בריאות הנפש

טיפול משפחתי

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

טיפול משפחתימהו טיפול משפחתי?

טיפול משפחתי הוא טיפול פסיכולוגי רגיל, אך שונה בגישתו ובתפיסתו את האדם. בעוד מטפל רגיל רואה את האדם שמולו ותו לא, מטפל משפחתי רואה את האדם כחלק ממכלול משפחתי, ומנסה לפתור את בעיותיו כחלק מטיפול כולל בכל המכלול.

נשמע מסובך? כנראה, אבל החיים הם דבר מסובך מאוד, במיוחד כאשר מתעסקים עם נושאים הקשורים למשפחה. היתרון של שיטה זו גלום בכך שניתן להגמיש אותה מאוד לפי הצורך של המטופל – כחלק מטיפול זוגי, משפחתי או פרטני.

המטפל המשפחתי יכול לזהות בעייתיות מסוימת של אדם בקשר עם הוריו, מתוך כך עם ילדיו ואשתו וכדומה, ולכן הוא יכול לפתור את מכלול הבעיות, מתוך היכרות עם כלל המשפחה.

מתי טיפול משפחתי יעיל?

הטיפול נחשב למועיל במיוחד כאשר מדובר בנושאים הקשורים לעולם היחסים במשפחה. כיוון שעולם היחסים במשפחה משפיע מאוד כמעט על כל התחומים בחיינו, אפשרי לטפל כך בנושאים רבים.

ידוע כי הפסיכולוגים מטילים אחריות רבה על ההורים, נושא התפתחותם התקינה של ילדיהם. כמעט כל דבר בחיים הבוגרים מתקשר לחוויה מן העבר הקשורה להורים. הטיפול המשפחתי טוען – כדי להגיע לתוצאות טובות אני לא יכול לתת למטופל לדבר על ההורים.

המטופל צריך לדבר עם ההורים, להתעמת איתם או ללבן איתם את המשקעים מן העבר ורק כך ניתן יהיה לפתור את הבעיות.

באלו סוגי בעיות כדאי לטפל באמצעות הטיפול המשפחתי?

ראשית, במשפחות רבות מרגישים שמשהו לא כשורה. האווירה בבית עכורה, הילדים רבים, ההורים לא מרגישים את הרגשת הנחת מילדיהם ויש מצב של סבל בבית. דוגמא נפלאה לטיפול משפחתי כזה ניתן לראות בתוכנית הטלוויזיה "סופר-נני".

תוכנית זו מציגה את המודל הקלאסי של טיפול משפחתי – המטפלת מגיעה לבית המשפחה, מאתרת את הבעיות ואחר כך מכניסה שינויים שנוגעים לכל בני הבית, ולא רק לאחד מהם.

שנית, טיפול משפחתי יעיל כאשר ישנן בעיות קשות יותר, בעיות חינוכיות ואפילו בריאותיות שההורים מעוניינים לפתור. בעיות שקשורות להרחבת המשפחה – אימוץ, תפקוד לאחר לידה,, יחסי בני הזוג עם משפחות המוצא של כל אחד מהם, התמודדות של בני משפחה עם יציאה מהארון, גיל המעבר, פרישה משותפת לפנסיה, תאונה של אחד מבני הזוג או הילדים או חזרה בתשובה של מישהו מבני המשפחה, דבר שמשפיע ללא ספק על כל בני הבית.

גם במקרים של הפרעות אכילה, הפרעות שינה, קשיי הסתגלות של הילדים בבית הספר, לקויות קשב וריכוז וכדומה – המטפל המשפחתי מאתר את הבעיה כמכלול, ומנסה לפתור אותה עבור כל אחד מבני הבית בנפרד.

ניקח לדוגמא משפחה של שתי בנות כאשר לבת הגדולה יש אנורקסיה. האם תקבל טיפול על חלקה הלא מודע ועל תפקודה במהלך מחלתה של הבת.

גם האב יצטרך ללמוד כיצד עליו להגיב לעובדה שבתו חולה במחלה. האם העדיפו ההורים את הבת הקטנה? האם לא העניקו תשומת לב מספיקה לקטנה? כל העניינים הללו עולים תוך כדי הטיפול ובאים על פתרונם במהלכו.

מי רשאי להיות מטפל משפחתי?

טיפול משפחתי הוא טיפול פסיכולוגי לכל דבר ולכן מי שנותן אותו יכול להיות אך ורק פסיכולוג או מי שהוסמך לטיפול פסיכולוגי כמו פסיכיאטר או עובד סוציאלי קליני. . מצד שני לא כל פסיכולוג / עו"ס יכול להיות מטפל משפחתי אלא רק מי שעבר הסמכה לטיפול משפחתי.

מטפלים משפחתיים מוצאים פתרונות גם במקרים שבהם נראה כי אין אפשרות ליצור טיפול משפחתי – כאשר אחד מבני המשפחה איננו מעוניין בטיפול לדוגמא. לרוב, הטיפול הזה יוצר מצב שבו כולם מעוניינים לפתור את הבעיות אחת ולתמיד.

כאמור, רק פסיכולוגים/מטפלים בעלי הכשרה מתאימה יוכלו לטפל בטיפול משפחתי כיוון שזוהי מלאכה עדינה ומורכבת ולא כל פסיכולוג / מטפל מתאים לכך.

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!