בריאות הנפש

טיפול פסיכודינמי

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

טיפול פסיכודינמיטיפול פסיכודינמי מטפל ביסוד ההיווצרות של תהליכים פסיכולוגיים מתוך מטרה להקל את התסמינים ולשפר את איכות החיים. זהו טיפול רגשי המבוצע באמצעות שיחות. הוא נקרא טיפול פסיכודינמי, היות והוא מתמקד בדינמיקה הפנימית של הנפש, ובכוחות הפסיכולוגיים הפנימיים של המטופל המשפיעים על מחשבותיו, התנהגותו ותחושותיו. כשכוחות אלו אינם מודעים, מתאפשרת הגעה אליהם באמצעות הטיפול, העלאתם אל פני המודע, הבנתם וקבלת כלים להתמודדות חדשה עם החיים.

מצבים נפשיים בהם נדרש הטיפול

טיפול פסיכודינמי מתאים לטיפול במצבים בהם חווה אדם בעיות וקשיים משמעותיים בחיי היומיום, בהקשר של יכולת התמודדות עם היבטי אישיות, סביבה וחוויות. הטיפול מתאים גם לאנשים המעוניינים ללמוד יותר על עצמם, ולפתח את יכולותיהם הרגשיות והאישיות.

המצבים הנפשיים המטופלים בשיטה זו כוללים:

שינוי דפוסי חשיבה ורגשות – המטפל מסייע למטופל לחדול מהימנעות ממצבים הגורמים לו למצוקה, תוך שינוי דפוסי התנהגותו, באמצעות דיון בגורמים המתייחסים ליכולתו ליצור מציאות חיים שונה.

מיקוד רגשי – המטפל מסייע למטופל לתאר את תחושותיו, כולל תחושות שליליות, מאיימות או מטרידות, בהם הוא מתקשה בדרך כלל להכיר ונמנע מלבטא אותם, אפילו בינו לבין עצמו.

היסטוריית המטופל – המטפל מסייע למטופל להכיר בקשר בין העבר להווה, והדרך שבה המטופל נוטה לחיות שוב, בהווה, את עברו, באופן שאינו מודע. מטרת הטיפול הפסיכודינמי היא לסייע לו להשתחרר מחוויות ודפוסי התנהגות שלא תרמו לו בעבר, ולהקנות לו כלים שיסייעו לו לחיות את חייו בהווה באופן משמעותי ומתפקד יותר.

דפוסים חוזרים – המטפל מסייע למטופל להתייחס לתחושות ולמחשבות חוזרות ונשנות, במיוחד כאלו הקשורות לביטחון עצמי, דימוי עצמי וערך עצמי, וביטוי תחושות אלו באירועי חיים ומערכות יחסים.

מאוויים כמוסים – במסגרת הטיפול הפסיכודינמי, המטופל יכול לבטא את כל פחדיו, משאלותיו וחלומותיו כך שניתן יהיה להסיק מכך לגבי הדרך בה הוא מעריך את עצמו, לאתר את התחומים בהם הוא חלש או חזק, ויכולתו לשלב את עולמו הפנימי בניסיונו האישי. במילים אחרות, הטיפול מסייע למטופל למממש את מלוא מאוויי ליבו הכמוסים, לאזור את הביטחון להגשים חלומות ושאיפות ולמצוא משמעות והנאה בחייו.

עקרונות הליבה של טיפול פסיכודינמי

בשיטת טיפול זו, המטפל מסייע למטופל לבחון את תחושותיו, מחשבותיו וחוויותיו בחיים, תוך קבלת תובנות על התנהלות חייו והבעיות היומיומיות, והערכת הדפוסים אותם פיתח לאורך זמן. הכרה בדפוסים חוזרים ונשנים מסייעת למטופל להתבונן על הדרכים בהם הוא משתמש להימנע ממצוקה או לפתח מנגנוני הגנה כשיטות התמודדות, כך שהוא יכול לנקוט בצעדים חדשים לשינוי דפוסים אלו.

הקשר הטיפולי הוא המרכיב המרכזי בטיפול פסיכודינמי, ומדגים את האופן שבו המטופל מקיים מגעים חברתיים ומשפחתיים. בנוסף, הטיפול עוסק בתחושות המטופל להוריו, או שהוא מסייע להארת דפוסי ההתנהלות של המטופל במערכות יחסים והשפעת דפוסי התנהגות אלו על תחומים אחרים בחייו. מבט אינטימי זה על יחסים בינאישיום מסייע למטופל להתבונן על החלק שלו בדפוסי יחסים ולהעצים אותו.

כדי להימנע מרגשות כואבים, זכרונות מעיקים וחוויות עבר טראומטיות, אנשים נוטים לפתח מנגנוני הגנה, כגון הכחשה, הדחקה, רציונליזציה ושיטות אחרות. מטפל פסיכודינמי מעודד את המטופל לשוחח בחופשיות אל תחושותיו, רצונותיו ופחדיו כדי לחשוף רגשות פגיעים שנדחקו מחוץ להכרה המודעת. על פי התאוריה הפסיכודינמית, התנהגות מושפעת ממחשבה שאינה מודעת, וברגע שרגשות פגיעים או כואבים מעובדים, מנגנוני ההגנה מופחתים או נפתרים.

טיפול פסיכודינמי זמין ליחידים, בני זוג, משפחות או קבוצות והוא מתבצע לטווח הקצר או לטווח הארוך. טיפול קצר הוא תכליתי ועשוי להתבצע על פני 25 מפגשים, ואילו טיפול ארוך טווח עשוי להימשך שנתיים או יותר.

יעילות הטיפול הפסיכודינמי

מחקרים מוכיחים כי טיפול פסיכודינמי יעיל ביותר במצבים נפשיים רבים ומאפשר לאנשים לבצע שינוי משמעותי בחייהם, להתפתח ולגדול תוך קבלת כלים לחיים איכותיים ומספקים יותר. הטיפול מסייע למטופל לחזק את יכולותיו, עוצמתו והמשאבים הפנימיים שלו.

לדוגמה, הטיפול עוסק ביצירת הערכה עצמית ריאלית, תוך פיתוח יכולות רגשיות טובות יותר, הבנה מדויקת של הסביבה ושל העצמי, חוויות מיניות טובות יותר, והתמודדות עם חיי היומיום מתוך חשיבה משוחררת והתנהלות גמישה יותר. הטיפול משיג יעדים אלו תוך הקניית כלים של חקירה, התבוננות עצמית וגילוי עצמי מחודש, המתרחשים בסביבה טיפולית בטוחה ותומכת.

ראו גם:
פסיכותרפיה רוחנית
מהם הגורמים לפוסט טראומה?

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!