בריאות הנפש

טיפול קוגניטיבי התנהגותי – CBT

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

כשמדברים על טיפולים נפשיים, בעצם משתמשים בשתי הכללות גדולות מאוד. טיפול קוגניטיבי התנהגותיראשית- הביטוי "הפרעות נפשיות" כולל בתוכו מגוון רחב מאוד. נהוג לכלול תחת המונח הפרעות נפשיות את מחלות הנפש והפרעות האישיות, כפי שהן מוגדרות במדריכים הפסיכיאטריים (DSM האמריקאי, ו-ICD  האירופאי).

ההפרעות כוללות מחלות כגון דיכאון, מאניה דפרסיה, הפרעות חרדה, פוביות, הפרעות פוסט טראומטיות, סכיזופרניה והפרעות פסיכוטיות נוספות.

הפרעות האישיות כוללות אישיות גבולית, היסטריונית, אנטי-סוציאלית, סכיזואידית ועוד. עם זאת, יש לזכור כי גם אנשים שאינם מוגדרים כחולי נפש מגיעים לטיפולים על מנת לתפקד טוב יותר, להגיע לרמה גבוהה יותר של היכרות עצמית ועוד.

המושג המכליל השני הוא "טיפול". כמספר ההפרעות, כך מספר שיטות וגישות הטיפול השונות הקיימות היום בשוק הטיפולי. החל מטיפולים פסיכואנליטיים או דינאמיים קלאסיים, דרך אינספור גישות התנהגותיות, קוגניטיביות וכלה בטיפולים ביצירה והבעה כגון תרפיה באומנות או בדרמה.

מבין כל הגישות הקיימות, קיימת גישה שנמצאת בעלייה מתמדת במידת השימוש בה וההכרה העולמית בה- הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית, או בראשי תיבות: CBT (Cognitive Behavioral Therapy).

עקרונות הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי

העיקרון העומד מאחורי שיטת הטיפול הקוגניטיבית התנהגותית הוא שבני אדם הם יצורים לומדים מצד אחד ולכן ניתנים לשינוי, ומצד שני- נוטים להתקבע בדפוסים מסוימים של חשיבה והתנהגות, גם אם דפוסים אלה אינם יעילים.

על פי הגישה, מה שחשוב בפועל הוא המחשבות של האדם- כיצד הוא תופס ומפרש את המציאות שסביבו, וההתנהגות שלו שנובעת מאותן תפיסות. על כן, כאשר אדם נמצא בקושי תפקודי או רגשי, יש צורך לשנות את דפוסי החשיבה ותוכן החשיבה, ובכך לאפשר שינוי התנהגותי, שמצידו יוביל לשיפור כללי הן בתחושות והן בתפקודו של האדם.

לאיזה הפרעות נפשיות מתאים טיפול קוגניטיבי התנהגותי

כאמור, מספר ההפרעות הנפשיות רב ומגוון מאוד. ישנם מצבים בהם CBT נחשב לגישה טיפולית מועדפת ויעילה ביותר, בעיקר כאשר מדובר על הפרעות מקבוצת הפרעות החרדה, עם דגש על פוביות פשוטות ספציפיות.

בהפרעות נפשיות אחרות, יש מקום לשימוש ב-CBT בהתייחס לנקודות מסוימות בתפקודו של האדם (נקודות התנהגותיות בעיקרן) כמו למשל כאשר מדובר בדיכאון, או בהפרעות אישיות שונות. עם זאת, ישנן הפרעות נפשיות בהן נראה כי CBT אינו מהווה טיפול מתאים, בעיקר בהפרעות מתחום הפסיכוזה (משום שקשה לעבוד על דפוסי חשיבה כאשר החשיבה פגועה כל כך כמו בתוך מצב פסיכוטי).

הליך הטיפול

CBT הוא בדרך כלל טיפול בעל מטרה התנהגותית מוגדרת, ובשל כך הוא קצר טווח באופן יחסי. המטפל והמטופל עובדים ביחד, בשיתוף פעולה, על מנת לאתר דפוסי חשיבה והתנהגות בעייתיים, שהמטופל מרגיש שכדאי לשנותם על מנת לשפר את איכות חייו ותחושותיו. המטפל מלווה ומדריך את המטופל, עוזר לו לזהות ולנסח מחשבות לא יעילות, ולברר את השפעתן על תפקודו הכללי.

בשלב הבא, מזהים גם את ההתנהגויות הבעייתיות של המטופל, הפוגעות בחיי היומיום שלו, ומקשרים בין הבעיה ההתנהגותית למחשבות שגורמות לה (לדוגמא: אינני טס לחו"ל, מכיוון שאני חושב שאם אעלה על מטוס הוא יתרסק. יש לשים לב שהקשר הזה מנוסח במונחים של מחשבה והתנהגות, ולא במונחים של רגש- המילה "מפחד" אינה מופיעה).

בשלב הבא, על המטופל ללמוד טכניקות שיעזרו לו להפחית חרדה בצורה שתאפשר לו להתנסות בשינוי התנהגותי. גם כשאין מדובר בהפרעת חרדה, החרדה היא בדרך כלל גורם עיקרי לנטייתנו לא להשתנות. הטכניקות כוללות הרפיה, נשימות וכד'. בשלב האחרון, נחשף המטופל בהדרגה או בבת אחת להתנהגויות שגורמות לו למצוקה. החשיפה נעשית בליווי המטפל, באופן מבוקר ותוך שימוש בטכניקות ההרגעה שנלמדו.

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!