מענה – היחידה לבריאות הנפש

ואבן

ואבןואבן (בלעז – Vaben) הינה תרופת הרגעה ממשפחת הבנזודיאזפינים. היא ידועה גם בשם הרפואי אוקסזפם או אוקסאזפאם (Oxazepam) תרופה זו מסייעת במקרים שונים של עצבים ועצבנות, חרדה, מצבי מתח שונים, וכדומה. בין השפעותיה נכללות הרפיה כללית, הרפית שרירים, הקלה, תחושת נמנום ושינה.

התרופה מגיעה בטבליות, היא בסל הבריאות ונדרש מרשם על מנת לרכוש אותה. תרופה זו אסורה לשימוש בזמן היריון והנקה, ובמצבים בריאותיים שונים כגון בעיות נשימה וריאות, הפרעות נפשיות מסוגים מסוימים, חולשה חמורה בשרירים, ובעיות כבד מסוימות. כמו כן, לתרופה זו ישנה נטייה להתמכרות, תופעות לוואי לא עימות כגון נמנום או סחרחורות, ועוד.

טיפול ושימוש בתרופת ואבן

אוקסזפם הינה תרופת הרגעה לכל דבר, ובשל אופייה היא מתאימה גם לטיפול במצבי חרדה ומתח. עם זאת, השימוש בתרופה זו אינו מתאים לכל אחד ובכל מקרה, ובשל אופייה יש להשתמש בה לטווח הקצר בלבד. אחת הסיבות לכך נעוצה בהתפתחותה של סבילות להשפעות התרופה ובסיכון לתלות בה.

ואבן אינה מיועדת לטיפול בילדים, נשים בהיריון או מניקות. עבור ילדים זוהי תרופה חזקה מידי עם תופעות והשפעות חריפות למדי, וישנן חלופות מתאימות ובטוחות יותר לשימוש בגילאים אלו. עבור נשים בהיריון או מניקות, אין לקחת את התרופה בשל יכולתה לעבור אל התינוק ברחם או היונק, ובכך להוות סיכון עבורו. כמו כן, אין להשתמש בתרופה זו גם במקרים של תכנון היריון.

את התרופה נוטלים עד 4 פעמים ביום, לרוב במינון של עד 30 מיליגרם. המינון תלוי במטופל, מצבו והערכתו של הרופא המטפל, ואין לשנותו לבד ללא התייעצות ברופא המטפל. במקרה בו מדובר בקשיש, נהוג לתת מינון מופחת.

תרופה זו מומלץ ליטול בשילוב עם אוכל, על מנת להקל על תופעות הלוואי שלה הנוגעות למערכת העיכול.

תופעות לוואי ואזהרות

לתרופת ואבן ישנם לא מעט תופעות לוואי אשר יש לשים לב להן. תחילה, התרופה עלולה לגרום לבעיות קואורדינציה ויציבות, כמו גם לפגוע בערנות המטופל וכך גם להוביל למעידות או נפילות. מסיבה זו, רצוי כי יהיה אדם בקרבת המטופל אשר יוכל לעזור במקרי הצורך, במיוחד במקרים בהם קשיש נוטל את התרופה.

אין ליטול את התרופה אם ידועה רגישות לאחד ממרכיבי התרופה, או לחומרים ממשפחת הבנזודיאזפינים.

מטופלים הסובלים מבעיות נשימה וריאות שונות, לרבות אך מבלי להגביל לדיכוי נשימתי, הפסקות נשימה או דום נשימה במהלך השינה, אי ספיקת ריאות, מחלות ריאות שונות, ליקוי נשמתי זה או אחר, וכדומה – השימוש בתרופת ואבן אינו מומלץ ואף אסור. טרם השימוש יש להתייעץ עם הרופא המטפל ולידע אותו על המקרה הספציפי לכם. הדבר תקף גם עבור הסובלים מחולשת שרירים חמורה (מיאסטניה גרביס), ואי-ספיקת כבד חמורה.

כאשר אובחנו מחלות נפשיות שונות על הקשת הפסיכוטית, או הפרעות הקשורות בפוביה, פחד כרוני, מחשבות טורדניות ואובססיה – יש לעדכן את הרופא המטפל טרם הטיפול, ולהימנע משימוש בתרופה אשר אינה מתאימה בטיפול מצבים אלו. למעשה, ואבן עלולה להחמיר תופעות הקשורות במצבים אלו.

אין לשתות אלכוהול במהלך השימוש בתרופה זו, מאחר ושילוב זה עלול להוביל לדיכוי מוגבר של הפעילות המוחית. כמו כן, שימוש בעת נהיגה אסור אף הוא, בשל השפעותיה המרדימות והפוגעות בערנות של התרופה.

תרופה זו אינה מיועדת לשימוש על פני תקופה העולה על כשבועיים. שימוש תדיר בה עלול להוביל לתלות ואף התמכרות לתרופה והשפעותיה. עם הזמן, תחושת ההשפעה של התרופה הולכת ופוחתת, מתפתחת סבילות במטופל, וישנו צורך להגדלת המינון. זהו מצב אשר יש לשים לב אליו במהלך הטיפול, בשל סכנות ההתמכרות לתרופה.

בין תופעות הלוואי החמורות אשר יש לשים לב אליהן נכללות מחשבות טורדניות, עצבנות ושינויים בדפוסי התנהגות, תחושת אי שקט ואי נחת, עייפות וחולשה מוגברת, ירידה בלחץ דם, כאבי ראש, פריחה, שינוי בחשק המיני, פרכוסים, התכווצויות, צלצולים באוזניים, כאבי שרירים והתכווצויות בהם. תופעות גמילה גם הן עלולות להיות ניכרות, לרבות פרכוסים, עצבנות ומתח, רעדים, נדודי שינה, כאבי בטן, בחילות והקאות, ועוד. במצבים אלו ואחרים, יש לפנות לרופא המטפל באופן מידי.

אולי יעניין אותך גם:

טיפול בפוביות באמצעות מציאות מדומה (VR) – טיפול פסיכולוגי הדור הבא

ציפרלקס

תרופות הרגעה

Exit mobile version