דלוזיות

דלוזיותהפרעות דלוזיות הן הפרעות הזיות, שנקראו בעבר הפרעות פרנואידיות. זהו סוג של מחלת נפש חמורה הכרוכה בסוג מסוים של פסיכוזה, שהיא חוסר היכולת לדעת מה אמיתי ומה קיים בדמיון. התכונה העיקרית של הפרעת דלוזיות היא נוכחות אשליות, אמונה בלתי מעורערת במשהו שאינו נכון.

אנשים עם מחשבות שווא המתבטאות בהזיות חרדים ממצבים אשר עלולים להתרחש בחיים האמיתיים כגון חרדה מפני מישהו שעוקב אחריהם, חרדה מפני הרעלה, תרמית או התנכלות. הזיות אלו כוללות בדרך כלל פרשנות שגויה של תפיסות או חוויות במציאות, אך הן אינן נכונות ומוגזמות ביותר.

אנשים עם דלוזיות יכולים להמשיך להתרועע בחברת אנשים אחרים ולתפקד כרגיל, מלבד נושא האשליה שלהם, ובאופן כללי אינם מתנהגים באופן מוזר או משונה בבירור. זאת, בניגוד לאנשים עם הפרעות פסיכוטיות אחרות, שיכולות להתבטא אף במחשבות שווא כתסמין של ההפרעה שלהם.

בחלק מהמקרים, לעומת זאת, אנשים עם הפרעות דלוזיות עשויים להיות כה עסוקים במחשבות השווא שלהם, עד כי חייהם משתבשים. למרות שמחשבות שווא עלולות להצביע על תסמין של הפרעות שכיחות יותר, כגון סכיזופרניה, הפרעת דלוזיה עצמה היא די נדירה, מתרחשת באמצע החיים ושכיחה מעט יותר בקרב נשים מאשר בקרב גברים.

הגורמים לדלוזיות

מדענים מתבוננים על תפקידם של גורמים גנטיים וביולוגיים שונים, הכוללים בין היתר:

גורמים גנטיים העובדה שדלוזיות שכיחות יותר בקרב אנשים עם בני משפחה שסבלו מהפרעה זו או מסכיזופרניה, מרמזת על גורם גנטי מעורב. בדומה להפרעות נפשיות אחרות, נטיה לפתח הפרעת דלוזיות עלולה להיות מועברת מהורים לילדים.

גורמים ביולוגיים – קיימת בחינה מחקרית של הדרך שבה פגמים מסוימים במוח עשויים להביא להתפתחות של דלוזיות. עיבוד לקוי של מידע המועבר לאורך מעגלים חשמליים במוח, הכרוכים בתפיסה וחשיבה, משמעותיים לפסיכוזה. תרופות אנטי פסיכוטיות משנות את זרימת החומרים הכימיים כגון דופמין, החשובים לעיבוד מידע נכון לאורך מעגלים חשמליים אלו במוח.

מהם התסמינים של דלוזיות?

נוכחות מחשבות שווא שאינן ביזאריות היא התסמין הבולט ביותר של דלוזיות. תסמינים אחרים המופיעים ביתר שאת כוללים הזיות הקשורות לראייה, שמיעה או תחושה של התרחשות משהו שאינו באמת קורה וקשור לאשליה. כך, למשל, אדם שמאמין כי יש לו בעיית ריח, יכול להריח את הריח הרע באמת. בניגוד לסכיזופרניה, ארגון וצורת החשיבה אינם נפגמים בהפרעת דלוזיות. בנוסף, תסמיני מצב רוח דוגמת דיכאון אינם תכונות בולטות בהפרעה זו.

אבחון הפרעת דלוזיות

אם תסמיני הפרעה זו נמצאים, הרופא יבחן את ההיסטוריה הרפואית המלאה ויבצע בדיקה גופנית. למרות שלא קיימות בדיקות מעבדה מיוחדות לאבחון דלוזיות, הרופא עשוי להשתמש בבדיקות אבחון שונות, כגון בדיקות דם או מחקרי הדמיה כגון MRI מוחי על מנת לשלול מחלה גופנית כגורם לתסמינים.

אם הרופא אינו מוצא כל סיבה פיסית לתסמינים, הוא יפנה את המטופל לפסיכיאטר או פסיכולוג, אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש אשר עברו הכשרה מיוחדת לאבחון וטיפול במחלות נפש. פסיכיאטרים ופסיכולוגים משתמשים בכלי ראיון והערכה שתוכננו במיוחד על מנת להעריך אדם להפרעה פסיכוטית.

הרופא יתבונן ביחס המטופל והתנהגותו לעצמו ולסביבתו, ויקבע אם התסמינים מצביעים על הפרעה ספציפית. אבחנת דלוזיות מבוצעת אם לאדם קיימות מחשבות שווא שאינן ביזאריות במשך חודש אחד לפחות, ואין לו את התסמינים האופייניים להפרעות פסיכוטיות אחרות, כגון סכיזופרניה.

איך מטפלים בדלוזיות?

הפרעה זו עשויה להיות קשה ביותר לטיפול. הטיפול כולל לרוב טיפול תרופתי ופסיכותרפיה.

פסיכותרפיה

באמצעות טיפול פסיכותרפי, אדם עם הפרעת דלוזיות יכול ללמוד לשלוט בתסמינים, לזהות את סימני האזהרה המוקדמים של הישנות ההפרעה ולפתח תכנית למניעת ההישנות. טיפולים פסיכולוגיים כוללים את ההיבטים הבאים:

פסיכותרפיה פרטנית – מסייעת לאדם לזהות ולתקן את החשיבה הבסיסית המעוותת.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) מסייע לאדם ללמוד לזהות ולשנות דפוסי חשיבה והתנהגות אשר מובילים לבעיות רגשיות

טיפול משפחתי ניתן לסייע למשפחות להתמודד באופן יעיל יותר עם בן משפחה הסובל מהפרעת דלוזיות, ולאפשר להם לתרום לתוצאת טיפול טובה יותר.

טיפול תרופתי

התרופות העיקריות המשמשות לטיפול בהפרעה זו נקראות תרופות אנטי פסיכוטיות והן כוללות:

תרופות קונבנציונאליות – נקראות אף נוירולפטיות. תרופות אלו היו בשימוש לטיפול בהפרעות נפשיות מאמצע שנות החמישים. הן פועלות באמצעות חסימת קולטני דופמין במוח, מוליך עצבי המעורב בהתפתחות מחשבות שווא. תרופות אלו כוללות תוראצין, הלידול, נבאנה, סטלאזין ומלאריל.

תרופות אנטי פסיכוטיות שאינן טיפוסיות – תרופות חדשות אלו פועלות באמצעות חסימת קולטני דופמין וסרוטונין במוח. סרוטונין הוא מוליך עצבי אחר המעורב בהפרעת דלוזיות. תרופות אלו כוללות ריספרדל, גאודון וזיפרקסה.

תרופות אחרות – גם תרופות הרגעה ותרופות נוגדות דיכאון משמשות לטיפול בהפרעת דלוזיות. כדורי הרגעה משמשים אם למטופל יש רמת חרדה גבוהה ביותר או בעיות שינה. תרופות נוגדות דיכאון משמשות לטיפול בדיכאון, אשר לעיתים עלו להופיע אצל אנשים עם הפרעה זו.

אנשים עם תסמינים חמורים או אנשים הנמצאים בסיכון של פגיעה בעצמם או באחרים, זקוקים לאשפוז עד שמצבם מתייצב.

סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום