בריאות הנפש

טיפול משפחתי

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

טיפול משפחתיטיפול משפחתי הוא סוג של טיפול פסיכולוגי המבוצע כדי לסייע לבני המשפחה לשפר את התקשורת ביניהם ולפתור בעיות. הטיפול ניתן לרוב על ידי פסיכולוג קליני או מטפל מורשה. בדרך כלל מדובר במסגרת טיפול לטווח הקצר, במהלכו משתתפים כל בני המשפחה או רק אלו הזקוקים, יכולים או מעוניינים להשתתף.

תכנית הטיפול תלויה במצב המשפחתי, ומפגשי הטיפול מלמדים את בני המשפחה מיומנויות להעמקת הקשרים המשפחתיים ולהתמודדות עם תקופות מלחיצות, כשניתן להשתמש בכלים גם לאחר תום התהליך.

באילו מצבים נפשיים נדרש הטיפול?

טיפול משפחתי מסייע לשיפור מערכות יחסים בעייתיות בין בני הזוג, בין ההורים לילדים או בין בני משפחה אחרים. ניתן להתייחס במסגרת הטיפול לנושאים ספציפיים, כגון בעיות בחיי הנישואין, בעיות כלכליות, סכסוכים בין הורים לילדים או השפעות שימוש בסמים או מחלת נפש על המשפחה כולה.

הטיפול מתבצע במקביל או לאחר סוגים אחרים של טיפול בתחום בריאות הנפש, במיוחד אם אחד מבני המשפחה סובל ממחלת נפש או הפרעת התמכרות הכרוכה אף בטיפול פרטני או שיקומי. לדוגמה, טיפול משפחתי מסייע לבני המשפחה להתמודד עם קרוב משפחה הסובל מסכיזופרניה, אך החולה עצמו צריך להמשיך עם תכנית הטיפול האישית שלו, שעשויה לכלול תרופות, ייעוץ או טיפול אחר של אחד על אחד.

במקרה של התמכרות, כל בני המשפחה יכולים להשתתף בטיפול, ואילו האדם הסובל מהתמכרות מקבל טיפול הכרוך במגורים בסביבה טיפולית מקצועית. לעיתים יכולים בני המשפחה להשתתף בטיפול גם אם האדם המכור לא קיבל טיפול לבעייתו, או לא השלים אותו.

טיפול משפחתי שימושי בכל מצב משפחתי הגורם ללחץ, צער, כעס או קונפליקטים. הוא מסייע לבני המשפחה להבין יותר זה את זה ולתפקד יחד.

כיצד פועל הטיפול?

טיפול משפחתי בדרך כלל מביא מספר בני משפחה יחד לפגישות טיפוליות. יחד עם זאת, אחד מבני המשפחה יכול לראות מטפל משפחתי בנפרד. המפגשים נמשכים בדרך כלל חמישים דקות עד שעה. הטיפול מתבצע בדרך כלל לטווח הקצר, ונמשך פחות מחצי שנה. יחד עם זאת, תדירות המפגשים ומספר הפגישות תלוי במצב הפרטני של המשפחה והמלצות המטפל.

במהלך הטיפול, נבחנת יכולת בני המשפחה לפתור בעיות ולהביע מחשבות ורגשות. התהליך חוקר תפקידים במשפחה, כללים ודפוסי התנהגות על מנת לזהות בעיות התורמות לסכסוך, כמו גם שיטות לעבור דרך בעיות אלו. טיפול משפחתי מסייע לזהות את נקודות החוזק של המשפחה, כגון יכולת של בני המשפחה לסייע זה לזה, כמו גם את החולשות, כגון קשיי תקשורת גלויה.

לדוגמה, נניח שהבן הבוגר במשפחה סובל מדיכאון. בני המשפחה אינם מבינים את הדיכאון שלו או את הדרך הטובה ביותר להציע תמיכה. למרות שההורים מודאגים לגבי המצב הבריאותי של הילד, שיחות איתו או עם בני משפחה אחרים מתפתחים לוויכוחים וכל הצדדים חווים תסכול וכעס. התקשורת פוחתת, החלטות סותרות מתקבלות, והקרע המשפחתי מתרחב וגדל יותר.

במצב כזה, טיפול משפחתי מסייע לבני המשפחה לאתר במדויק את הבעיות הספציפיות ואת הדרך בה בני המשפחה יכולים לפעול על מנת לשפר את המצב. בהנחיית המטפל, הם לומדים שיטות חדשות לתקשורת והתגברות על דפוסים שאינם בריאים בהתייחסות לכל אחד מבני המשפחה. ניתן להגדיר מטרות אישיות ומשפחתיות ולעבוד על הדרכים להשגתן. בסוף התהליך, בן המשפחה הסובל מדיכאון מצויד טוב יותר בכלים להתמודדות עם הדיכאון שלו, וכל בני המשפחה משיגים תחושת הבנה ושיתוף.

יעילות הטיפול המשפחתי

טיפול משפחתי אינו פותר באופן אוטומטי סכסוכים במשפחה או מעלים כבמטה קסם מצבים שאינם נעימים, אך הוא מסייע לבני המשפחה להבין יותר זה את זה ומספק כישורים להתמודדות עם מצבים בעייתיים באופן יעיל יותר.

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!