חרדת טיסה

חרדת טיסהחרדת טיסה הינה תופעה המתייחסת לפחד משתק, התקפים ופוביות, ובשל כך גם הימנעות מטיסות. במצב זה, הסובל מהחרדה חש בפחדים וחששות אמתיים ובלתי נשלטים באשר לכל סיטואציה שלילית אשר עלולה להיגרם במצבי טיסה.

החל מהתרסקויות, דרך תאונות, ואף עד מצבי קיצון של חטיפה או מתקפת טרור. החשש אינו רציונלי, ואינו מקושר בהכרח להיתכנות ממשית. עם זאת, האדם החרד רואה בתחושות אלו סיבה מהותית והיתכנות אפשרית להתרחשותן, והן מלוות בפחד מזעזע המונע מהאדם לטוס בשלווה או נוחות.

אדם החרד באופן קיצוני מטיסות יעשה הכול בכדי להתחמק או להימנע מטיסה, אך אין זה אומר כי אין חרדים אשר יעלו על טיסות.

ישנם אנשים אשר עבורם הטיסה מהווה סיוט אמתי, במובנים פיזיים ונפשיים כאחד, אך עדיין מסוגלים להתמודד עם טיסה קצרת טווח או אפילו ארוכה. עבור אנשים אלו, כל מהלך הסיטואציה, לפני ואף אחריה, ילווה בתחושות קשות וסבל, מחשבות טורדניות על תאונות ומצבים קיצוניים אחרים, ואי-מנוחה כללית.

זיהוי ואבחון חרדת טיסה

בניגוד לפחד או חשש כללי, אשר כל אדם עלול ללקות בהם, כאשר מדובר בחרדת טיסה עומד על הכף פחד ממשי, אימננטי ובלתי נשלט. פחד המשתק את הסובל, ולעיתים קרובות גם במובן המילולי. אדם החרד מטיסה אינו יכול לשלוט בתחושותיו, ושיחה רציונלית המכוונת למוסס את חששותיו לא תצלח.

בין התסמינים השונים לחרדה ניתן להבחין בסימפטומים כגון:

  • הזעה מוגברת
  • דפיקות לב מהירות
  • קוצר נשימה
  • סחרחורות וחולשה
  • תחושות חוסר אונים ודחק
  • ועוד…

מאחר וסימפטומים אלו הינם לרוב גופניים, ולא מדובר רק בתחושה כללית, מפרש אותם האדם החרד מטיסות כתגובות פחד המלוות במחשבות שווא (בין אם ישנו רציונל או לא מאחוריהן).

מחשבות ותחושות אלו מאותתות לחרד על כל היתכנות אפשרית לתקלה או תאונה ממשית בטיסה, כל סימן קל שבקלים הופך לאות הוכחה. התגובה החרדתית, אם כן, הינה תגובה משולבת של תחושה ורגש, מחשבות טורדות ומשתקות, לצד מצב גופני לא יציב.

מהו המקור לחרדה מפני טיסה?

ההסבר לחרדה מפני טיסות יכול להיות מורכב ביותר, ותלוי באסכולה הפסיכולוגית המדוברת. הגישה הנוירולוגית-פיזיולוגית תעיד על שינויים וחוסר איזון הורמונליים, ועל כן תכוון לטיפול או הקלה בעזרת תרופות. עם זאת, אנו יודעים כיום כי תרופות מספקות מענה חלקי ונקודתי לבעיה, ויש להיעזר במקביל במומחים לבריאות הנפש.

הפסיכולוגיה אינה יכול להצביע על מקור אחד ואחיד לחרדה זו או אחרת בקרב כל הסובלים ממנה. בכל אדם ואדם נובעת החרדה מהיסטוריה ומקרה אישי בלבדי. על כן, גם אם מדובר בתופעה גורפת – הסיבות הספציפיות משתנות בין אדם לאדם, וכן העמדה הנפשית של אותו אדם כלפי סיבות אלו.

לרוב, מדובר בתופעה אשר אינה עומדת בפני עצמה, ועל כן היא קשורה למורכבות נפשית פסיכולוגית עמוקה. זוהי סיבה נוספת לחשיבות בהתערבות גורם פסיכולוגי ונפשי מקצועי כחלק מתהליך הטיפול בחרדה.

התמודדות עם חרדת טיסה

חרדת טיסה יכולה ללבוש צורות ואופנים רבים, אשר יתפרשו על קשת רחבה של התנהגויות – משיתוק וחוסר יכולת לנוע או להגיב, ועד תגובה קיצונית חסרת רסן הכוללת התפרעויות.

בשל כך, חרדת טיסות קיצונית עלולה להוביל למצבים ממשיים ולא נעימים ברגע האמת. לכן, אם הבעיה הינה מהותית ומפריעה לתפקודו של האדם החרד, יש להיעזר בבעל מקצוע מיומן בתחום הפסיכולוגיה והנפש אשר מומחה בטיפול בחרדות.

לצד טיפול תרופתי מדויק, במקרה הצורך, ישנן גישות טיפוליות שונות. חלקן גורסות בהתעמתות ישירה עם החרדה – במקרים אלו תשוחזר הסיטואציה הקשורה בפחד בסביבה בטוחה ותחת בקרתו של איש המקצוע. אחרות, טיפוליות מעמיקות, מכוונות אל שורש הבעיה אשר ממנה נובעת החרדה, ושואפות לטפל משורש זה. גישות מהסוג הזה הינן ארוכות טווח לרוב, כגון טיפול פסיכואנליטי או פסיכולוגי קליני.

כמו כן, מטופלים מספרים על CBT כטיפול מצוין להתמודדות עם חרדה לפני טיסה ולא בכדי היא נחשבת כיום לשיטה מהמועדפת על רבים לטיפול בבעיות פסיכולוגיים ורגשיים.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום