גילוי עריות

גילוי עריותגילוי עריות הינו מצב של קיום יחסי מין מלאים או התנהגות מינית אחרת (מגע, מישוש, חשיפת איברי המין ועוד) בין חברי משפחה אחת, בדרגות קירבה שונות (הורים, אחים, דודים או קרובי משפחה אחרים). בדרך כלל, גילוי עריות ייגרם מכפייה של עצם הסמכות הבוגרת כלפי הילד, אשר עומד חסר אונים, ללא יכולת התנגדות מול הסיטואציה.

שכיחות התופעה היא גדולה מכפי שחושבים, ואף מתרחבת לכלל האוכלוסייה ומעמדותיה. היקף הפניות לסיוע הינו קטן יחסית, וההערכה היא כי יותר מ – 90% מהמקרים לא מדווחים. היקף הדיווח עולה ככל שמתרחקים מזמן האמת בו התרחש השבר, בדרך כלל לאחר מספר שנים, בגיל ההתבגרות או אף מבוגר יותר.

גילוי עריות יכול להתרחש בכל גיל, אולם מרבית המקרים מתחילים מגיל צעיר מאוד ונמשכים לאורך מספר שנים, או עד לרגע הגילוי. הגילוי מתרחש לאחר פרק זמן ארוך, פעמים רבות, עקב בלבול, בושה, אשמה או מעטה סודיות של הילדים. הילדים מרגישים כי ביכולתם לפרק את המשפחה בעצם הגילוי, ולגרום להורה או למבוגר להיעלם מחייהם. ההתמודדות עם גילוי העריות והטיפול בילד או בנער המתלונן הינו תהליך ארוך, בו יש לטפל בו מבחינה רגשית, פסיכולוגית ולפעמים אף פיסית.

סימפטומים ארוכי טווח

בדרך כלל, מודעים הילדים, כי גילוי עריות אינו נורמטיבי. אולם היוצא מכלל זה הם אותם הילדים הנחשפים לגילוי עריות סמוי, הכולל ניצול מיני ורגשי. ניצול זה יבוא לידי ביטוי כאשר אחד ההורים יתייחס לילד כאל בן זוגו הטבעי. פעמים רבות, ילדים אלה יוכלו להסתגל לתקיפות המיניות באורח זמני, באמצעות מנגנון ההכחשה. הם יעידו כי בזמן המעשה גופם היה משותק, ללא יכולת לראות או לשמוע. לאורך זמן, עלולים להופיע סימפטומים אשר יאפיינו מצב הדחקה זה, הנמשך לאורך שנים.

בבגרות, יסבלו ילדים אלה מבלבול בין אהבה למין, והם עלולים לחוות סיטואציות דומות, מצד חבריהם או בני זוג מזדמנים. כמו כן, קשרי התקשורת בינם לבין השווים להם, לא יוכלו לבוא לידי ביטוי מלא, וסופם לסבול מחוסר הערכה עצמית, התבודדות, בעיות בתחום המיני והרומנטי ועוד. חלקם עלולים לסבול בזמן תהליך הגילוי מדיכאונות משמעותיים, אשר עלולים לגרום להתנהגות הרסנית, כמו הפקרות מינית ועד כדי התאבדות.

ניסיונות טיפול

הניסיון לטפל בקורבנות גילוי עריות מתפרס על פני שטחי רפואה רבים, עקב גודל הטראומה הנוצרת בלב הילדים. ההורים או המבוגרים המתעללים חצו גבולות אדומים ברורים, ומעלו באמון תמים הניתן להם מעצם היותם גורמי הסמכות הבוגרים. הטיפול, לרוב, יתבסס על תיאוריות פסיכולוגיות וחברתיות, אשר גורסות כי יש לפתח מנגנוני העברה והעברה נגדית. מכיוון שטיפולים אלה הינם ארוכי טווח, ולרוב יימשכו מספר שנים בטרם ירגיש המטופל בהקלה מסוימת, אנשים רבים יבחרו להיות מטופלים דווקא בשיטות הלקוחות המזרח אשר מטרתם להביא לאושר ורגיעה בהווה.

ההשפעה של התקיפה המינית, ניכרת בכל תחומי החיים ומקשה על הקורבן להניח אותה בצד. תפקידו של המטפל, מכל תחום שהוא, לנסות ליצור את יחסי האמון אשר אבדו לקורבן עוד בהיותו ילד, כך שהוא הופך להיות דמות משמעותית מחד, וחסר סמכות מאידך.

על המטפל להיות אמפתי, להקשיב לסיפור ולרחשי הלב וגם להציע פתרונות ודרכי התמודדות עכשוויים. במקרים מסוימים, ירגיש המטופל טוב יותר אם יידע כי יש מאחוריו קבוצת תמיכה אשר יכולה לדעת את העובר עליו ומבינה את המצבים אליהם הוא נקלע. קבוצות תמיכה מתארגנות פעמים רבות באופן פיזי או וירטואלי ומצליחות לתת לקורבן את התמיכה והליווי להם הוא זקוק.

ראו גם:
תסביך אלקטרה

סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום