מאושפזים אקוטיים

מאושפזים אקוטייםהמחלקה הפסיכיאטרית בבית חולים לנפגעי נפש מציעה שירותי אבחון וטיפול לאנשים הסובלים מהפרעות נפשיות ומחלות פסיכיאטריות.

מחלקה זו מאוישת בצוות מומחים בתחום הבריאות הנפשית המורכב מפסיכיאטר מטפל, אחיות פסיכיאטריות, עובדת סוציאלית, מנהל מקרה ומרפאים בעיסוק. כל אנשי הצוות מיומנים במתן טיפול בהפרעות פסיכיאטריות והפרעות נפשיות נלוות.

מטרת הטיפול באשפוז אקוטי היא לסייע לחולים לשוב לביתם ולקהילתם ולייצב את תסמיניהם. הטיפול מכוון להתאוששות מהפרעות רגשיות כגון דיכאון, הפרעה דו קוטבית, הפרעות אכילה, הפרעות הסתגלות, הפרעות חרדה ופאניקה, הפרעת חרדה כללית, הפרעת דחק פוסט טראומטית, הפרעה אובססיבית קומפולסיבית, הפרעות התמכרות ומחלות נפש כרוניות קשות כגו סכיזופרניה והפרעה סכיזואפקטיבית.

תכנית הטיפול

עם הקבלה למחלקה הפסיכיאטרית, כל חולה מוערך באופן אישי על ידי הפסיכיאטר המטפל, המרכיב עבורו תוכנית טיפול אישית. מטופלים המאושפזים לטיפול בהפרעות פסיכיאטריות המצריכות שימוש בתרופות, מקבלים התאמת סוגי תרופות ומינונים בהתאם לצרכיהם.

התרופות מיועדות להקלת התסמינים ומניעת חוסר נוחות ככל הניתן, והמטופלים נמצאים במעקב במשך כל שהייתם במחלקה. טיפולים מיוחדים מוקצים לכל מטופל, על מנת לשפר את תהליך ההחלמה.

הצוות הרפואי נוקט בכל מאמץ לסייע לחולים עם מבחר שיטות טיפול ומעבר לשלב הבא של התאוששות ושיקום. מעברים אלו עשויים לכלול טיפול בדיור שיקום, טיפולי אשפוז אינטנסיביים, תוכניות שיקום מקצועיות, תוכניות תרופתיות, תוכניות אבחון הפרעות נפשיות כפולות, וביסוס רשת תמיכה לשלב השיקום וההתאוששות.

עובדים סוציאליים מעריכים את המצב הפסיכיאטרי של המטופלים ומסייעים עם תיאום משפחתי או פגישות עסקיות נחוצות עם מערכות תמיכה אחרות, לביסוס תוכניות לאחר השחרור מהמחלקה הפסיכיאטרית והמעבר לטיפול במרפאות חוץ המתמחות בהפרעות פסיכיאטריות.

הם מסייעים עם התערבויות כגון תיאום שיבה לעבודה, בקשות הטבות וסיוע כלכלי, ושילוב מחדש בקהילה. החולים השוהים במסגרת אשפוז אקוטי נמצאים במעקב יומי על ידי רופאים פסיכיאטריים ואחיות, לשינוי הטיפול בהתאם לצורך על מנת להבטיח יעילות אופטימאלית של מתן הטיפול.

אשפוז אקוטי במחלקות סגורות

מטופלים הסובלים מהפרעות פסיכוטיות חמורות מאושפזים במחלקות סגורות לעיתים בכפייה. סוגי אשפוז אלו שמורים למקרים בהם החולים צריכים להיות מבודדים מסביבתם לשם ריסון התסמינים העלולים לגרום לפגיעה עצמית וסביבתית, באמצעות טיפולים פיסיים ותרופתיים.

הצדקת צעד קיצוני זה של התערבות רשמית לשלילת זכויות אדם לנהל את חייו באופן עצמאי מבוססת על ההנחה כי תפיסת המטופל את המציאות ויכולת השיפוט שלו אינה נורמאלית. הוא סובל מהזיות אקוטיות, אינו מחובר למציאות ועלול לסכן את עצמו ואחרים.

לאחר השלמת הערכה ואבחון מקיף המבוצעים לשם השגת הבנה מעמיקה לגבי הצרכים הפרטניים של כל מטופל, טיפול באשפוז אקוטי מתמקד בפתרון התסמינים המאיימים הרציניים במהירות, לשם שיבה מוצלחת לחיים.

לאחר הערכה אבחון הושלמה כדי להשיג הבנה מעמיקה של הצרכים הספציפיים של כל מטופל, טיפול באשפוז מתמקד בפתרון בעיות מאיים רציני במהירות החיים עם מטרה של שחרור המטופל לרמה צעד למטה של טיפול.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום