כיצד תבחרו פסיכיאטר מומלץ?

פסיכיאטר הוא איש מקצוע אשר יכול לאבחן ולטפל במצבים רגשיים ונפשיים שונים. טיפול פסיכיאטרי יכול להיות יעיל מאוד עבור אנשים המצויים במצבי משבר וכן מתמודדים עם קשיים נפשיים מסוגים שונים אשר מעיבים על חייהם. בניגוד לאנשי מקצוע אחרים בתחום הנפש, הפסיכיאטר הוא רופא אשר הוסמך לטפל גם באמצעות שיחות וגם באמצעות תרופות וכן באמצעים אחרים אשר מתמקדים הן בנפש והן בגוף. כיום ניתן למצוא בישראל לא מעט פסיכיאטרים ועל כן, אם אתם זקוקים לשירותיו של פסיכיאטר, חשוב מאוד שתמצאו רשימת פסיכיאטרים מומלצים וזאת בכדי לבחור פסיכיאטר קרוב אליכם, אשר יסייע לכם בצורה הטובה ביותר.

 

למה כדאי לבחור דווקא בפסיכיאטר על פני אנשי מקצוע אחרים?

חשוב לדעת כי פסיכיאטר מומחה הוא רופא לכל דבר אשר סיים 6 שנים של לימודי רפואה, עוד שנה של התמחות ולאחר מכן התמחות של 4 וחצי שנים בתחום הפסיכיאטריה. מעבר לכך, יש לו ארגז כלים רציני מאוד אשר כולל גם טיפולים באמצעות שיחות וגם טיפולים תרופתיים.

שנית, פסיכיאטר מומחה יכול לבצע בדיקות גופניות שונות לרבות: בדיקות הדמיה, בדיקות דם וכן בדיקות נוספות. הוא יכול לבחון את האופן שבו תרופות או מצבים גופניים שונים משפיעים על מצבו הנפשי של האדם.

אין ספק כי מדובר על איש המקצוע הטוב ביותר עבור אבחון וטיפול במגוון רחב של מצבים נפשיים שונים.

 

כיצד תבחרו פסיכיאטר?

ישנם כמה פרמטרים שעליכם לשים עליהם דגש טרם אתם בוחרים בפסיכיאטר:

ראשית כל, חשוב מאוד שתוודאו מהי ההשכלה שלו ומהו הניסיון שלו. כל פסיכיאטר אמור להיות בוגר תואר ד"ר לרפואה ואמור להיות לו רישיון לעסוק ברפואה בישראל. כמו כן, הוא חייב להיות מוכר כמומחה בתחום אחד או כמה על ידי משרד הבריאות.

שנית, חשוב מאוד שתבדקו באיזה מכון הפסיכיאטר מועסק. כיום פסיכיאטרים יכולים לעבוד דרך קופת חולים, מרפאות בתי חולים, מרפאות פרטיות, בתי חולים ועוד. חשוב שתדעו כי לכל מסגרת יש את החסרונות והיתרונות שלה ועל כן, חשוב שתבחרו את הפסיכיאטר אשר עובד במכון המתאים לכם ביותר.

עוד פרמטר שכדאי מאוד לבחון הוא הזמינות של הפסיכיאטר. חשוב שתדעו כי בניגוד לפסיכיאטר המציע את שירותיו במסגרת פרטית, פסיכיאטר המוצע דרך הקופה לרוב יהיה הרבה פחות זמין ועל כן, אם אתם זקוקים לפסיכיאטר שיהיה זמין לכם בצורה מלאה, אין ספק כי כדאי לבחור אותו דרך הרפואה הפרטית. לעיתים יש החזרים מקופות החולים על פסיכיאטר פרטי וכדאי לברר זאת.

בדקו מהי ההתמחות של הפסיכיאטר כאשר חשוב מאוד לשים לב להבדל שבין פסיכיאטר המציע את שירותיו לילדים לבין כזה המציע את שירותיו עבור מבוגרים. ישנם כאלה בעלי התמחות כפולה, אך למרבית הפסיכיאטרים יש התמחות אחת. מעבר לכך לחלק מהפסיכיאטרים יש התמחות נוספת כגון: רפואת כאב,  גריאטריה ועוד. מעבר לכך לפסיכיאטרים רבים יש הכשרה במצבים מיוחדים לרבות: התמכרויות, הפרעות חרדה, הפרעות קשב, פגיעות מיניות.

כמובן שכדאי מאוד לבחון גם את עניין המיקום ולבחור בפסיכיאטר הממוקם במיקום נגיש ונוח עבורכם וזאת בכדי שתהיה לכם האפשרות להגיע אליו בצורה קלה. ישנם אתרים המציעים כיום מידע מקיף על בריאות הנפש לרבות על פסיכיאטרים מומלצים בערים שונות וכדאי לבחון את המידע המוצע באתרים הללו על מנת לקבל החלטה נכונה לגבי פסיכיאטר.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום