בריאות הנפש

גמילה מסמים

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

גמילה מסמיםסמים הם קבוצה של חומרים המוגדרים על פי חוק כחומרים המשפיעים על החשיבה או על ההתנהגות, ולכן אסורים לשימוש. רובם המוחלט של הסמים גורמים לצורך חוזר וכפייתי לצרוך אותם שוב ושוב, על כן גמילה מסמים היא כה קשה.

ההתמכרות לסמים

התמכרות לסמים, בנוסף להיותה בלתי חוקית, מהווה סכנה משמעותית לבריאותו ולשלמותו של המכור. סמים עשויים לפגוע בתפקודו של המח, ולעיתים אף ליצור נזקים בלתי הפיכים (סמי הזיה למשל ידועים בכך שגם שנים לאחר השימוש בהם עשויים המשתמשים לחוות "פלאשבקים" עוצמתיים ומפחידים).

ישנם סמים שפוגעים ביכולות קוגניטיביות של זכרון וחשיבה. סמים המוזרקים לורידים פוגעים במערכות הדם, בלב ובמערכות הנשימה. הסנפה גורמת לפגיעה בלתי הפיכה בריריות ובקנה הנשימה, וכן הלאה.

בנוסף, מכיוון שהשימוש בסמים אינו חוקי, הופכים המכורים לעבריינים, נוטים להסתבך עם החוק, לעיתים קרובות גם בעבירות רכוש ועבירות אלימות שמטרתן להשיג כסף על מנת לממן את צריכת הסמים ההולכת ועולה עם הזמן.

מוטיבציה לגמילה מסמים

המוטיבציה להפסקת שימוש בסם יכולה להיות של המכור עצמו, או של מישהו בסביבתו. כאשר המכור מחליט להפסיק להשתמש בסם, בדרך כלל מדובר בשימוש בסמים קלים יותר, או במשתמש "שיש לו מה להפסיד"- בעלי משפחות, קריירות ועוד.

הפסקת עישון ללא סבל וללא מאמץ – לחצו כאן

המכור מתחיל להבין את השפעתם הקשה של הסמים עליו, ומבין שהוא עשוי לאבד הכל, ולכן מחליט שעליו לעשות מעשה. המקרים הנפוצים יותר הם כאשר גורמים סביבתיים מביאים למוטיבציה להפסיק להשתמש בסם.לדוגמא, אסיר שמעוניין להשתחרר מוקדם, כאשר בן משפחה כלשהו דורש את הפסקת השימוש כתנאי לקיום קשר .

מוטיבציה של הנגמל להפסקת השימוש הינה הכרחית לגמילה, אך כאשר מעורב בהחלטה להפסיק את השימוש בסמים גורם חיצוני, הסיכוי להצלחת התהליך גבוה יותר.

קשיים בגמילה

לאחר הליך אבחון ההתמכרות, במידה וקיימת החלטה מטעם זה או אחר לחדול משימוש בסמים, תהליך הגמילה הוא קשה ביותר, ורבים מן הנגמלים מדווחים שמדובר בתהליך שנמשך כל החיים. הקושי הראשוני מתייחס לתסמונת הגמילה והכאבים הפיזיים שהיא גורמת.

בהמשך הקושי נובע משינוי דפוסי התנהגות, והצורך להסתגל מחדש לחברה הנורמטיבית. בנוסף, פעמים רבות השימוש בסמים נובע מלכתחילה מדרכי התמודדות לא יעילות עם מצוקה, ועל הנגמל ללמוד דרכים אלטרנטיביות יעילות יותר להתמודדות.

שיטות גמילה

  •  גמילה עצמית: החלטה עצמאית להפסיק שימוש בסמים עשוייה להיות יעילה רק כאשר מדובר בשימוש קל יחסית בסמים מסוגים מסויימים. גמילה עצמית דורשת כח רצון וכח סבל, ובדרך כלל מכור הזקוק למנת הסם שלו אינו מסוגל לעמוד בכך בכוחות עצמו.
  •  גמילה בבית: כאשר יש אדם קרוב המסוגל לשלוט במכור (לעיתים גם ברמה הפיזית!), הגמילה יכולה להעשות באופן הדרגתי בבית. הנגמל זקוק בשלבים הראשונים של הגמילה להשגחה צמודה, ולעיתים למלווים קשה לעמוד במראה אהובם סובל מכאבים ומתחנן לסם.
  • מכוני גמילה: בארץ קיימים מספר מכוני גמילה פרטיים וציבוריים. גמילה מסמים כוללת בדרך כלל הפסקה מוחלטת של השימוש בסם, תוך התמודדות עם הכאבים הנגרמים בעקבות תסמונת הגמילה.במצבים מסויימים מאפשר הצוות לנגמל שימוש בסמים חלופיים (וחוקיים) כמו תרופות נגד דיכאון, על מנת להפוך את התהליך להדרגתי יותר. כאשר תסמונת הגמילה חולפת, נמשך תהליך הכולל טיפולים רגשיים, וטיפולים קוגניטיביים- התנהגותיים, שמטרתם למנוע חזרה לשימוש בסם (relapse).בהקשר זה חשוב להבין שהתמכרות מהווה תת-תרבות, וללא תמיכה חברתית והדרכת הנגמל בדרכו חזרה לחברה הנורמטיבית, תוך סיגול דרכי התמודדות אלטרנטיביות לשימוש בסמים, רב המכורים ימצאו את דרכם חזרה אל הסם תוך זמן קצר.

מעוניינים להיגמל מסיגריות? – פנו אלינו

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!