התמכרות לסמים

התמכרות לסמיםהתמכרות לסמים נחשבת לאחת ההתמכרויות הקשות ביותר, שכן מלבד המרכיב ההתמכרותי הפסיכולוגי ישנו גם מרכיב פיזי של תלות בסם.

על כן, התמכרות לסמים נחשבת למחלה קשה, שגורמיה כמו גם הטיפול בה הם מורכבים ביותר. לנוכח כך, העובדה שמדובר בתופעה שהופכת יותר ויותר רווחת בימינו, כאשר יותר בני נוער מבעבר נחשפים לסמים וגיל חשיפתם הולך ויורד, היא מדאיגה מאוד.

כיצד מתחילה ותופסת תאוצה ההפרעה החמורה הזאת? איך ניתן לזהותה ומהן השלכותיה? אלו רק מקצת השאלות עליהן מנסה לענות ארגון הבריאות העולמי עוד משנות ה-60, אז החלה גוברת המודעות לשימוש בסמים.

שלבים בהתמכרות לסמים

בגדול, ניתן לחלק את התהליך מרגע השימוש הראשוני בסם ועד להתמכרות למספר שלבים:
השלב הראשון הוא שלב של התנסות ראשונית עם הסם, בו נחוות לראשונה ההשפעות הפיזיות של הסם והאדם מגבש את יחסו כלפי התחושות שהסם מעורר בו.

לאחר מכן האדם עובר לשלב האקראי, בו צריכת הסם חוזרת על עצמה מידי פעם בצורה אקראית, ללא שגרה מסוימת, על מנת להתנסות שוב ושוב בתחושות שהסם מעורר.

בשלב האקראי גוף האדם עדיין לא זקוק לסם ולכן ההתנסות היא חיובית גם אם האדם יבצע הפסקות ארוכות בין אפיזודות לקיחת הסמים. האדם יודע שהוא רק "משתעשע" עם הסם ושהוא יכול להפסיק ולצרוך אותו כל אימת שיחפוץ ועל כן השימוש בסם ימשיך ללא פחד.

לאחר השלב האקראי יגיע שלב ההרגל: האדם מתחיל לצרוך את הסם בפרקי זמן קבועים והוא מתרגל לשגרה מסוימת בכל הנוגע ללקיחת הסם. שלב זה מאותת על כך שהאדם מתרגל לסם הן מבחינה נפשית והן מבחינה פיזית, וההרגל מתחיל להפוך להרגל שקשה יהיה לשבור בעתיד.

לאחר שלב ההרגל יגיע שלב טרום ההתמכרות, בו האדם מתחיל להזדקק לכמות גוברת יותר של סם על מנת להמשיך ולשמר את התחושות החיוביות שהסם מסב לו. תופעה זו מכונה טולרנטיות (סבילות) לסם.

ולבסוף, שלב ההתמכרות יגיע כאשר האדם כבר לא יוכל לתפקד ללא הסם, והפסקה בלקיחת הסם תהיה עבורו קשה ומלווה בסימפטומי גמילה פיזיים ונפשיים, מה שיגרום ליצירת הפרעה נפשית נוספת (תחלואה כפולה).

סימפטומים של התמכרות לסמים

על פי ה-DSM ישנם שבעה סימפטומים עיקריים להתמכרות לסמים, מהם צריכים להתקיים לפחות שלושה על מנת שהמצב יוגדר כהתמכרות לסמים.

  • פיזיים: סבילות לחומר, סימפטומי גמילה
  • נפשיים: כמיהה תמידית וגוברת לחומר
  • התנהגותיים: חוסר יכולת לשלוט על צריכת החומר, צריכה הולכת וגוברת של החומר
  • חברתיים: פגיעה ביחסים חברתיים עקב הקדשת יותר ויותר זמן לצריכת החומר

בנוסף לסימפטומים הללו ראוי להתייחס גם לפגיעה הפיזית החמורה שגורמת ההתמכרות לסם.

השלכות פיזיות של התמכרות לסמים

אופיים המדויק של הנזקים הפיזיים שמלווים להתמכרות תלוי בסוג הסם שאותו צורך המתמכר, אולם מרבית הסמים הקשים משפיעים באופן שלילי על הגוף בצורות הבאות:

ראשית, הגוף כולו הופך לרדום יותר, כך שהאדם חש פחות כאב ופחות מגיב לסביבתו. כתוצאה מכך יכולת התקשורת של האדם יורדת, לעיתים הוא חווה הפרעות נפשיות עקב צריכת הסמים כמו חרדה, דיכאון וסכיזופרניה וכן קשריו החברתיים נפגעים. שנית, צריכת הסמים עשויה לגרום לבעיות במערכת העיכול, בכליות ובבשלות המינית. בנוסף, שימוש רב בסמים קשים מסוימים עשוי להביא את האדם אל מותו על ידי דיכוי הנשימה.

גמילה מהתמכרות לסמים

לבסוף, חשוב לציין כי עקב חומרת הבעיה, גם הגמילה מהתמכרות לסמים, כמו גם גמילה מעישון, אינה פשוטה כלל ועיקר. הטיפולים המוצעים היום הם רבים ומגוונים, כגון טיפול פסיכותרפי אישי, קבוצות תמיכה וטיפול משפחתי.

אולם יהיה הטיפול אשר יהיה, מוסכם על כולם כי לנוכח הקושי הפיזי והנפשי העצום שבגמילה הצעד הראשון בטיפול חייב להיות רצונו של המטופל עצמו להיגמל.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום