בריאות הנפש

התמכרות

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

המודל המודרני שמנסה להסביר מה היא התמכרות מציע שהתמכרות מתחילה עם עונג בסיסי בשילוב של השפעת מעגלי המוח, אשר מערבים חומר כימי הקרוי דופמין. במוחנו ישנם תאים המיועדים להפעלה במצב של הנאה כדוגמת אכילה.  בכל פעם שאנו לועסים מזון מסויים זה גורם לתא המיועד להנאה להיות מופעל, על כן התמכרות ותלות הם אפשריים.

התמכרות ויצירת תלות נחשבות  להרסניות ופוגעות. התנהגות תחת תלות היא בעלת מאפיינים אשר מבדילים אותם מהתנהגות רגילה, דוגמאות למאפיינים משותפים של התמכרות שנוטה להרס כוללת אלכוהול, שימוש בקוקאין, תלות בתרופות, שימוש בחומרים נרקוטיים וגם התמכרות להימורים.

אנשים אשר הופכים למכורים לדבר מסויים לעיתים לא יכולים לעזוב או להפסיק אותו בכוחות עצמם. התמכרות זו היא מחלה לכול דבר הדורשת טיפול. הבעיה היא שאנשים שמתעסקים עם חומרים שעלולים לגרום להתמכרות חושבים שאין זה יהיה סיפור גדול לסיים להשתמש באותו חומר ברגע שיחפצו בכך, אולם לא כך הדבר.

סיבות להתמכרות

התמכרות היא מכלול של תהליכים המתרחשים במוח. אדם המכור למשהו שפוגע בו עובר חוויה של תשוקה עזה אשר מתמשכת גם כאשר הוא יודע שהתוצאות של המעשים של אותו מכור, פיזיים וחברתיים, עלולים להיות שליילים מאוד.

ישנם הרבה עדויות ומחקרים לקשר חזק המצוי בין מצב של התמכרות לבין גנטיקה, אולם היום זה די  ברור שהמטען הגנטי הוא אינו הגורם היחיד שמוביל את התהליך הזה ולגורמים החברתיים ישנה השפעה מהותית גם כן. למשל, אדם המכור לאלכוהול אינו יכול להיות מכור ללא גישה לאלכוהול. דוגמה נוספת הינה לחץ חברתי המעודד אדם לעשות דברים שלא בהכרח לפני רצונו ושלוות רוחו.

חומרים ממכרים או שינוי התנהגותי יוצרים מעגל מתגמל במוח, ומפעילים את התאים עליהם דיברנו. כלומר, במילים אחרות, המוח מגיב לאותם חומרים ממכרים באותו האופן בו הוא מגיב לחוויות נעימות, וזו הסיבה הכימית להתמכרות ולהשפעות הנפשיות של תהליך הגמילה.

תסמינים של התמכרות

חומר שעונה על ההגדרה של חומר ממכר הוא אחד כזה אשר האדם שלוקח אותו, חווה לפחות שלוש או יותר מבין הסימנים הבאים במשך תקופה של 12 חודשים:

  • הופעת סיבולת כלפי אותה החומר,דבר שיקבל ביטוי בהעלאת כמות החומר.
  • ההשפעה של החומר הנצרך תהיה פחותה הזמן.
  • תסמיני נסיגה מופיעים כאשר חודלים להשתמש באותו החומר.
  • לקיחת חומר דומה מפיגה את תסמיני הנסיגה.
  • למכור לחומר יש צורך עז מאוד להוריד את כמות החומר.
  • פעולות חברתיות, תעסוקה או נופש שחשובות מאוד לאותו אדם נדחות או מוותרות עקב עיסוק אינטנסיבי סביב החומר הנצרך.

טיפול בהתמכרויות

חשוב להבין שהטיפול הוא יחידני ופרטני, ושאין טיפול משהו כולל. הכול נעשה בהתאמה לחומרים אליהם התמכר המטופל, לזמן בו הוא מכור לחומר וכו'. זו לעיתים הבעיה הגדולה של מכורים,הצמדות והשארות לתוכנית הטיפול ובתוכנית הטיפול היא מפתח מרכזי להצלחתו. מספר מחקרים הראו ששיפור משמעותי במצבו של המכור נראה בממוצע לאחר שלושה חודשים של טיפול. שינוי התנהגותי הוא אלמנט מאוד חשוב בטיפול בהתמכרות.

תרופות הן חלק כמובן מרכזי בהתנזרות מאותו חומר ממכר, והוא מחוזק שהוא משולב בטיפולים התנהגותיים ופישות אצל פסיכיאטר. חולים שיש להם במקביל הפרעות מנטליות אחרות, כגון דיכאון או חרדה, רצוי מאוד שהם יטופלו גם בבעיות האלו, שעלולות להיות גורמים ישירים ועקיפים לשימוש בחומרים ממכרים.

ראו גם:

מחקר: התמכרות לפייסבוק עלולה להביא להתקפים פסיכוטיים

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!