כתות – הגדרה והשפעות פסיכולוגיות

ישנן הגדרות שונות למושג כת,כתות כאשר ההגדרה הכוללנית ביותר תאמר כי כת למעשה היא כל קבוצה אשר מאוגדת סביב אידיאולוגיה מסוימת ולה ערכים משותפים. לפי הגדרה זאת, כת לכשעצמה לא מחויבת להיות קבוצה פוגענית, כפי שנהוג לחשוב. לפי הגדרה זו, גם קיבוץ עשוי להיחשב ככת.

הגדרות אחרות של כת אשר מדברות על מצב פוגעני עבוד הפרט, יגדירו כת כקבוצה מניפולטיבית, אשר מנצלת את חבריה באופן טוטאלי ועשויה לגרום לחבריה לנזקים כלכליים ופסיכולוגיים. בנוסף, יכולה להיות גם פגיעה פיזית, ניצול מיני ואפילו אונס.

במקרים אלו, מדובר בקבוצה אשר בדרך כלל מונהגת על ידי מנהיג כריזמטי אשר לו כוונות רעות ואינו נוהג בכנות עם חברי הקבוצה. הקבוצה מכתיבה לחלוטין את אופי ההתנהגות, הרגשות והחשיבה של כל החברים בה. נעשה שימוש במניפולציות שונות במטרה להפוך אדם חדש לחבר כת מן השורה נאמן, כנוע וצייתן.

אופן פעולת הכת והשפעתה הפסיכולוגית על הפרט

כתות בדרך כלל נוטות להסתיר את כוונותיהן האמיתיות בפני חברים חדשים ופועלות באמצעים שונים כדי להכניסם אליה. כתות פוגעניות משתמשות בדרכי מניפולציה שונים כדי להכניס אדם אליהן ולהפוך אותו לנאמן להם. האמצעים בדרך כלל יהיו קשורים לאידיאולוגיות רוחניות ודתיות.

כיום, חיפוש רוחני הוא שלב שהפך להיות מהותי וחלק מהחיים, בדרך כלל אחרי הצבא. שלב זה עשוי להיות מצע לכניסה לכת פוגענית. כמובן שמסע רוחני לכשעצמו אינו דבר רע, אך תוך כדי החיפוש עשויים להגיע לכתות אשר מעניקות את כל המענים והצרכים הרגשיים והרוחניים של האדם וכך הוא נשאב אליהן.

כיצד להתמודד עם קרוב אשר מושפע מכת פוגענית?

ראשית, חשוב לדעת כיצד לזהות זאת. יש שני סימנים מרכזיים:

  • כאשר כספים של האדם וכל המשאבים הכלכליים שלו מופנים לאותה קבוצה כתית.
  • כאשר הוא מתנתק לחלוטין מעולמו הישן, ממשפחתו ומהחברים הקרובים.

חשוב לדעת, כי כל  עוד מדובר באדם בוגר לא ניתן לערב את החוק, אלא אם יש סימנים מובהקים לעבירה על החוק, כגון, אלימות וניצול מיני.

לא פשוט להוציא מישהו מכת. הדרך הטובה ביותר היא לערב איש מקצוע. כדי לקרב את אותו אדם אליך, חשוב לבטא קבלה וחוסר שיפוטיות עליו ועל הקבוצה. להתעניין באופן כנה בקבוצה כך שירגיש ביטחון איתך. הבעת דעות על השפעות שליליות של הכת יכולה להגיע רק בשלבים מאוחרים יותר כאשר יש ביניכם קרבה גדולה. הבעת דעות שליליות בשלב מוקדם מידי תרחיק אותו ממך באופן מיידי.

על המרכז הישראלי לנפגעי כתות

המרכז הישראלי לנפגעי כתות הוקם באוגוסט שנת 2006, כאשר הוא חרט על דגלו לסייע לאנשים אשר נפגעו מפעילויות כת וכן, לעלות על קבוצות שונות אשר נחשדות כבעלות אופי של פעילות כתית. אך, חשוב לדעת כי ככל הנראה, העומדים מאחורי פעילותו של המרכז הישראלי לנפגעי כתות הם עמותת יד לאחים אשר ידועים בפעילות אגרסיבית הן בארץ והן בארצות הברית.

בהקמתם את המרכז הישראלי לנפגעי כתות, החלו בפעילות אל תוך המגזר החילוני. הפעילות אשר המרכז מבצע לא תמיד מכוון באמת לכתות פוגעניות ומזיקות לפרט. המרכז מכפיש גם קבוצות רוחניות אשר פועלות באמת לעשות טוב לסביבה ולעולם או בעלות אידיאולוגיות רוחניות שונות מהדת.

דוגמא לכך היא הסיינטולוגיה (סינטולוגיה) אשר הינה אחת מהכתות המסוכנות בישראל והוגדרת ככת בדו"ח תעסה-גלזר בישראל (אשר ניתח את הכתות בישראל)

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום