זוקלופנתיקסול

זוקלופנתיקסול – התרופה שייכת למשפחת התרופות נוגדות הפסיכוזה. מנגנון הפעולה של התרופה עובד על ידי חסימת קולטני הדופמין במערכת העצבים המרכזית. המחלה העיקרית בה משתמשים בתרופה היא סכיזופרניה חריפה.

מצבים אחרים שבהם נשתמש בתרופה הם התקפים פסיכוטים, מאניה-דיפרסיה, דיכאון או חרדה כרונית. דרכי השימוש בתרופה הם בטבליות במתן דרך הפה, מתן זריקות דרך השריר (במקרים שבהם לא תיהיה הענות טובה של המטופל לטבליות נשתמש בזריקה דרך השריר).

עיקר החסרונות העיקרים התרופה הם תופעות הלוואי שעליהם יכולים המטופלים להתלונן על: תופעות אקסטראפרמידאליות כגון דיסקנזיה ופרקינסוניזם, ראייה מטושטשת ויובש בפה.

יש לטפל בזהירות בחולים עם הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית וברקת. המינון של התרופה הוא אישי ונקבע על הרופא המטפל. הטבליות הם ב 2 מיליגרם, 10 מיליגרם, 25 מיליגרם. המנון היעיל למטופל הממוצע הוא 10-50 מיליגרם ליום.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום