מענה – היחידה לבריאות הנפש

למידת התמודדות עם הסביבה

למידת התמודדות עם הסביבהרוב הבעיות הנפשיות המצריכות אשפוז פסיכיאטרי, מסתיימות בתקופת שיקום במהלכה המטופל מקבל תמיכה, לומד כיצד להשתמש בתרופות, ומקבל ייעוץ פסיכותרפיה או המשך טיפול פסיכיאטרי. תקופת השיקום מסייעת למטופל לשוב לקהילה.

למה חשוב שיקום לאחר אשפוז פסיכיאטרי

היבטים רבים מצריכים תקופת שיקום לאחר אשפוז, כשהמחלה הנפשית מתבטאת בהפרעות שמקורן בחוויות עבר, מערכות יחסים בעייתיות, בעיות סמים ואלכוהול או לחצי חיים. המטופל צריך להתמודד עם השיבה למערכות יחסים במקביל להתמודדותו עם בעיות החיים השונות, ובתקופת השיקום הוא מקבל סיוע במספר תחומים כך שיוכל להתגבר על בעיותיו הנפשיות. השירותים כוללים:

תקופת השיקום מלמדת מטופל שהשתחרר מאשפוז פסיכיאטרי לתפקד היטב בתחומים אלו. אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש עובדים בצוותים הכוללים בין שמונה עד 16 מטפלים. כל צוות כולל מספר אנשי מקצוע בעלי ידע ומיומנויות שונים. הם עובדים בשיתוף פעולה לסייע למטופל להתמודד עם הבעיות.

למידת השיבה לקהילה בתקופת שיקום

בתקופת השיקום, המטופל שהשתחרר מאשפוז פסיכיאטרי מקבל כלים המסייעים לו לשוב לקהילה, ממספר אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש, כשהמטרה היא לפתח יחסי אמון ותפקוד מכובד ויעיל. אנשי הצוות מסייעים למטופל בתחומים הבאים:

אנשי הצוות במרכז השיקום

בתקופת השיקום, המטופל מקבל טיפולים אישיים או קבוצתיים, המתבצעים לעיתים בשיתוף עם בני המשפחה או החברים. מטפלים בתחום בריאות הנפש מסייעים למטופל להשיג את המיומנויות החשובות להתמודדות סביבתית. הטיפול הרב תחומי כולל את אנשי המקצוע הבאים:

מרפא בעיסוק (OT)

מסייע למטופל לשוב ולתפקד בחיי היום יום. הטיפול כולל:

הטיפול מתבצע באופן אישי בסביבה רגועה, או במסגרת טיפול קבוצתי.

פסיכיאטררופא בעל הכשרה מיוחדת לטיפול במחלות נפשיות ובעיות רגשיות. צוות השיקום כולל פסיכיאטר שהשלים את הכשרתו המקצועית. הפסיכיאטר מלמד את המטופל את הכישורים הדרושים לו לתפקד בסביבת עבודה ולהתמודד עם מגעים חברתיים משופרים.

פסיכולוג קהילתי – עובד עם המטופל בתום תקופת השיקום ומבקר אותו בביתו. הוא מסייע לו לדבר על בעיותיו ומספק עצות ותמיכה מעשית. הוא מפקח על התקדמות המטופל והשפעות הסביבה על התנהלותו, ומספק טיפולים אישיים המתמקדים בטיפול התנהגותי.

עובד סוציאלי – מסייע למטופל לדבר על בעיותיו, מספק עצות מעשיות ותמיכה רגשית עם השיבה לקהילה. הוא מסייע באופן מעשי בכל הקשור לזכויות כלכליות, בעיות דיור וזכויות תעסוקה.

פסיכולוג קליניעובד עם המטופל באמצעות טיפול פסיכולוגי המתבצע במפגשים קבועים, במהלכם הפסיכולוג מדבר עם המטופל על רגשותיו, חשיבתו והתנהגותו. למרות שטיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא גישה נפוצה, פסיכולוג קליני עשוי להשתמש בשיטות פסיכותרפיה פסיכו דינאמית והתנהגותית. הוא מסייע גם לאנשי צוות אחרים במרכז השיקום לעבוד עם המטופל.

Exit mobile version