טיפול בבריאות הנפש בעזרת דמיון מודרך

דמיון מודרךדמיון מודרך הוא בדיוק כפי שהוא נשמע: שיטת הדמיה אשר פותחת את הפוטנציאל החבוי של האדם "לראות" על ידי נקישה לתוך כוחות התת מודע של מוחו. כל אדם יודע כיצד לדמיין אובייקטים, מקומות, אנשים וכולי, באמצעות העלאת התמונה למוח.

ניתן להשתמש בשיטה על מנת לדמיין מטרות סופיות, להחלים ממחלות, להחלים מהפרעות נפשיות, להגשים חלומות ולהפוך אותם למציאות.

שיטת הדמיון המודרך עשויה להיות חזקה מאוד. אחרי הכול, העולם כולו מורכב מאנרגיה, ובאמצעות התמקדות באנרגיית המחשבות ויישומה על מטרות וחלומות, ניתן ליצור במכוון עתיד מושלם. דמיון הוא האמצעי האולטימטיבי של התמקדות הדעת בפתרון בעיות והחלמה ממחלות. הוא ממחיש את המטרות בחיים, מבהיר את המחשבות ומתרגם אותן לפעולות מיידיות.

דמיון מודרך טיפולי היא שיטה אשר מסתמכת על יכולת האדם לקבל גישה אל רגשותיו דרך שיטה עדינה של רגיעה. השיטה מאפשרת לאדם לעקוף את צנזורת המוח, ולהתמקד ישירות בסוגיות ובמערכות זמינות של ביטחון עצמי ואמונה ביכולות אישיות. שיטת טיפול זו מנצלת דימויים, אשר הוכרו על ידי המוח ברמת התת מודע, לאתגרים של התגברות על מכשולים ובעיות. בנוסף, השימוש בדימויים משפיע באופן פיזי על הגוף, משקם מחלות ומהווה שיטת ריפוי בפני עצמה.

לאיזה בעיות מסייע טיפול של דמיון מודרך?

דמיון מודרך הוא שיטת טיפול לגוף ולנפש, אשר מטפלת בכל דאגה בריאותית הקשורה ללחץ, כולל לחץ דם גבוה, כאבים הקשורים למתח בשרירים, סיוטי לילה, נדודי שינה, חרדה או דיכאון. ניתן אף לטפל באמצעות דמיון מודרך בפריחות בעור ובתסמונת מעי רגיז.

השיטה הוכחה כמועילה לטיפול בהפרעות אוטואימוניות דוגמת דלקת פרקים שגרונית ומחלת קרוהן. ניתן אף להשתמש בשיטה על מנת להקל על אלרגיות ואסתמה כרונית. בנוסף, דמיון מודרך מסייע גם לאימוני ספורט, רפואה שיקומית לאחר שבץ, חולי סרטן, כאבי בטן כרוניים ורווחה בריאותית כללית.

תהליך של דמיון מודרך טיפולי

לאנשים אשר חווים מצבים מאתגרים, או שחשים תקועים בנסיבות חייהם הנוכחיות, דמיון מודרך טיפולי מספק תחושת כיוון באמצעות השימוש בהדמיה וברמזים, אשר ניתנים על ידי המטפל. לעיתים קרובות, אנשים שעומדים בפני מצבים קשים, אינם מסוגלים לדמיין את עצמם יוצאים מהמצב בו הם נמצאים, והם זקוקים לסיוע של הכוונה חזותית אשר תצביע להם על הדרך לריפוי.

המטפל והמטופל עובדים יחד על מנת לפתוח את התמונות אותן המטפל רוצה להשיג, והמטפל פועל ככלי ליצירת דימויים אלו. המטפל חייב להיות פתוח ומוכן לעסוק בתפיסה הפנימית של מציאת התמונות, ולהשתמש בהן כקרש קפיצה לשחרור עכבות והגנות, עד שבסופו של דבר הוא מסוגל לחוות את התמונות באופן פיזי ובכך מאפשר תהליך של ריפוי הדרגתי.

פתרון בעיות בעזרת דמיון מודרך

ניתן לבחור תמונה ולהתמקד בה על מנת שתסייע לעבור תקופה בעייתית. אדם יכול לדמיין את עצמו כסופרמן אשר מסוגל לטפס בקלות על גורדי השחקים הגבוהים ביותר, או לרוץ מרתון תוך הבסת כל מתחריו. הוא יכול לשים את כל בעיותיו בתוך קופסה ולדמיין שהיא מוקטנת בהדרגה עד שהיא יכולה בקלות להיכנס לכיס. אדם מגלה שבעיותיו קלות יותר לנשיאה בתוך הכיס מאשר כשהן יושבות עם משקלן הכבד על כתפיו. לחילופין, ניתן לדמיין את הבעיות נעלמות באורח פלא לנגד העיניים, לדמיון שאין גבולות ושהעולם יכול להיות קסום.

כאשר אדם ניצב בפני בעיה, בין אם היא אישית או מקצועית, עליו להקדיש מעט זמן לחשיבה שקטה על בעייתו. לא להיות המום ממחשבות כגון "אני לא יכול" או "זה קשה מידי", אלא לדמיין את הבעיה כמכשול אשר קל לדלג מעליו צעד אחר צעד.

יש להחליף את כל המחשבות השליליות בהצהרות חיוביות כגון: "אני יכול", ו"כך אפתור את הבעיה". ניתן לגייס דימויים ודרכי פעולה שלמים לפתרון הבעיה, ולתרגל את הטכניקה שוב ושוב, עד להשגת התשובות. יש לזכור, כי דמיון מודרך יכול להתרחש רק כאשר אדם מוכן להרפות ממחשבות שליליות, ולאמץ במקומן את האפשרות של פתרון.

טכניקת ההרפיה והדמיון אשר משמשת לטיפול בדמיון מודרך משפיעה על כל חלק נפשי ופיזי באדם. הנשימה משפיעה על שליטה והרגעת השרירים. אדם העובר סוג זה של טיפול, מתמקד באובייקט מסוים, כגון קול או רמזים מילוליים, ומאפשר להם לסייע לו להיכנס למצב של הרפיה מלאה ומוחלטת. דמיון מודרך משתמש בתהליך היצירתי לפתח דימוי של משהו אותו אדם שואף להשיג. על מנת להילחם בלחץ ובמתח, אדם יכול להורות למוחו לדמיין את עצמו רגוע, נינוח ונטול דאגות.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום