טיפול זוגי

טיפול זוגילמרות הקשיים והמורכבויות, זוגיות יכולה לשרוד אשפוז פסיכיאטרי של אחד מבני הזוג, ואף להיות בריאה יותר מכפי שהייתה טרם האשפוז.

באמצעות הטיפול האינטנסיבי אותו מקבל המטופל במהלך שהותו במחלקה פסיכיאטרית, הזוגיות מאופיינת בהבנה עמוקה ועשירה יותר, רמת מחויבות גבוהה יותר ותקשורת עמוקה יותר מכפי שמערכת היחסים חוותה עד כה.

ההחלמה אפשרית

אדם הסובל ממחלה נפשית מקבל במהלך האשפוז הפסיכיאטרי טיפולים אישיים וקבוצתיים המאפשרים לו לתפקד טוב יותר במערכת היחסים עם שחרורו מבית החולים. הטיפול מתמקד בהיבטים הבאים:

הדרכת תקשורת עם בני המשפחה והחברים על המצב

המאושפז לומד להפסיק להיות מושפע מסטיגמות חברתיות ומעצות בני משפחה וחברים שלמרות כוונותיהם הטובות, עלולים להחמיר את המצב באמצעות נקיטת עמדה שיפוטית או שאינה מתאימה. במהלך האשפוז, הפסיכיאטר מעודד את המטופל לבטא את עצמו בכתב ובעל פה ולתקשר את רגשותיו.

הטיפול מתבצע במסגרת אישית אינטנסיבית, במקביל לטיפול זוגי הכולל את שני בני הזוג. הטיפול הזוגי מסייע לבני הזוג למצוא את האהבה שנכנסה לתקופת הפוגה בעקבות המחלה הנפשית, ולהעצים יחד את מערכת היחסים.

שמירת הגישה הבריאה – המטופל לומד לבחון את רגשותיו לגבי מחלתו מתוך מקום שאינו שיפוטי, ולעבור דרך הקשיים, בהנחיית איש מקצוע בתחום בריאות הנפש, המדריך אותו להבנת ההיבטים המורכבים של מחלתו.

כל אדם אחראי לגורלו – אשפוז פסיכיאטרי מאפשר למטופל להשיב את היכולת לקבל החלטות בריאות, להתנהל נכון מבחינה כלכלית, ובעיקר לשאוב את הנחמה מהעובדה שהוא אינו לבד, וכי בן הזוג ממתין להחלמתו ולשיבתו למערכת היחסים הזוגית בבית.

כלים להפעלת מנגנוני התמודדות – במהלך שהות מטופל במחלקה הפסיכיאטרית, הוא לומד מנגנון התמודדות, בין השאר, גם עם אנרגיה אינטימית של זוגיות. הוא לומד להעניק תשומת לב לבן זוגו, ולהפחית את השפעת תסמיני המחלה על הזוגיות. הטיפול הזוגי מאפשר לבני הזוג להישאר מחוברים למרות המחלה, והופך יחסים פגיעים ליחסים בריאים ומוצלחים.

לימוד חלוקת רגשות

בטיפול הזוגי, המטפל מעודד את בני הזוג לתקשר זה עם זו, ולבטא את רגשותיהם. אנשים רבים הסובלים ממחלות נפשיות רציניות אינם מסוגלים, לפחות בתחילת האשפוז הפסיכיאטרי, לבטא היטב את עצמם, אך הטיפול גורם להם ללמוד לזהות את רגשותיהם ולבטא כראוי את אשר על ליבם.

שיתוף הרגשות מתבצע בפשטות תוך הימנעות מהצהרות. המטופל לומד להציב את רגשותיו על מילים כך שבן הזוג יוכל לשמוע ולהבין את התקשורת, המובעת מתוך האני הרגשי שלו. שיטה יעילה במיוחד לצלול מתחת לפני השטח ולהגיע לרגשות עמוקים היא במסגרת טיפול זוגי אינטנסיבי במסגרת האשפוז הפסיכיאטרי.

בני הזוג מקבלים הזדמנות לתקשר ביניהם ולתרגל מיומנויות האזנה ותקשורת המאפשרים להם לחלוק את כאבם ללא ביקורת, בושה או תחושת אשמה. סוג תקשורת זה מסייע להם להתעלות מעל המאבקים הנפשיים הכרוכים באשפוז, ולהתקדם לקראת עתיד המבוסס על הבנה.

טיפול זוגי מסייע לבני הזוג להתגבר על המחלה הנפשית, לשלוט על דחפים מודעים, ולהצליח לשרוד את המחלה למרות הקשיים.

שיכוך הפחדים

בן הזוג של אדם הנמצא באשפוז פסיכיאטרי סובל מפחדים, חששות ודאגה לעתיד, וזקוק בעצמו לטיפול פסיכולוגי אישי. הטיפול מסייע לו לפייס את המחשבות הטורדניות או הרהורי החרדה לגבי העתיד.

כאשר התחושות יוצאות מכלל שליטה, בן הזוג של המטופל לומד דפוסי חשיבה נכונים לעצירת מחשבות ודימויים שליליים, והפיכתם לחיוביים. הטיפול מאפשר לו לקבל מגוון משאבים לעבודה הזוגית, ולהתכונן לקראת שיבת בן זוגו הביתה מהאשפוז.

בתקופת השיקום וההתאוששות, שני בני הזוג מתרגלים את הכלים אותם למדו במהלך הטיפול הזוגי, ומשקמים לא רק את המחלה הנפשית, אלא אף מצילים את המערכת הזוגית.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום