מענה – היחידה לבריאות הנפש

מאניה דיפרסיה

מאניה דיפרסיהמאניה דיפרסיה, או בשמה המקצועי הפרעה דו-קוטבית (Bipolar Disorder), הינה הפרעה נפשית אשר מתקיים בה מצב של חוסר איזון מסוים.

מאפיין זה בא לכדי ביטוי בתצורת אפיזודות מצב רוח והתנהגות, שינויים אשר יכולים להופיע ולחלוף במהירות או להתפרש על משך זמן מסוים. מדובר בשינויים הנעים על הקשת של מצב רוח מרומם ואנרגטי ביותר (מאניה) לבין חוסר תפקוד, עצבות וקדרות, עם הערכה עצמית נמוכה ביותר (דיכאון).

אבחון מאניה-דיפרסיה

על מנת לאבחן הפרעה דו-קוטבית יש צורך בבעל מקצוע כגון פסיכיאטר. אותו בעל מקצוע יבחן תחילה אם מצב הרוח המאני נפרש על פני שבוע ומעלה ללא הפסקות, ואם מתקיימים לפחות שלושה מהסימפטומים הקשורים בהפרעה במילון הנפשי DSM:

חשוב לציין כי האפיזודה המאנית חייבת להופיע בפני עצמה, וללא מניעים הקשורים בנטילת תרופות או חומרים נרקוטיים למיניהם. כמו כן, על הפרעה זו להוביל לפגיעה בתפקוד הנורמטיבי של המטופל.

סוגי מאניה-דיפרסיה

נהוג להבחין בין שני סוגים של ההפרעה, אשר נבדלים ביניהם בעיקר בהקשר של האפיזודה הדיכאונית:

אבחנות אלו חשובות מבחינה טיפולית, והן נותנות למאבחן קווי מתאר מסוימים לעבודה הקלינית.

תסמינים הקשורים בהפרעה דו-קוטבית

על מנת להבין את קשת התסמינים העצומה הניכרת בהפרעה זו, חשוב לזכור כי למעשה היא מכילה שתי הפרעות המופיעות לסירוגין או בשילוב – מאניה ודיכאון. על כן נצפה לראות תסמינים הקשורים במאניה, ותסמינים הקשורים בדיכאון.

בין התסמינים המאניים:

בין התסמינים של דיכאון ייתכנו:

טיפול במאניה דפרסיה

בחינה פסיכיאטרית, זהו טיפול מורכב ומסובך ביותר. השילוב התרופתי איננו פשוט, ולרוב צריך לטפל תחילה במאניה, אשר מפריעה למטופל להתנהל באופן מיטבי. משתמשים לשם כך בתרופות הרגעה, ואם מדובר במקרים הכוללים מאפיינים פסיכוטיים אז יש לאזן עם תרופות פסיכוטיות תואמות. לאחר מכן, הטיפול יתמקד בדיכאון, בהתאם למקרה הספציפי.

עם זאת חשוב לציין כי הטיפול התרופתי במצבים אלו אינו ממש פותר את הבעיה, אלא לרוב מוביל לשכוך זמני או הקלה מסוימת על המטופל. יש לכך את החשיבות שלו, במיוחד במקרים קשים, אך לשם כך חשוב לשלב בטיפול התרופתי גם טיפול נפשי, ולעיתים אולי עדיף להתמקד בעיקר בטיפול הנפשי.

הטיפול הפסיכולוגי או הפסיכואנליטי במאניה דפרסיה, כמו במקרים של דיכאון, לא יתמקדו בהפרעה כבעיה אלא כחלק מהמכלול האנושי המורכב אשר מביא עמו המטופל. במובן זה, יהיו שורשים נפשיים הקשורים לתסמינים, אשר בגינם או בהקשר להם התפתחה התופעה כפתרון חלקי להתמודדות כושלת עם משבר נפשי או קושי אחר.

מסיבה זו, הטיפול איננו טיפול במאניה דיפרסיה, אלא טיפול נפשי במטופל עצמו, על כלל מה שהוא מביע עמו לטיפול. לכן, במקרים מסוימים, נדרש טיפול תרופתי על מנת שהמטופל בכלל יוכל להגיע לטיפול. ניתן לשלב גם תרפיות שונות אשר נמצאו כיעילות מאוד להקלה על דיכאון – כגון פעילות ספורטיבית, יצירה, אומנות, ועוד.

 

אולי גם יעניין אותך גם:

הפרעת אישיות נמנעת: מהי ההפרעה ש-3% מהאוכלוסייה סובלת ממנה?

אנורקסיה נברוזה – כשבעיות נפשיות ומשפחתיות משתקפות בדפוסי אכילה מסוכנים

כשהנרקיס התאהב בהשתקפותו – כל מה שצריך לדעת על הפרעת אישיות נרקיסיסטית

Exit mobile version