איך בוחרים פסיכולוג מתאים?

איך בוחרים פסיכולוג מתאים?הטיפול הפסיכולוגי הוא בדרך כלל טיפול מתמשך, שעלותו בצדו, המצריך לא מעט השקעה נפשית ורגשית. לפיכך, אין זה פלא שרבים מאלו שמרגישים כי הגיע הזמן להתחיל בטיפול אצל פסיכולוג מתקשים לבחור את הפסיכולוג המתאים עמו יתחילו לעבור את המסלול הטיפולי.

במידה וגם אתם מתלבטים כרגע בנוגע לבחירת הפסיכולוג שלכם, הגעתם למקום הנכון. במאמר שלפניכם קיבצנו צרור עצות שימושיות וטיפים שיסייעו לכם במלאכת הבחירה של הפסיכולוג המתאים ביותר עבורכם.

ידע זה כוח

ככל שתעמיקו בתחום הפסיכולוגיה וככל שתבינו יותר מונחים בסיסיים, כך תוכלו לבחור את הפסיכולוג המתאים לכם בקלות רבה יותר. ישנו מגוון רחב של שיטות טיפול וזרמים בשדה הפסיכולוגיה וללא היכרות מוקדמת עם הזרמים השונים, ניתן בקלות רבה מאוד לבחור את הפסיכולוג הלא מתאים.

לפיכך, לפני שאתם מבצעים את הבחירה למדו למשל על ההבדלים בין השיטה הקוגניטיבית התנהגותית לבין שיטת הפסיכואנליזה, רכשו ידע ולו ידע שטחי בנוגע לשיטות הטיפול השונות כמו למשל עבור אילו בעיות מתאימה כל שיטה ועוד.

הטיפולים השונים מתבצעים בטכניקות שונות, משך הטיפול משתנה בין הטיפולים וכן ישנם טיפולים המתאימים יותר לטיפול בבעיות מסוימות אך לא באחרות. לאור כל זאת, ככל שתוכלו לגשת לתהליך הבחירה עם יותר כוח, כך תהליך הבחירה יהיה מושכל, יעיל, קל ומוצלח יותר.

קבלו המלצות מחברים, בני משפחה ומכרים

פעמים רבות הדרך הטובה ביותר לאתר פסיכולוג טוב היא על ידי קבלת המלצות בנוגע לאיכות הטיפול. אמנם אין זה מן ההכרח שמטפל המתאים עבור אדם אחד אכן יתאים גם עבור אדם אחר, אבל במידה ומדובר על המלצה שהגיעה מאדם שמכיר אתכם, הרי שרוב הסיכויים שמדובר על המלצה בעלת משקל, שיש להתייחס אליה.

קראו על הפסיכולוג

רוב הפסיכולוגים שמכבדים את עצמם דואגים לתחזק אתר אינטרנט מקצועי. אתר האינטרנט מהווה כיום מעין כרטיס ביקור וירטואלי המאפשר למטופלים הפוטנציאלים להתרשם מעבודתו ומהשקפת עולמו של הפסיכולוג. נסו לקרוא כמה שיותר על פועלו של הפסיכולוג, למדו על ההכשרה שלו, על המסלול שעבר מבחינה אקדמית ועוד. בדרך כלל איש המקצוע יטרח לציין באתר המקצועי שלו באילו מצבים הוא מטפל ומה הם תחומי ההתמחות שלו.

ישנם פסיכולוגים רבים הנוהגים לשלב שיטות טיפול שונות וכן ישנם כאלו המשלבים בטיפול טכניקות מתחום הרפואה המשלימה כמו למשל נשימה מעגלית. במידה ואתם נמשכים לתחום הרפואה האלטרנטיבית באפשרותכם לפנות ראשית לפסיכולוגים המשלבים טיפולים אלטרנטיביים במהלך הטיפול וכך ליהנות מכל העולמות במקביל.

פגישת היכרות מקדימה

חשוב מאוד להבין כי הבחירה בפסיכולוג היא תהליך ארוך שיכול להימשך אף מעבר לפגישה הראשונה עמו ולעתים אף מעבר לכך. אי לכך, מומלץ מאוד לבחון את האינטראקציה עם הפסיכולוג במהלך הפגישה הראשונה. נסו לשים לב האם אתם מרגישים בנוח, האם אתם זוכים ליחס מכבד, האם הפסיכולוג רגיש אליכם, האם הוא קשוב ועוד.

הטיפול הפסיכולוגי מצריך כימיה בין המטפל למטופל ולכן חשוב להיות ערים גם למישור הזה. לאחר הפגישה הראשונה נסו לתת לחוויה לשקוע או כמו שנהוג להמליץ – שנו על זה לילה או שניים. לאחר שתעכלו את החוויה תדעו האם עשיתם את הבחירה הנכונה או שמא מוטב שתמשיכו בחיפושים.

יש לציין כי במקרים מסוימים עלולות להתעורר תחושות קשות במהלך הפגישה הראשונה או הפגישות הראשונות שלא קשורות ליחס בין המטפל למטופל, אלא לתכנים שעולים במהלך הטיפול. חשוב להיות ערים לכך ולא לפחד להעלות את הנושא במהלך הטיפול.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום