בריאות הנפש

חוות דעת פסיכיאטרית

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

חוות דעת פסיכיאטריתחוות דעת פסיכיאטרית היא מסמך רפואי בעל תוקף משפטי שמטרתו לספק עדות בנוגע למצבו הנפשי של אדם מסוים. את חוות הדעת הפסיכיאטרית צריך לכתוב פסיכיאטר מומחה, כשכל הכללים המחייבים עריכה של חוות דעת רפואית, מחייבים גם במקרה הזה.

כך לדוגמה חשוב שתתקיים זיקה בין תחום ההתמחות של הרופא שכותב את חוות הדעת להפרעות מהן סובל מושא המסמך, על חוות הדעת להיות מבוססת על מסמכים רפואיים רלוונטיים ועל ידע מחקרי עדכני וכן על חוות הדעת לכלול את סיפור המקרה ותיאור מפורט של נסיבות המקרה.

באילו מצבים הקשורים לטיפולים פסיכיאטריים יש להגיש חוות דעת פסיכיאטרית?

בדרך כלל כשמדובר בחוות דעת פסיכיאטרית הקשורה לטיפולים פסיכיאטריים, הכוונה היא לחוות דעת המוגשת במסגרת תביעה משפטית. רבים לא יודעים זאת, אבל רשלנות רפואית בהחלט יכולה לבוא לידי ביטוי גם במהלך טיפול פסיכיאטרי, שכן הפסיכיאטר הוא רופא לכל דבר ועניין ומתוקף כך מוטלת עליו אחריות מקצועית רבה ואפילו רבה מאוד. במקרים מסוימים טיפול פסיכיאטרי רשלני עלול אף להוביל למותו של המטופל, קחו זאת לתשומת לבכם.

להלן דוגמאות למספר מצבים בהם יש להגיש לבית המשפט חוות דעת פסיכיאטרית בהקשר של טיפולים פסיכיאטריים:

  • אבחון שגוי מסוג false positive הכוונה היא לאבחון של אדם בריא בתור אדם הסובל מהפרעה פסיכיאטרית. במקרה הזה לאבחון השגוי עלולות להיות תוצאות הרסניות, כך לדוגמה ייתכן כי האבחון השגוי יוביל לאשפוז של הנבדק בכפייה במוסד פסיכיאטרי וכמובן שיש באבחנה מעין אות קלון או סטיגמה חברתית שעשויה לפגוע בשמו הטוב של הנבדק, במשלח ידו, בקשריו החברתיים, בעסקיו ועוד.
  • אבחון שגוי מסוג false negative הכוונה היא לאבחון של אדם הסובל מאבחנה פסיכיאטרית כאדם בריא בנפשו. במקרה הזה אדם שמהווה סכנה לעצמו ולאחרים יכול להישאר ללא אבחנה זמן רב על רקע של רשלנות רפואית בטיפול פסיכיאטרי.

אילו מרכיבים צריכה לכלול חוות דעת פסיכיאטרית?

להלן המרכיבים המרכזיים שצריכה לכלול חוות דעת פסיכיאטרית:

  • מצבו הנפשי של המטופל בעבר ובהווה, כלומר בתקופה שקדמה למקרה התביעה ובמהלכה.
  • נסיבות האירוע ותיאור של מהלך הטיפול הפסיכיאטרי.
  • פירוט הסימנים והתסמינים שהיה בהם כדי להעיד על מצבו הנפשי של המטופל, בדגש על סימנים ברורים שזכו להתעלמות מצד הפסיכיאטר שהיה אמון על הטיפול במטופל או סימנים שפוענחו באופן שגוי.
  • ציטוטים והפניות לספרות הפסיכיאטרית הרלוונטיים למקרה. הכוונה היא לכל מידע שהוא שיוכל לסייע לשופט להבין באיזה אופן בדיוק באה לידי ביטוי החריגה של המטפל מרמת האחריות שהוטלה עליו.

דוגמה לתביעה רלוונטית

לפני מספר שנים נער בן שבע עשרה שסבל מבעיות התנהגותיות חמורות, רצח את אחיו של חברו הטוב ביותר בשנתו בזמן שלן בבית המשפחה שלו. לאחר שהסתיימה חקירת האירוע התברר כי הנער נמצא בטיפול פסיכיאטרי במשך מספר חודשים, אך להערכתו של הפסיכיאטר שהיה אמון על הטיפול בו, ההתנהגות שלו לא היוותה סכנה לציבור.

בחוות הדעת הפסיכיאטרית שהוגשה לבית המשפט בעניין זה נטען כי לפי כל הסימנים וכל התסמינים, ניתן היה לקבוע בוודאות מוחלטת כי הנער סובל מהפרעות פסיכיאטריות שהופכות אותו למסוכן לציבור ולעצמו וכי כל פסיכיאטר סביר אחר, היה פועל במלוא המרץ על מנת לאשפז את המטופל.

בסופו של דבר בית המשפט קיבל את דבריו של הפסיכיאטר שערך את חוות הדעת הפסיכיאטרית וקבע כי לולא התרשל הפסיכיאטר שהיה אמון על הטיפול בנער בעבודתו, ניתן היה לאשפז את הנער וכך למעשה למנוע את הרצח.

לקבלת חוות דעת רפואית לחצו כאן

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!