שיטות גמילה ממתדון

גמילה ממתדוןסם המתדון, הידוע גם בשם אדולן, הינו כדור בליעה המשמש להקלה בטיפול גמילה מסמים. הוא ניתן במרשם על ידי רופא מטפל או פסיכיאטר, ובאופיו הינו משכך כאבים אשר בעל יכולת הפחתה של תסמיני גמילה מסמים שונים. למרות יעילותו בתהליכי הגמילה, המתדון עצמו נחשב לסם ממכר במיוחד אשר השימוש בו עלול להוביל להתמכרות למתדון עצמו.

בנוסף להיותו ממכר, ישנם סיכונים קשים בכל הנוגע לשימוש לא נכון או צריכת מינון לא מדויקת, ובמקרים חמורים במיוחד הוא עלול להוביל עד לכדי מוות. על כן השימוש בו פחות נפוץ בשנים האחרונות, והוא נחשב לסוג של מוצא אחרון.

תהליך גמילה הכולל שימוש במתדון

מאחר ולמתדון ישנה יעילות גבוהה כחלק מתהליך הגמילה מסמים אחרים, הוא עדיין נמצא בשימוש בידי פסיכיאטרים או מרכזי  גמילה שונים. יחד עם זאת, ידוע כי השפעותיו ממכרות ביותר, ופעמים רבות כאשר מטופל מסיים טיפול תרופתי בתהליך גמילה מסם קשה (למשל הירואין), תהליך גמילה אשר כולל שימוש במתדון, כעת על המטופל לעבור גמילה מהמתדון.

הבעיה העיקרית עם תהליך הגמילה המערב מתדון היא שהמטופל מפתח התמכרות עזה למתדון לא רק במובן הפיזי, אלא בעיקר במובן הנפשי. זאת מאחר ובתהליך הגמילה הפיזית המטופל אינו התחיל לעבוד על הגמילה הנפשית, והמתדון מהווה  תחליף לסם המקורי. כך נוצר מצב בו המתדון מעודד למעשה את המשך ההתמכרות, כשבמקום הסם הראשון, כעת ישנו סם אחר, והמטופל עודנו מכור לכל דבר ועניין.

השימוש במתדון נועד לטווח הקצר בלבד, כדי להקל בתהליך הגמילה המקורי – שימוש במתדון לאורך זמן עלול להוביל למצבים קשים של התמכרות, תלות חזקה בחומר, וכן קשת תופעות לוואי בריאותיות מורכבות. במקרים חמורים, כאשר המתדון ניטל במינון ואופן אשר אינו מפוקח, הוא עלול להוביל למצבי מוות. זאת בשל אופייה החזק של התרופה והשפעתה כמשככת כאבים עוצמתית.

גמילה ממתדון

כדי להיגמל ממתדון יש לעבור דרך הגמילה הפיזית ולאחר מכן הנפשית. תהליך הגמילה הפיזית מהמתדון יכול להיות מורכב, מאחר ומדובר בסופו של דבר במשכך כאבים ממשפחת החומרים האופיואידים. גמילה זו כוללת כאבים גופניים, בחילות, כאבי ראש, עוררות והזעת יתר, בהתאמה לכל תהליך גמילה פיזי. עם זאת, ייתכן ותהליך הגמילה מהמתדון יהיה קל יותר מאשר תהליך הגמילה מהסם המקורי שצרך המטופל.

לאחר סיום הגמילה הפיזית, המטופל עודנו מכור לסמים לכל דבר ועניין. כעת יש לטפל בממד הנפשי, על כלל מורכבותו, בכל אשר נוגע להתמודדות דרך הסמים הנצרכים. רק כעת יש לקחת בחשבון את ההבניה של השימוש במתדון כפתרון לגיטימי לכאורה, מאחר והוא ניתן כחלק מהמסגרת הטיפולית ולא נצרך באופן עצמאי על ידי המטופל. במילים אחרות, כעת תהליך הגמילה מתייחס לא רק לסם המקורי, אלא גם למתדון והתפתחות התלות בו.

מורכבות הגמילה ממתדון

תהליך גמילה מחומרים אופיאטים כגון מתדון הינו מורכב ביותר, מאחר והמטופל לא משתמש בחומר זה רק כדי לברוח מהמציאות, או לחוש תחושות סיפוק אחרות, אלא גם מאחר והתרופה משמשת את המטופל לצורך רפואי ממשי. במילים אחרות, ישנה בעיה אשר המתדון אמור לספק עליה מענה, לא רק במובן הנפשי אלא גם במובן הפיזי.

כך מתאפשרת לגיטימציה של המטופל להצדיק בפני עצמו את השימוש בתרופה, אשר לכאורה אינו קשור לצורך המקורי בשימוש בסמים או חומרים שונים. תהליך הגמילה הנפשית הינו מורכב וארוך, ומערב גורמים פסיכולוגיים לצד פסיכיאטריים.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום