איך מזהים דיכאון?

איך מזהים דיכאון?תחושת דכדוך מעת לעת היא חלק נורמאלי מהחיים, אך כשרגשות כגון חוסר תקווה וייאוש פשוט אינם נעלמים, יתכן שמדובר בדיכאון, המקשה על התפקוד וההנאה מהחיים כפי שהתאפשרו בעבר.

רק לעבור את היום עשויה להיות משימה מכריעה, אך ללא קשר לחוסר התקווה אותו אדם חש, ניתן להשתפר. למידת זיהוי הדיכאון והצעדים הרבים בהם ניתן לנקוט על מנת לקבל סיוע הוא הצעד הראשון להתגברות על הבעיה.

סימני ותסמיני דיכאון

דיכאון משתנה מאדם לאדם, אך קיימים מספר סימנים ותסמינים נפוצים אותם חשוב לזהות עוד לפני שהמצב מתפתח לדיכאון חמור. יש לזכור כי תסמינים אלו עשויים להיות חלק מהעליות והירידות הרגילות של החיים, אך ככל שהתסמינים מתגברים, מתחזקים ונמשכים, כך גובר הסיכוי שמדובר בדיכאון.

כדי לזהות דיכאון בזמן, כלומר, לפני שהתסמינים מתפתחים ומחמירים, יש לתת את הדעת על הסימנים הבאים:

תחושות חוסר אונים וחוסר תקווה – תחזית קודרת לגבי אפשרות שהמצב ישתפר אי פעם, ותחושה לפיה לא קיים שום דבר שאדם יכול לעשות על מנת לשפר את המצב.

איבוד עניין בפעילויות יומיומיות – דיכאון עשוי לקחת את העונג או ההנאה מכל הדברים שאדם אוהב. הוא אינו מתעניין יותר בתחביבים שבעבר עניינו אותו, ונסוג מפעילויות להן חיכה פעם בכיליון עיניים, כגון בילויים, פעילויות חברתיות או מין. הוא מאבד את יכולתו לחוש שמחה והנאה. אלו הם סימנים מובהקים של דיכאון מג'ורי, כשירידה בחשק המיני עשויה להתפתח אף לאימפוטנציה.

שינויים בתיאבון או במשקל – עלייה או ירידה משמעותית במשקל, בשינוי של למעלה מחמישה אחוזים ממשקל הגוף, בתוך חודש. סימנים אלו עשויים להשתנות בין אנשים החווים דיכאון מג'ורי.

חלק מהאנשים חווים תיאבון מוגבר ועלייה במשקל, בעוד שאחרים אינם רעבים ויורדים במשקל. גורם ההבחנה לקביעה אם השינויים התזונתיים קשורים לדיכאון הוא הבחנה אם הם מכוונים או לא. אם אינם מכוונים, התנהגות זו עשויה להוות רמז למשהו משמעותי שאינו בסדר.

שינויים בשינה – חלק מהסיבה בגללה אדם החווה סימני דיכאון מתחיל לחדול מפעילויות מהן נהנה בעבר הן תחושות עייפות מוגברות. דיכאון מגיע לעיתים קרובות עם חוסר אנרגיה ותחושות עייפות מכריעות, אשר עשויות להוות את התסמינים המתישים ביותר של דיכאון, מה שעלול להוביל לשינה מוגזמת או היעדר מוחלט של שינה. דיכאון קשור אף בנדודי שינה, העדר שינה איכותית ונינוחה, בסימנים העלולים להוביל אף לחרדה.

כעס או עצבנות – תחושת סערה פנימית, חוסר מנוחה או אפילו אלימות. רמת הסובלנות נמוכה, קוצר רוח והכול וכולם עולים על העצבים.

אובדן אנרגיה – תחושת עייפות, אדישות וריקון פיסי. כל הגוף עשוי להרגיש כבד, ומשימות קטנות עשויות להתיש או להימשך זמן רב יותר עד להשלמתן.

תיעוב עצמי – תחושות חזקות של חוסר ערך או אשמה. אדם מבקר את עצמו בקשיחות בכל הנוגע לחסרונותיו וטעויותיו.

התנהגות פזיזה – עיסוק בהתנהגות אסקפיסטית כגון שימוש בסמים, הימורים כפייתיים, נהיגה פרועה או ספורט מסוכן.

בעיות ריכוז – בעיות בהתמקדות, קבלת החלטות או זיכרון.

כאבים שאינם מוסברים – הגברת התלונות על מצבים גופניים כגון כאבי ראש, כאבי גב, כאבי שרירים וכאבי בטן.

שינוי ברגשות – דיכאון מג'ורי הוא הפרעת מצב רוח המשפיעה על האופן בו אדם מרגיש לגבי החיים בכלל. השקפת עולמו נעוצה בתחושת אובדן או חוסר ישע, בסימנים הקשורים לדיכאון. רגשות אחרים עשויים להיות חוסר ערך, שנאה עצמית או אשמה בלתי הולמת.

רגשות בלתי נשלטים – אימפולסיביות רגע אחד זוהי התפרצות כעס וברגע הבא אדם בוכה ללא שליטה. שום דבר חיצוני אינו נראה כמנחה את השינוי, אך התחושות משתנות בקיצוניות בהתראת רגע. דיכאון משפיע על מצבי רוח קיצוניים, ובדומה להפרעה דו קוטבית או דיכאון חורף, מצבי הרוח עשויים להשתנות באופן בלתי נשלט, ומסיבה זו נוטים לבלבל לעיתים קרובות בין שתי ההפרעות.

חשיבה על מוות – המציאות המפחידה ביותר בדיכאון היא הקשר שלו להתאבדות, ומחשבות אובדניות המתרחשת כמעט ללא סימני זיהוי ראשונים. אנשים מדוכאים נוטים לדבר על מוות, או שניסו בעבר להתאבד ללא הצלחה, אך אלו הם הסימנים החמורים ביותר בהם יש להבחין בזמן, ולהתייחס אליהם ללא דיחוי.

קבלת סיוע – אם אדם חווה חלק מתסמינים אלו במשך למעלה משבועיים, יתכן שהוא סובל מהפרעת דיכאון מג'ורי, וההכרה במצב מכרעת לקבלת הטיפול הנכון. דיכאון משפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם, אך קיימים טיפולים זמינים, החל משינויים באורח החיים, דרך טיפולים פסיכולוגיים ועד לטיפולים תרופתיים. ללא קשר לטיפול הנבחר, בקשת סיוע מקצועי הוא הצעד הראשון להתאוששות.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום