בריאות הנפש

האם החגים גורמים לדיכאון?

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

אווירה של חג באוויר, חמימות וקרבה של כל המשפחה, טיולים ובילויים משותפים- כל אלה הם חלק מתקופת החגים, תקופה שברובה היא אופטימית ושמחה. עם זאת, לחלק זו תקופה מורכבת: תקופה מבולבלת ואפילו יכולה להיות תקופה מטלטלת מבחינה נפשית עד כדי דיכאון, במיוחד עבור אנשים בודדים ללא משפחה קרובה ותומכת. 

האם החגים באמת יכולים לגרום לדיכאון או משבר נפשי? מה אפשר לעשות כדי לעבור את תקופת החגים בשלום?

פניות רבות יותר לקבלת סיוע בתקופת החגים

אז התחושה של לא מעט אנשים הכוללת בלבול, בדידות, לחץ נפשי עד כדי דיכאון אינה צרתם של בודדים. מנתונים שעולים מבדיקת שירות בריאות הנפש בכללית באזור חיפה והגליל המערבי עולה כי אכן בתקופת החגים ישנן פניות רבות יותר לקבלת סיוע נפשי. הסיבות יכולות להיות שונות:

 • שינוי מהותי בשגרה: כולל ימים רבים בבית לאנשים הלא רגילים לכך ורגילים לשגרת עבודה אינטנסיבית.
 • שהות ממושכת עם הילדים הנמצאים בחופשה: יכולה גם להקשות, במיוחד כשאלה ילדים קטנים או ילד בעל צרכים מיוחדים.
 • אנשים בודדים שבימים רגילים מקום העבודה מספק להם חברה וגם פעילות ובחגים מרגישים בריק. כך גם קשישים שבימים רגילים ממלאים את יומם בפעילות חברתית, חוגים או התנדבות. אנשים בודדים מרגישים פעמים רבות גם לחץ חברתי ותחושת חריגות, אפילו באמצעות שאלה תמימה שכה אופיינית לישראלים: "אצל מי אתה בחג".
 • קשיים כלכליים: מי מאיתנו לא מחכה לקניות לחג, סיבה טובה מספיק לקנות בגדים חדשים לכל המשפחה, אוכל מפנק יותר, מתנות. עבור אנשים לחוצים כלכלית החגים מהווים נקודת לחץ גדולה עוד יותר. קניות רבות, ושלא לדבר על טיולים בחו"ל או פעילויות יקרות שניתן לראות אצל אחרים, במיוחד בעידן האינסטגרם ולא יכולים להרשות לעצמם יוצרים תסכול ותחושת נחיתות.
 • קשרים לא אידיאליים במשפחה: בין אם זו המשפחה הגרעינית והקשר הזוגי או המשפחה המורחבת, קשרים לא אידיאליים מועצמים עוד יותר בחגים. השהות הממושכת יחד, המפגשים הרבים עם בני משפחה איתם לא בהכרח מתראים לעיתים תכופות בימים רגילים, מהווה עוד גורם לחץ.

איך הלחצים באים לידי ביטוי?

אותם לחצים יכולים לבוא לידי ביטוי בצורות שונות, תלוי מהו הגורם המרכזי שיוצר את הלחץ הנפשי. הקשיים יכולים להתבטא במריבות בתוך המשפחה, בין בני זוג או בעימותים במקום העבודה. אצל  אנשים שהחגים גורמים אצלם בעיקר תחושת בדידות יכולה להתפתח תחושת דכדוך עד כדי דיכאון או יכולים לחוות התקף חרדה

לעיתים התעוקה הנפשית יכולה לבוא לידי ביטוי בתסמינים פיזיים כמו כאבי ראש, בטן, לחץ בחזה. אם מדובר על אדם שכבר נמצא במצב נפשי רגיש ומטופל, המחלה או ההפרעה יכולים להתגבר.

איך מתמודדים עם התופעות השונות?

ההתמודדות תלויה בנקודה הרגישה שעליה לוחצת תקופת החגים:

  • לאנשים בודדים: למצוא את האנשים להיות איתם. לא להישאר לגמרי לבד כל התקופה במשך זמן רצוף. לבלות עם חברים שנעים איתם או קרובי משפחה שאתם חשים איתם בכיף ובנוח.
  • לאנשים שחווים קשיים כלכליים: להתכונן לחגים קצת מראש ולהשתדל לצמצם מעט איפה שאפשר בחודש- חודשיים הקודמים לחג. אם נדרשות קניות, לעשות בדיקות היכן משתלם לקנות ולא לעשות את הקניות ברגע האחרון. מבחינת בילויים והעברת הזמן, ניתן למצוא לא מעט פעילויות מהנות בחינם או בתשלום סמלי וליהנות מהן לא פחות מאשר באטרקציות יקרות.
  • לאנשים עם משפחה גדולה, מורחבת ומורכבת: לעשות את האיזון ולא להיסחף אחר התקופה לבילויים אינטנסיביים מדי עם המשפחה. לבלות גם זמן עם בן או בת הזוג, עם המשפחה הגרעינית וגם אפילו למצוא זמן לבילוי לבד עם עצמכם.

בכל תחושה של לחץ, מועקה או דכדוך שמפריעים כבר להתנהלות רגילה, פנו לרופא או לשירותי בריאות הנפש באזור מגוריכם.

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!