בריאות הנפש

דיור מוגן והוסטלים לנפגעי נפש

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

כל אדם אשר מוגדר מטעם המוסד לביטוח לאומי דיור מוגן והוסטליםכבעל נכות נפשית של מעל לארבעים אחוז זכאי לשירותי שיקום מטעם משרד הבריאות. שירותי השיקום של משרד הבריאות כוללים, הוסטל, דיור מוגן, מפעל מוגן, תעסוקה נתמכת וטיפולי שיניים.

לקבלת הזכויות הללו, יש להגיש בקשה לוועדה מיוחדת של משרד הבריאות באמצעות עובדת סוציאלית, עימה נמצאים בקשר במרפאה לבריאות הנפש או בקופת החולים. בבקשה מפרטים בדיוק את השירות אשר מבקשים, הן למגורים והן לתעסוקה.

דיור לנפגעי נפש

דיור לנפגעי נפש כולל, כאמור הוסטל או דיור מוגן. מדובר במסגרות דיור בבתים משותפים עם עוד אנשים או בביתו של המשוקם. מסגרות אלו הם מסגרות שיקומיות שמיועדות להוציא את נפגעי הנפש מבתי החולים אל הקהילה ולשקמם וללמדם כיצד לחיות כאנשים נורמטיביים בקהילה.

לכל משוקם נערכת תוכנית שיקום המיועדת באופן פרטני לתת מענה לצרכים של אותו משוקם. בתוכנית יהיה פירוט של המטרות השיקומיות עליהן עובדים עם המשוקם. המטרות יהיו החל מעשיית מקלחת באופן עצמאי, לימוד ניקיון הבית וטיפול בצרכים האישיים בתוך הבית ועד התמודדות עם המסגרות השונות בקהילה, כולל הליכה לעבודה ותפקוד במסגרת תעסוקתית. המשוקמים לומדים לנהל משק בית, לערוך קניות, לנקות, לבשל, לעשות כביסה, לנהל תקציב חודשי ועוד.

הוסטלים

אלו מסגרות אשר נותנות מענה שיקומי וטיפולי לנפגעי נפש הזקוקים להשגחה וסיוע עשרים וארבע שעות ביממה. ישנם מספר סוגים של הוסטלים לפי צרכים שונים ורמות תפקוד שונות, כאשר בדרך כלל הצוות של ההוסטל כולל: מנהלת, עובדות סוציאליות, מדריכים שיקומיים ואם בית.

הוסטל מגורים טיפוליים

מיועד לנפגעי נפש בעלי תפקוד הנמוך ביותר, אשר אובחנו כלא מסוגלים לקחת חלק בהוסטל כוללני ואינם מסוגלים לנהל חיי פנאי וחברה, אך עם ליווי צמוד עשויים להשתקם ובעתיד להשתלב במסגרת של דיור בקהילה. בהוסטל זה יש ליווי צמוד, רפואי וסיעודי.

הוסטל כוללני

בהוסטל כוללני משתלבים נפגעי נפש ברמת תפקוד קצת יותר גבוהה, אשר מסוגלים לקחת חלק בפעילויות שונות אך זקוקים ליחס וטיפול צמוד מצד הצוות המטפל ולטיפול רפואי צמוד.

הוסטל מתוגבר

מיועד לנפגעי נפש בעלי תפקוד גבוה יותר מאלו אשר בהוסטל הכוללני. הם בעלי בעיה נפשית חמורה, אך עם מסוגלות גבוהה יותר. הם מסוגלים להתנהל באופן עצמאי חלקי ומקבלים ליווי חלקי של המטפלים בהוסטל. הם משתתפים בפעילויות חברתיות ומשולבים במסגרות תעסוקתיות. השיקום עימם מתמקד בתפקוד במסגרות התעסוקה.

הוסטל לצעירים

זהו הוסטל אשר מיועד לנפגעי נפש בין הגילאים 18-38 בעלי תפקוד גבוה יחסית להוסטלים אחרים. דיירי ההוסטל מקבלים ליווי של עובדת סוציאלית ומדריך שיקומי אחת לשבוע בלבד, כאשר בהוסטל עצמו יש איש צוות סביב השעון. דיירי ההוסטל מסוגלים לקחת חלק בפעילויות חברתיות ותעסוקתיות. בדרך כלל השלב הבא מהוסטל לצעירים יהיה דיור מוגן.

דיור מוגן

דיור מוגן מיועד עבור נפגעי נפש בעלי תפקוד גבוה יותר מאלו אשר בהוסטלים, או עבור אנשים אשר מתגוררים עם משפחותיהם ואינם מעוניינים לצאת למסגרת בקהילה.

דיור מוגן קבוצתי

זוהי דירה אשר מושכרת על ידי החברה אשר מספקת את השירותים השיקומיים עבור נפגעי הנפש. לרוב מדובר במשתקמים אשר היו קודם בהוסטל ויצאו ביחד מההוסטל לחיים עצמאיים יותר. הם מנהלים את הדירה באמצעות ליווי של עובדת סוציאלית ומדריך שיקומי. נבנות להם תוכניות שיקום בדומה לדיירי הוסטל ואף עימם עובדים על הדברים אשר הם עדין מתקשים בהם.

דיור מוגן רגיל

אלו אנשים אשר מתגוררים בביתם, לעיתים עם נשותיהם והילדים ולעיתים עם הוריהם. במסגרת הדיור המוגן הם מקבלים ליווי של עובדת סוציאלית ומדריך שיקומי.

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!