כיצד להתמודד עם טראומה ופוסט טראומה במתבגרים?

התמודדות עם טראומה ופוסט טראומה במתבגריםפוסט טראומה (PTSD) היא תופעה מוכרת, שיכולה להופיע בכל שלב בחיים, אצל ילדים, מתבגרים ומבוגרים. במהלך החיים, אנשים נחשפים לאירועים רבים המשפיעים על חייהם באופן משמעותי, חלקם חיוביים ביותר, אך חלקם נחשבים לאירועים טראומטיים.

חלק מהאנשים מצליחים להתמודד עם האירוע הטראומטי וחלקם מתקשים להמשיך בחייהם. בין אם מדובר ברעידת אדמה, במלחמה או בתאונה קשה, או אפילו באונס או התעללות מינית, תרחישים אלו מלווים בתחושות אימה, פחד וחוסר אונים.

מתבגרים אינם מוגנים מפני חשיפה לטראומות

מרביתם מצליחים להתגבר, אולם ישנם כאלה החווים גם תגובות נוספות בהמשך, המקשות עליהם את ההתמודדות ואת ההתנהלות היום יומית. פוסט טראומה מתבטאת בשורת תגובות, הנחשבות לשכיחות מאד במקרים כאלה.

המתבגר יחווה את העולם כמפחיד ולא בטוח, כשתחושת החרדה שלו יכולה לצוץ במצבים רבים, שאינם בהכרח קשורים לאותה טראומה שחווה. הוא עשוי לסבול מקשיים בריכוז, קושי לזכור וגם יבחר פעמים רבות להתרחק מגורמים, הקשורים במידה מסוימת, ולו גם העקיפה ביותר, אל אותה הטראומה.

הוא עשוי להימנע מהבעת רגש ויהיה דרוך מאד במהלך היום. הוא עשוי לחוש אשמה, בושה או דיכאון, המתבטאים במצב רוח ירוד, תחושת ייאוש, איבוד עניין בעתיד ובפעילויות שתפס בעבר כמהנות ועוד.

טיפול מותאם אישית

החוויות שאיתן הם מתמודדים הן אישיות מאד וכך גם נעשה הטיפול עצמו. כדי לספק למתבגר את המענה הטיפולי הנכון, נבחנים מספר פרמטרים: מבנה האישיות שלו, מידת המצוקה שהוא מראה והתסמינים שהוא חווה, כמה זמן חלף מאותו אירוע טראומטי והאם מדובר היה באירוע אחד או בשורה של אירועים?

לרוב, הטיפול הניתן הוא שילוב בין הטיפול התרופתי לטיפול הפסיכולוגי. לעתים ימליץ המטפל למתבגר להשתתף בקבוצת תמיכה של בני נוער שחוו חוויה טראומטית דומה או טראומות אחרות. כך או כך, הדבר יותאם למתבגר על סמך האופן שבו הוא מתמודד עם האירוע ותוך בחינת מצבו הפיזי והנפשי.

חשוב לדעת!

ההתמודדות עם אירועים טראומטיים עבור מתבגרים היא לא קלה. במצב "נורמלי" ההתמודדות עם האירוע יכולה לארוך מספר חודשים, הנחשבים לפרק זמן סביר. במידה ומדובר בתקופה ארוכה יותר, שבה גם תסמיני החרדה הנלווים לטראומה עצמה קיצוניים וחמורים, וקיימת חשיבות משמעותית לקבלת סיוע מקצועי.

מצב של פוסט טראומה יכול להיות הרסני מאד להתפתחותו של המתבגר ולבוא לידי ביטוי בתחומים רבים בחייו. ככל שמקדימים במתן טיפול ובוחרים את שיטת הטיפול הנכונה לו כך גדלים סיכויים לעבור את התקופה המורכבת הזו בהצלחה.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום