בריאות הנפש

היפוכונדריה

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

היפוכונדריהרוב בני האדם מכירים מצבים בהם הם חוששים שחלו במחלה מסוימת, או מצבים בהם הם חוששים להידבק בעתיד במחלה כזו או אחרת.

מדובר בתחושה טבעית, שכן בריאות האדם היא מצרך יקר ערך וכל פגיעה בה פוגמת משמעותית באורח חייו של האדם.

אולם, ישנם מצבים פתולוגיים בהם החשש הטבעי לבריאות האדם הופך להיות מטרד של ממש, כזה שאינו עוזב את האדם ומפריע לו בשגרת יומו. במצבים כאלה האדם למעשה לוקה בהפרעה נפשית שמכונה היפוכונדריה.

מהי היפוכונדריה?

נהוג להשתמש בעגה המדוברת במילה "היפוכונדר" ככינוי לאדם שמשוכנע לעיתים קרובות שהוא חולה במחלה כזו או אחרת, או מפחד להידבק ממנה.

אולם בפועל, לא כל אדם שמביע חשש חוזר מפני הידבקות במחלה הוא היפוכונדר. על פי ה-DSM, ישנו צורך שגוף האדם יפגין את הסימפטומים למחלה בה האדם משוכנע שהוא חולה לפחות חצי שנה, ללא שקיימים ממצאים רפואיים שמעידים על כך שהאדם אכן לוקה בה.

בנוסף, על מנת שהאדם ייחשב כהיפוכונדר התופעה צריכה לגרום לאדם הפרעה משמעותית בחייו.
הפרעת ההיפוכונדריה מאופיינת בכך שהאדם מביע פחד מתמשך מפני כך שהוא חולה במחלה מסוימת, אך הממצאים הרפואיים מעידים אחרת. לעיתים, היפוכונדריה מחמירה ומגיעה לכדי מצב של תסמונת מינכהאוזן, בה האנשים מתחזים לחולים ומנסים לשכנע את הסובבים להם כולל הרופאים, כי הם באמת חולים.

רבים נוטים להתבלבל בין הפרעה זו לבין הפרעת הסומטיזציה. סומטיזציה היא הפרעה פסיכולוגית בה האדם סובל משך זמן רב מתסמינים גופניים שונים שמלווים בכאב, אך מבלי שנמצא גורם לתסמינים ומבלי שמאותרת מחלה כלשהי. אולם, בסומטיזציה התסמינים הם כרוניים ואינם מתאימים לתבנית של מחלה מסוימת. הטיפול בסומטיזציה הינו לרוב טיפול פסיכולוגי. להרחבה בנושא: טיפול פסיכולוגי לאנשים שסובלים מכאבים.

מנגד, ההיפוכונדר כן מראה תסמינים שמצטרפים לכדי תמונה אחידה שמאפיינת מחלה מסוימת. זאת ועוד, ההיפוכונדר משוכנע שהוא יודע בדיוק מה יש לו. הוא מכיר את המחלה שבה הוא לוקה לטענתו, הוא בקיא בכל הסימפטומים ובפרטי המחלה השונים.

היפוכונדרים הם בדרך כלל אנשים שמבלים זמן ניכר מזמן בחיפוש חומר אחר המחלה ובחיפוש אחר רופאים שיסכימו סוף-סוף לאשש את השערתם בנוגע לכך שהם חלו במחלה.

חשוב לציין שלא משנה להיפוכונדר אם הוא אכן מציג תסמינים גופניים שמתאימים למחלה או לא. ללא קשר לתסמינים, הוא יהיה משוכנע בכך שהוא חלה במחלה ורופאיו לא יצליחו לשכנע אותו אחרת.

הבסיס להיפוכנדריה

היפוכונדריה נחשבת להפרעה בעלת בסיס פסיכולוגי. היא שייכת לקבוצה של הפרעות שנקראת "הפרעות סומטופורמיות", בהן ישנם סימפטומים גופניים כלשהם שלא ניתן למצוא להם מקור או הסבר על פי מדע הרפואה והם נגרמים עקב גורמים פסיכולוגיים.

דוגמאות להפרעות סומטופורמיות הן הסומטיזציה שנידונה למעלה (תסמינים כרוניים של כאב שלא ניתן למצוא את מקורם הפיזי) והפרעת ההמרה (תסמינים ספציפיים שמחקים פגיעה נוירולוגית, כמו עיוורון למשל, שלא ניתן למצוא להם הסבר פיזיולוגי. הם מסייעים לאדם להתחמק ממצב מלחיץ ולאחריו נעלמים).

הטענה הרווחת היא כי מאחורי כל ההפרעות הללו עומדת למעשה תחושה חזקה של חרדה.
אולם, היות והאדם אינו מסוגל להביע את תחושותיו בצורה מילולית או לתת להן פורקן אחר, גופו למעשה "מדבר" במקומו ומאותת לאדם על תחושותיו שלו עצמו.

אנשים שלוקים בהיפוכונדריה מראים דפוס אובססיבי של התעסקות במחלה. העיסוק האובססיבי בחיפוש אחר רופאים ותרופות, הקריאה האובססיבית על המחלה, כל אלו מצטרפים לכך שההיפוכונדר תופס את המידע שניתן לו באופן מוטה, כך שהוא מתעלם מכל מידע שסותר את מחשבותיו בנוגע למחלה ומעבד רק מידע שמתאים לתזה שלו.

הדבר יוצר דפוס חשיבה בעייתי שקשה מאוד לצאת ממנו וזו אחת הסיבות שמדובר בהפרעה עם אחוזי החלמה נמוכים ביותר, שנחשבת כהפרעה כרונית.
הטיפול בהיפוכונדריה יכול לשלב טיפול פסיכותרפי בשילוב עם תרופות להפחתת חרדה.

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!