בריאות הנפש

מה ההבדל בין סוציופת לפסיכופת?

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

ההבדל בין סוציופת לפסיכופתלא ניתן למצוא את ההגדרות במדריך הרשמי של בריאות הנפש, המדריך האבחוני והסטטיסטי של הפרעות נפשיות. רופאים אינם מאבחנים באופן רשמי אנשים כפסיכופתים או סוציופתים, במקום זאת, הם משתמשים במונח אחר: הפרעת אישיות אנטי חברתית.

רוב המומחים מאמינים שפסיכופתים וסוציופתים חולקים קבוצה זהה של תכונות. לאנשים אלו יש תחושה פנימית ירודה של טוב ורע. הם אף אינם מצליחים להבין או לחלוק את רגשותיו של אדם אחר. אך קיימים מספר הבדלים.

האם לסוציופתים ופסיכופתים יש מצפון?

ההבדל העיקרי בין פסיכופת לבין סוציופת טמון בשאלה האם יש לו מצפון, הקול הקטן בפנים שמאפשר לנו לדעת מתי אנחנו מתנהגים שלא כשורה. לפסיכופת אין מצפון. אם הוא משקר כדי לגנוב, הוא לא ירגיש כל מצפון מוסרי, אם כי הוא מסוגל להעמיד פנים. הוא עשוי להתבונן על אחרים ואז לפעול כפי שהם מתנהגים, כך שלא ניתן יהיה להכיר בכוונותיו האמיתיות.

לסוציופת יש מצפון ברוב המקרים, אך הוא חלש. הוא עשוי לדעת שגנבה היא פעולה שלילית, ועלול להרגיש מעט אשמה או חרטה, אך תחושות אלו לא יגרמו לו להפסיק את התנהגותו וכתוצאה מכך הוא עלול לפתח קלפטומניה. סוציופת ופסיכופת הם אנשים חסרי אמפתיה, היכולת להציב את עצמם במקום אדם אחר ולהבין את תחושותיו. אך לפסיכופת יש פחות התחשבות באחרים, אומרים המומחים. אדם עם סוג אישיות זו מתייחס אל אחרים כאל אובייקטים בהם הוא יכול להשתמש לטובתו.

סוציופתים ופסיכופתים לא תמיד אלימים

בסרטים ובסדרות טלוויזיה, פסיכופתים וסוציופתים נוטים לגלם את הנבלים שהורגים או מענים אנשים חפים מפשע. בחיים האמיתיים, חלק מהאנשים עם הפרעת אישיות אנטי חברתית עשויים להיות אלימים, אך רובם אינם. במקום זאת, הם משתמשים במניפולציה והתנהגות פזיזה על מנת לקבל את מה שהם רוצים, עד שהם מבינים שהם פסיכופתים.

במקרה הגרוע, הם אנשים קרים בעלי נטיות רצחניות. במקרים אחרים, הם מיומנים בטיפוס במעלה הסולם, גם אם הם צריכים לפגוע במישהו על מנת להגיע לשם. כשמזהים חלק מתכונות אלו אצל בן משפחה או עמית לעבודה, עלולים להתפתות לחשוב שחיים או עובדים עם פסיכופת או סוציופת. אך רק בגלל שאדם מתנהג באנוכיות, אין פירוש הדבר בהכרח שהוא סובל מהפרעה.

סוציופתים חמומי מוח

לא קל לזהות פסיכופת. אנשים אלו עשויים להיות אינטליגנטיים, מקסימים וטובים בחיקוי רגשות. הם עשויים להעמיד פנים שהם מעוניינים בכם, אך במציאות כנראה לא אכפת להם. הם שחקנים מיומנים, שמשימתם היחידה היא לתמרן אנשים למטרות רווח אישי.

סוציופתים פחות מסוגלים לשחק. הם מבהירים שאינם מעוניינים באף אחד מלבד עצמם. במקרים רבים, הם מאשימים אחרים ויש להם תירוצים להתנהגותם. חלק מהמומחים מתייחסים לסוציופתים כאל אנשים חמומי מוח, הפועלים מבלי לחשוב כיצד אחרים ייפגעו.

פסיכופתים "קרי לב" ומחושבים

הם תווים בקפדנות את התנהגותם והמהלכים המנחים אותם בחיים, ומשתמשים בתוקפנות ובשיטות מתוכננות על מנת לקבל את מה שהם רוצים.

אם הם מעוניינים להתעשר או מבקשים להשיג מעמד גבוה יותר בעבודה, למשל, הם יתכננו תכנית להרחקת כל המחסומים שעומדים בדרכם, גם אם מדובר בתפקיד או במוניטין של אדם אחר.

סוציופת לעומת פסיכופת: ההבדלים טמונים בתפקוד המוחי

מחקרים חדשים מצביעים על העובדה לפיה מוחו של פסיכופת אינו זהה למוחם של אנשים אחרים. ההבדלים עשויים להיות פיזיים, אשר מקשים על האדם להזדהות עם מצוקה של אדם אחר. ההבדלים יכולים אפילו לשנות את תפקודי הגוף הבסיסיים. לדוגמא, כשרוב האנשים רואים דם או אלימות בסרט, דופק ליבם פועם במהירות, נשימתם מואצת, וכפות ידיהם מזיעות.

לפסיכופת יש תגובה הפוכה. הוא הופך להיות רגוע יותר. הוא חסר פחד לעסוק בהתנהגות מסוכנת, פועל באימפולסיביות, ואינו חושש מהשלכות מעשיו.

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!