בריאות הנפש

טיפול מיני – הפרעות בתפקוד המיני

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

טיפול מינימתביישים? חסרי חשק? מרגישים שיש חוסר התאמה ביניכם לבין הפרטנר שלכם? למרות שמין ומיניות נתפסים בחברה המערבית המודרנית כפעילות מהנה וחיובית, אתם לא לבד.

רבים מאד האנשים הסובלים מקשיים ובעיות שונות בחיי המין שלהם, בין אם הם בתוך זוגיות, ובין אם הם לבדם. מתח, לחצים, ולעתים גם חרדות מלווים בדרך כלל היקשרויות לבני זוג ופרטנרים מיניים משתקפים פעמים רבות גם ביחסי המין, ואליהם נלווים גם קשיים פסיכולוגיים ופסיולוגיים נוספים.

מהו טיפול מיני?

טיפול מיני הוא טיפול מקיף המיועד לשפר את חיי המין ולהתמודד עם קשיים ספציפיים בתפקוד המיני, כמו למשל בעיות חשק, אימפוטנציה, א-מיניות ובעיות באורגזמה, הפרעות בזוגיות וחרדות הקשורות למין, וגם הפרעות פתולוגיות כגון התמכרות למין ופאראפיליה (משיכה ועוררות מינית לא שגרתית המתעוררת ביחס לעצמים ולמצבים לא מיניים).

הבעיות המלוות את חיי המין מערבות בדרך כלל מספר מערכות; הפיסיולוגית, הרגשית- פסיכולוגית, והחברתית-סוציאלית. בגלל מורכבותן, קשה לעתים לאתר את המקור הראשוני לבעיה, וכך אבחון הבעיה והטיפול בה מתפרשים על פני כל המערכות הללו, ומשלבים בין טיפול רפואי, התנהגותי, טיפול זוגי , חינוך מיני וגם טיפול פסיכולוגי.

למי מיועד טיפול מיני?

טיפול מיני מיועד הן לזוגות החווים קשיים או חוסר שביעות רצון מחיי המין המשותפים שלהם, והן ליחידים המתקשים לממש את מיניותם, והנתקלים בבעיות שונות במהלכם.

טיפול מיני יחידני לגברים – מתמקד בדרך כלל בבעיות כגון אין אונות (אימפוטנציה), שפיכה מהירה או איטית מהרצוי, וכן ביישנות, חוסר ניסיון מיני וחרדות המתעוררות ביחס למין.

טיפול מיני יחידני לנשים – מתמקד בבעיות כגון וסטיבוליטיס ו-וגיניזמוס (כאבים בזמן החדירה), אנאורגזמה (אי-יכולת להגיע לאורגזמה), וכן חוסר בטחון, חרדה מאינטימיות, וחוסר ניסיון מיני.

ביו פידבק – היא שיטת טיפול ספציפית המיועדת לנשים החוות כאבים בזמן קיום יחסי מין, שעיקרה למידת הרפיה של שרירי הנרתיק באמצעות פיסיותרפיה, וכן מישוב מהמטפל.

טיפול מיני זוגי – נערך במקביל לשני בני הזוג יחד, ועם כל אחד מהם בנפרד. הוא מיועד לזוגות המעוניינים להתגבר על עכבות וחוסר בטחון המכשילים את הקשר ביניהם, והמבקשים ליצור סיטואציה מעוררת יותר מבחינה מינית ולשפר את התקשורת המינית ואת חיי המין שלהם באופן כללי.

סרוגייט – שיטת טיפול נוספת, המיועדת לפנויים וכן לאנשים שנמצאים בקשר זוגי, הינה טיפול באמצעות סרוגייט: סרוגייט הוא פרטנר מיני חלופי למשך הטיפול, המשמש כמודל לתפקוד במערכת זוגית ומינית. העבודה עמו הדרגתית, מתחילה במגע שטחי ולעתים מגיעה גם עד קיום יחסי מיו מלאים.

ההנחה העומדת בבסיס טיפול כזה, היא שהידיעה של המטופל שבכוונתו של הסרוגייט לעזור ולהיטיב עמו תגביר את הבטחון העצמי שלו במהלך הסיטואציה הטיפולית, וכך תגרום לו להצליח לתפקד במיטבו.

חוויה כזו של הצלחה תשמר את תחושת הביטחון גם לסיטואציות שמחוץ לטיפול. למעשה, הקשר שהולך ונרקם בין הסרוגייט למטופל הוא שהופך למודל ודוגמא עבור יצירת קשרים עתידיים עם בני זוג.

מאחר והוא מדמה מצבים חברתיים, טיפול באמצעות סרוגייט עשוי לעזור גם בקשיים שמקורם אינו בהכרח מיני – כמו למשל קושי בתפקוד חברתי, ביישנות ודימוי עצמי ירוד.
ההפניה לסרוגייט נעשית על ידי יועץ / מטפל מיני, וגם מהלך הטיפול משלב את שני הגורמים הללו.

חשוב לציין שבכל אחת מהמסגרות הללו, הטיפול מותאם באופן ספציפי ופרטני למטופל או המטופלים. בדרך כלל, ראשית הטיפול באבחון מדויק של הבעיה, ובהסכמה בין המטפל למטופל על השיטה הנכונה ביותר להתמודדות עמה.

מה בין סקסולוג למטפל מיני?

אבחנה חשובה נוספת היא זו שבין סקסולוג למטפל מיני:

"סקסולוג" הוא כל מי שמתעסק במיניות. זהו "תואר" קצת מפוקפק, שאינו מעיד על מסלול הכשרה ספציפי, והנושאים אותו מעניקים לעתים לעצמם.

לעומת זאת, מטפל מיני מוסמך הוא בראש ובראשונה מטפל – ומכאן שעבר הכשרה כרופא,פסיכולוג קליני או עובד סוציאלי קליני, והתמחות בטיפול מיני במסגרת של בית חולים. מטפל מיני מוסמך נתון גם לכללי אתיקה, הנוגעים למיומנויותיו ויושרו, לשמירה על טובת מטופליו, וכן לשמירת הסודיות המוחלטת של המטופלים (טיפול מיני זוגי חובת שמירת הסודיות קיימת גם ביחס לבן הזוג).

טיפול מיני ניתן הן במסגרת פרטית – בקליניקות של מטפלים, והן במסגרות ציבוריות, שהן מסובסדות וזולות יותר. טיפול ציבורי נערך בדרך כלל במרפאות בבתי חולים (רמב"ם בחיפה, הלל יפה בחדרה, איכילוב בת"א, הדסה עין כרם, הדסה הר הצופים ושערי צדק בירושלים, ועוד) ובקופות החולים השונות.

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!