בריאות הנפש

דיכאון תגובתי

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

דיכאון תגובתידיכאון הוא מצב נפשי כואב, קשה, ופוגע בהסתגלות היומיומית של האדם. אנשים שסובלים מדיכאון מרגישים, קודם כל, עצבות גדולה מאוד או דיספוריה (דיספוריה היא עצבות מלווה בעצבנות או רגזנות).

הם לא רואים שום תקווה בחיים, מחשבותיהם שליליות רב הזמן. הם לא שואבים הנאה כמעט משום דבר, גם דברים שבעבר הסבו להם הנאה מרובה. בעיקר יש המנעות ממגעים חברתיים, שנחווים כחסרי טעם וערך.

סימפטומים של דיכאון כוללים גם פגיעה בשינה (עודף שינה, או חוסר יכולת להרדם, או יקיצות מרובות במהלך הלילה), ופגיעה בדפוסי אכילה (חוסר תיאבון, המנעות  מאכילה, או אכילת יתר כהתנהגות של "פיצוי"). המחשבות השליליות כוללות מחשבות שליליות על העצמי, ירידה כללית בערך העצמי, וכן מחשבות חוזרות על מוות ואפילו מחשבות וניסיונות אובדניים.

המדריכים הפסיכיאטרים מתייחסים באופן דומה לכל תמונה של דיכאון ("אפיזודה מג'ורית"), אך קיימת הפרדה, יותר בשדה הפסיכולוגי- הקליני, של סוגים שונים של דיכאון. אחד הסוגים הנפוצים ביותר של דיכאון הוא הדיכאון התגובתי (או באנגלית- Reactivate depression).

דיכאון תגובתי הוא דיכאון שפורץ כתגובה לאירוע חיים כלשהו (לכן הוא לעיתים נקרא גם "משבר חיים", או מאובחן פסיכיאטרית כהפרעת הסתגלות עם מאפיינים דיכאוניים).

מאפיינים של דיכאון תגובתי

מלבד המאפיינים הכללים של אפיזודה דיכאונית, כפי שתואר לעיל, ישנם מספר מאפיינים נפוצים בדיכאון מהסוג התגובתי. עם זאת, חשוב לציין כי לא תמיד המאפיינים הללו קיימים, גם כשהגורם לדיכאון הוא תגובתי.

דיכאון תגובתי מופיע בפרק זמן שבין שלושה לשישה חודשים לאחר האירוע המדובר. כאשר מדובר במוות של אדם קרוב, לא תמיד מאבחנים דיכאון בטווח של פחות משנה מהפטירה (נחשב לאבל נורמאלי, עד דרגה מסויימת. כאשר הדיכאון חריף, ניתן לאבחן גם בתקופת האבל). דיכאון תגובתי מאופיין בדרך כלל בקו-מוריבדיות גובהה עם הפרעות חרדה, או סימפטומים חרדתיים, ובדרך כלל אין מאפיינים פסיכוטיים בכלל.

מה עלול לגרום לדיכאון תגובתי?

מגוון רחב של אירועים יכולים להיות הטריגר להופעתו של דיכאון תגובתי. קל ביותר למנות את האירועים השליליים- מוות של קרוב, גירושין, פרידה, פיטורין, כישלון בלימודים או בעבודה וכדומה.

עם זאת, חשוב לדעת כי גם אירועי חיים חיוביים עלולים להוביל לקשיי הסתגלות ולדיכאון תגובתי. חתונה למשל, היא אירוע חיים חיובי שהתגובות השליליות אליו נפוצות, משום שהוא אירוע מלחיץ ומשמעותי ביותר בחיים. גם לידת תינוק עלולה לגרום לדיכאון (דיכאון אחרי לידה אצל האם, ודיכאון תגובתי אצל בן הזוג). עזיבת ילדים בוגרים את הבית ופרישה לגימלאות הם שני גורמים נפוצים גם הם.

דרכי טיפול

כיצד, אם כן, ניתן להתמודד עם דיכאון שמקורו באירוע עצוב או משמח, אך משמעותי, ושלא ניתן לשנותו או לבטלו?

הטיפול בדיכאון עשוי לכלול שלושה כיוונים מקבילים. כל אדם יכול לבחור לעצמו, או בהתעייצעות מקצועית, כיצד לשלב בין שלושת הכיוונים הללו, באילו מינונים, וכיצד לעשות זאת.

הכיוון הראשון הוא הכיוון הפסיכיאטרי. כאמור, דיכאון תגובתי הוא קודם כל דיכאון, ויש לטפל בו כפי שמטפלים באפיזודה דיכאונית. הטיפול הפסיכיאטרי כולל תרופות אנטי דיכאוניות. לתרופות לוקח בין 4-6 שבועות עד שהן מגיעות לשיא השפעתן, ולעיתים יש צורך לנסות מספר תרופות במספר מינונים עד שמגיעים לתוצאה הטובה ביותר.

הכיוון השני הוא הכיוון הטיפולי המקצועי. פניה לאיש מקצוע, פסיכולוג או פסיכותרפיסט, יכולה להועיל מאוד בהתמודדות עם נסיבות החיים החדשות לאחר האירוע המשברי, התמודדות עם הדרישות היומיומיות כמו גם עם הרגשות העולים סביב האירוע.

הכיוון השלישי הוא התמיכה הסביבתית והחברתית. ככל שאדם מוקף יותר באנשים אכפתיים, אמפתיים ואוהבים, שיכולים ללוות אותו בתקופה הקשה, להקשיב, להבין ולתמוך- כך הסיכויים לצאת מהמשבר ומהדיכאון עולים.

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!