טיפול מקצועי

טיפול מקצועיכל אדם עובר בחייו סיטואציות לא פשוטות, המערבות רגשות וקשיים אישיים. פעמים רבות, התחושות המלוות באותם רגעים לא פשוטים בחיים נמשכות לאורך תקופות ארוכות.

לפעמים הרגשות הללו מתקיימים גם ללא היגיון או רציונל ברור, כי אם תחושות מחנק ותקיעות, או חוסר גבולות ועומס רגשי. כאשר התחושות והרגשות שלנו הופכים להיות יותר מידי, זה הזמן לעצור לשקול טיפול מקצועי.

מהו טיפול מקצועי

ישנם סוגים רבים של טיפול נפשי מקצועי, וכל אחד מהם עובד מתוך הנחות יסוד שונות. אך ישנו דבר מה משותף לכולם והוא השאיפה לעזור לאדם הסובל מבחינה נפשית.

בבסיסו, טיפול מקצועי נפשי מתייחס לפרקטיקה אשר בה המטופל או האדם הפונה לטיפול ניצב במרכז ומקבל את המקום והמרחב להביע את אשר מעיק עליו. הנחת היסוד היא כי בעצם הדיבור על המכאוב כבר ישנה פעולה מקלה, אך זו רק נקודת המוצא. טיפולים שונים יציעו גישות שונות אל המקום הכואב בנפשו של המטופל, וכן גם דרכים שונות כיצד להתמודד עם מקום נפשי זה.

סוגי הטיפול השונים

ישנן גישות טיפוליות שונות, ולכל אחת מהן הנחות פרקטיות שונות. עם זאת, חשוב להבין כי העמדה המקצועית של המטפל משנה יותר מאשר שם הגישה, זאת מאחר ואי אפשר להתעלם מקיומו של מרחב אישי לצד הקשר והחיבור אל המטפל. באופן כללי ניתן להבחין במספר סוגים של טיפול נפשי:

  • טיפול פסיכיאטרי – מדובר בתחום הטיפולי הרפואי ביותר מבחינת גישה, כאשר בעיקר הבמה ניצב המצב הרפואי והנפשי יחד של המטופל. מבחינה זו, פסיכיאטר מספק מענה תרופתי תואם לסיטואציה של המטופל, לצד טיפול נפשי או הפנייה לטיפול נפשי מקביל במידת הצורך.
  • טיפול פסיכולוגיהגישה הפסיכולוגית מתייחסת אל נפש האדם כדבר מורכב אשר עולה על סך חלקיו, אך עם זאת גם מפרקת את התופעות הנפשיות לסוגים שונים של הפרעות או בעיות. מבחינה זו, מתייחסים אל השלם (המטופל והאופן הייחודי בו הוא מתבטא בקליניקה) מתוך הניסיון לטפל ולרפא את ההפרעות והסימפטומים הנפשיים אשר יוצקים בו כאב.
  • טיפול פסיכואנליטי – בפסיכואנליזה הטיפול מתמקד במה שלא עובד בחיי המטופל, לעיתים קרובות מדובר בתחום האהבה וביטוייה גם במשפחה. הפסיכואנליזה רואה בסימפטום, התופעה אשר גורמת למטופל לבוא לטיפול, כסוג של פתרון לבעיה מורכבת יותר, לאותו דבר שלא עובד, ודרך הדיבור והביטוי ניתן להגיע ולגעת באותם מקומות סובייקטיביים מורכבים.
  • טיפול התנהגותי-קוגנטיבי – בגישה טיפולית זו, נקודת המוצא היא כי על מנת להתמודד עם בעיות וסיטואציות נפשיות קשות יש להתמודד עם אופני ההתנהגות והמחשבה המלווים להם. באופן זה, המטופל לומד לפתח מיומנויות להתמודד עם המחשבות המפריעות לו, ודרכי התמודדות התנהגותיות כדי לתפקד באופן מיטבי.
  • טיפול אומנותי/דרמה/ריקוד מדובר בראש ובראשונה בטיפול רגשי, המתייחס אל העומק והמנעד הרגשי של כל מטופל ומטופל. בגישה זו, נוצר מרחב בטוח בו המטופל מוזמן להביע עצמו בדרכים שונות (ורבליות ולא-ורבליות). זאת על מנת לנסות ולגעת במקומות הרגישים והכואבים בנפש, ולהתמודד עם מה שעולה בטיפול.

איך לבחור את טיפול המקצועי המתאים לי?

אין דרך אחת חד-משמעית לבחור בטיפול המתאים לכל האנשים. כל אדם והצורך או הבעיה הספציפית לו. אך יתרה על כך, החשיבות הגדולה ביותר היא החיבור עם העמדה והאישיות של המטפל, שכן פעמים רבות אין זו הכותרת של הטיפול שמשמעותית אלא האדם שלמולך.

אומנם ישנה חשיבות שהמטפל יהיה מקצועי, אך כמו בכל תחום אחר – לתעודה אינה בהכרח מעידה על האדם. מקצועיות, אם כך, אינו עניין של תעודות על הקיר כי אם סוג של עמדה ואוריינטציה טיפולית. עמדה זו היא של המטפל, והיא אמורה להניע ולייצר את השיח הטיפולי אך גם לוודא כי הטיפול ממוקד במטופל ועולמו הסובייקטיבי. מבחינה זו, חשוב לוודא לא רק כי קיים אותו חיבור אל המטפל, אלא גם כי מתקיימת סיטואציה טיפולית בה מתאפשר לכם להביע עצמכם, כפי שאתם.

סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום