מענה – היחידה לבריאות הנפש

טיפול מקצועי

טיפול מקצועיכל אדם עובר בחייו סיטואציות לא פשוטות, המערבות רגשות וקשיים אישיים. פעמים רבות, התחושות המלוות באותם רגעים לא פשוטים בחיים נמשכות לאורך תקופות ארוכות.

לפעמים הרגשות הללו מתקיימים גם ללא היגיון או רציונל ברור, כי אם תחושות מחנק ותקיעות, או חוסר גבולות ועומס רגשי. כאשר התחושות והרגשות שלנו הופכים להיות יותר מידי, זה הזמן לעצור לשקול טיפול מקצועי.

מהו טיפול מקצועי

ישנם סוגים רבים של טיפול נפשי מקצועי, וכל אחד מהם עובד מתוך הנחות יסוד שונות. אך ישנו דבר מה משותף לכולם והוא השאיפה לעזור לאדם הסובל מבחינה נפשית.

בבסיסו, טיפול מקצועי נפשי מתייחס לפרקטיקה אשר בה המטופל או האדם הפונה לטיפול ניצב במרכז ומקבל את המקום והמרחב להביע את אשר מעיק עליו. הנחת היסוד היא כי בעצם הדיבור על המכאוב כבר ישנה פעולה מקלה, אך זו רק נקודת המוצא. טיפולים שונים יציעו גישות שונות אל המקום הכואב בנפשו של המטופל, וכן גם דרכים שונות כיצד להתמודד עם מקום נפשי זה.

סוגי הטיפול השונים

ישנן גישות טיפוליות שונות, ולכל אחת מהן הנחות פרקטיות שונות. עם זאת, חשוב להבין כי העמדה המקצועית של המטפל משנה יותר מאשר שם הגישה, זאת מאחר ואי אפשר להתעלם מקיומו של מרחב אישי לצד הקשר והחיבור אל המטפל. באופן כללי ניתן להבחין במספר סוגים של טיפול נפשי:

איך לבחור את טיפול המקצועי המתאים לי?

אין דרך אחת חד-משמעית לבחור בטיפול המתאים לכל האנשים. כל אדם והצורך או הבעיה הספציפית לו. אך יתרה על כך, החשיבות הגדולה ביותר היא החיבור עם העמדה והאישיות של המטפל, שכן פעמים רבות אין זו הכותרת של הטיפול שמשמעותית אלא האדם שלמולך.

אומנם ישנה חשיבות שהמטפל יהיה מקצועי, אך כמו בכל תחום אחר – לתעודה אינה בהכרח מעידה על האדם. מקצועיות, אם כך, אינו עניין של תעודות על הקיר כי אם סוג של עמדה ואוריינטציה טיפולית. עמדה זו היא של המטפל, והיא אמורה להניע ולייצר את השיח הטיפולי אך גם לוודא כי הטיפול ממוקד במטופל ועולמו הסובייקטיבי. מבחינה זו, חשוב לוודא לא רק כי קיים אותו חיבור אל המטפל, אלא גם כי מתקיימת סיטואציה טיפולית בה מתאפשר לכם להביע עצמכם, כפי שאתם.

Exit mobile version