בריאות הנפש

הפרעות חרדה

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

מהי חרדה?

הפרעות חרדהתחושות פחד וחרדה מוכרות ומשותפות לכל בני האדם, ואנו נתקלים בהן לא פעם במהלך חיינו; פחד מנפילה, מכאב, מפרידה מאדם אהוב, פחדם של ילדים מהחושך או פחד של יציאה מהארון בפני המשפחה.

תחושות אלו הינן תחושות של אי-וודאות, חוסר שליטה וחשש מהבאות מלוות את שגרת חיינו, ולמעשה אפילו תורמות להישרדות שלנו כאשר הו מופיעות במידה (כך למשל, ילד שמפחד מנפילה יתרחק ממקומות שיש בהם סכנה כזו, ובאופן זה יצליח להגן על עצמו).

אך כאשר אנחנו דנים בחרדה כגורם שלילי, המפריע להתנהלות התקינה שלנו, עלינו לעמוד תחילה על שתי הבחנות חשובות;

ראשית, חשוב להבדיל בין חרדה ופחד: בעוד הפחד מתעורר בנו אל מול איום ממשי והופך אותנו לערניים יותר (כדי שנוכל להתגונן מפניו), חרדה מופיעה בדרך כלל בתגובה לגורם שאינו באמת מסכן אותנו, ולעתים אפילו באופן ספונטאני.

שנית, למרות שכפי שהזכרנו קודם – כולנו חשים לעתים חרדה ופחד, עוצמת התחושות הללו משתנה בין אדם לאדם. כאשר העוצמה והתדירות הולכות וגוברות, וחרדה מתעוררת לנוכח גורמים לא מאיימים, ישנה סכנה שהאדם סובל ממה שמכונה "הפרעת חרדה".

הפרעות חרדה

"הפרעות חרדה" הוא למעשה שם כולל לאשכול של הפרעות פסיכיאטריות, שהן בין הנפוצות ביותר בעולם המערבי וברובן שכיחות פי 2 בנשים. הן בעלות אופי אפיזודי – ז"א שיש להן בדרך כלל נקודת התחלה ונקודת סיום ברורה, והמשותף לכולן הוא תחושות של פחד ומורא, חוסר שליטה על הסיטואציה בה התעוררו, ורמה גבוהה של עוררות גופנית – פיסיולוגית.

ברב המקרים, אנשים הנתונים בחרדה מודעים לכך שהפחד שלהם הוא לא ראציונאלי, ושלא התעורר בתגובה לאיום או סכנה ממשית. ידיעה זו מובילה אותם פעמים רבות לקבלת טיפול, ולכן יש לה חשיבות רבה.

על פי ספר האבחנות הפסיכיאטרי האמריקאי ( DSM – IV) ישנם ארבעה סוגים של הפרעות חרדה:
הפרעת חרדה כללית, פוביה, הפרעת פאניקה (התקף חרדה), והפרעה אובססיבית- קומפולסיבית OCD. הן נבדלות אחת מן השנייה במשך ובתדירות של האפיזודות בהן הן מופיעות; בצדו האחד של הרצף נמצאת הפרעת הפאניקה, המאופיינת באפיזודה קצרה ומתומצתת מאד של חרדה עוצמתית, עם נקודת התחלה ברורה מאד. בצד השני מצויה הפרעת החרדה הכללית, שבה התחושות הן עמומות יותר אך נוטות להימשך על פני זמן רב יותר.

סימפטומים של חרדה

כאמור, הפרעות החרדה שונות זו מזו באופיין, וגם הסימפטומים משתנים ביניהן: הפרעת חרדה כללית מאופיינת בעיקר בחוסר מנוחה וקשיי ריכוז, עייפות ובעיות שינה, ומתח שרירים גבוה. כמו כן, אנשים הסובלים ממנה סובלים פעמים רבות גם מדיכאון. הסימפטומים הללו אורכים לפחות שישה חודשים, ופוגעים מאד באיכות החיים. עם זאת, ברב המקרים ניתן להמשיך ולתפקד בחיים הרגילים.

פוביה

פוביה היא פחד עקבי וחסר סיבה מאובייקט, פעילות או סיטואציה מסיימת. מושאי פוביה הנפוצים ביותר הם חייה או חרק מסוימים, וחרדה מתעוררת בתגובה לחשיפה אליהם, או למחשבה עליהם. פוביה נוספת מתבטאת מפחד וחרדה מטיסות. הסימפטומים הגופניים כוללים במרבית המקרים חולשה, רעד, דפיקות לב מהירות ועזות, ולעתים גם הזעה, נוקשות בשרירים, ויובש בפה אליהם מתלווים הסימפטומים הפסיכולוגיים, שכוללים בנוסף לחרדה גם חוסר אונים וקשיי תפקוד.

גם הסובלים מפוביה מודעים בדרך כלל לך שהמקור לפחד שלהם אינו ממשי, אך במרבית המקרים יעדיפו להתרחק ולהימנע ממנו כל יכולתם, על פני פנייה לעזרה וקבלת טיפול.

התקף חרדה

הפרעת פאניקה (התקף חרדה) היא אפיזודה קצרה מאד של עוררות גופנית גבוהה, ללא גורם נראה לעין. הסימפטומים שלה כוללים קוצר נשימה, עקצוצים בגפיים, פרפורי לב הזעה, סחרחורת ותחושת עילפון והרגשה לא מציאותית. הם מלווים לעיתים גם בחשש מאובדן שליטה, ממוות או משיגעון.

הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית

הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית (OCD) מורכבת מאובססיות – מחשבות ורעיונות "זרים" החודרים בעקביות למודעות ומעוררים חרדה (למשל: משאלת מוות כלפי אדם מסוים, או דחף חוזר ונשנה לצעוק במקום ציבורי), ומקומפולסיות – שהן ניסיונות להפחית את החרדה על ידי חזרה אינסופית על התנהגויות או פעילויות מסוימות (למשל: שטיפת ידיים חוזרת ונשנית).

שני המרכיבים הללו גורמים למתח, צורכים הרבה מאד זמן ומפריעים לתפקוד היומיומי. OCD מוגדרת כהפרעת חרדה משום שהאובססיות מעלות את רמת החרדה (בדרך כלל בעקבות חשש לאבד שליטה ולממש אותן), והקומפולסיות אינן מהוות דרך יעילה להפחית אותה. הסובלים ממנה חשים שאם לא ימלאו אחר הקומפולסיות יקרה להם משהו נורא ובלתי ידוע.

טיפול בהפרעות חרדה:

עבור כל אחת מההפרעות מוצע מגוון של טיפולים – ביולוגיים (תרופתיים) ופסיכולוגיים.
בהפרעת חרדה כללית מקובל לטפל באמצעות תרופות נוגדות חרדה, כמו אלפראזולם, אך הטיפול גורם לתופעות לוואי וכן לפיתוח תלות בתרופה. ניתן לפנות גם לטיפול קוגניטיבי – שמתמקד בניסיון לשנות מחשבות לא אדפטיביות, ובלימוד דרכים חדשות להתמודדות עם החרדה.

שיטה נוספת היא הביופידבק – ובה נעשה שימוש באותות חשמליים העולים מן הגוף על מנת לשפר את השליטה בסימפטומים הגופניים של ההפרעה (כמו למשל מתח שרירים גבוה).

הטיפול שנמצא יעיל ביותר עבור פוביות הוא טיפול פסיכולוגי– התנהגותי, שמתמקד בלימוד של טכניקות הרפיה וכן בחשיפה הדרגתית למושא הפוביה.

בהפרעת פאניקה מקובל לטפל בתרופות נוגדות דיכאון, ונמצא שטיפול זה יעיל עבור 80% מהמקרים.
גם עבור OCD הטיפול היעיל ביותר הוא תרופתי, והוא נמצא יעיל תוך 8 שבועות עבור 50%-80% מהסובלים מההפרעה.

עם זאת, גם במקרה זה מתפתחת תלות בתרופה, ולכן פעמים רבות כדאי לשלבו עם טיפול התנהגותי, בו נחשף המטופל למצב המעורר בו חרדה, ומונחה לא להשתמש באובססיות או בקומפולסיות על מנת להפחית אותה. טיפול כזה נמצא יעיל במקרים בהם יש קומפולסיות, ובמיוחד כאלה הקשורות לענייני ניקיון ובדיקות.

קראו עוד:

השפעת התזונה על הפרעות נפשיות

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!