון זה המצוי במחלקות הפסיכיאטריות, עשויה לשפר את תוצאות הטיפול בחולה בטווח הארוך.

במסגרת האשפוז הפסיכיאטרי, תבוצע לחולה הערכה ראשונית, הכוללת לקיחת היסטוריה רפואית מקיפה, בדיקה גופנית והערכה פסיכיאטרית מלאה.

במסגרת האשפוז בבית החולים ניתן יהיה לבצע לחולה בדיקות רפואיות מקיפות, על מנת לזהות את המקור לפסיכוזה ולהתאים באמצעותן תוכנית טיפול אישית. בין הבדיקות שיש לבצע:

בנוסף לבדיקות הללו, הצוות הרפואי בבית החולים עשוי להזדקק לסיוע של קרובי משפחתו או חבריו של החולה, בעיקר אם מדובר באשפוז עקב התקף פסיכוטי ראשון של החולה, כדי לברר האם הוא נוהג ליטול תוספי תזונה, תרופות וכדומה.

לאחר שלילת כל הגורמים הרלוונטיים לפסיכוזה, יעבור החולה אבחון על ידי פסיכיאטר, שיאסוף מידע ממנו עצמו, כמו גם מבני המשפחה, בני זוג וחברים.

דרכי הטיפול

הטיפול שיינתן לחולה תלוי באבחנה הספציפית. במרבית המקרים, יינתנו לחולה תרופות אנטי פסיכוטיות, שעשויות להפחית את התסמינים לאחר תקופה שבין שבוע לשבועיים. סוג התרופה שיירשם לחולה, מתוך המגוון הקיים כיום בשוק, תלוי בגורמים כגון היתרונות שהיא מציעה, תופעות הלוואי שלה ועלותה.

בנוסף על כך, כהמשך לטיפול במסגרת האשפוז, מומלץ מאד ללוקים בפסיכוזה להמשיך ולקבל טיפול פסיכולוגי בקהילה, גם לאחר האשפוז.

 

אולי יעניין אותך גם:

התמוטטות עצבים: כיצד מאבחנים, מתמודדים ומטפלים בהתמוטטות?

Exit mobile version