מענה – היחידה לבריאות הנפש

סימבלטה

סימבלטהתרופת סימבלטה (בלעז – Cymbalta), הידועה גם בשמות דולוקסטין (Duloxetine) וינטריב, הינה למעשה תרופה נוגדת דיכאון ממשפחת ה-SNRI, תרופות אשר מעכבות ספיגה חוזרת של סרוטונין ונוראפינפרין.

הסימבלטה פועלת על מערכת העצבים ויכולה גם להקל במצבים של כאב עצבי נוירופתי. התרופה מגיעה בתצורת כמוסות, ישנו צורך במרשם רפואי על מנת לרכוש אותה, והיא כלולה בסל הבריאות.

שימוש וטיפול בעזרת תרופת הסימבלטה

באופן כללי, יש ליטול את התרופה פעם ביום, כאשר המינון נקבע על פי הרופא המטפל. תרופה זו אינה מיועדת בטיפול בילדים ונערים מתחת לגיל 18 שנים. בנוגע לאוכלוסייה הקשישה, הסימבלטה עלולה להוביל להגברת תופעות הלוואי ועוצמתן, ועל כן ייתכן שינוי והפחתה במינון, על פי הוראת הרופא.

תרופה זו אינה מיועדת לשימוש בהנקה או בהיריון, בשל החשש כי תעבור דרך חלב האם או באופנים אחרים אל התינוק ותשפיע עליו או על התפתחותו.

באופן כללי, המינון הנקבע לשימוש בתרופת הסימבלטה תלוי במצב הטיפולי, יעדי הטיפול, ואופי התסמינים. מאחר ותרופה זו יכולה להקל על מצבי דיכאון, מצבי חרדה, טיפול בכאב נוירופתי וגם במצבים של דליפת שתן במאמץ – כל אחת מההפרעות הנזכרות לעיל דורשות אופי טיפולי אחר, ועל כן גם מינון אחר.

מבחינת השפעת התרופה, ניתן לראות הקלה בתסמינים רק כלאחר שבועיים מתחילת הטיפול, ולעיתים אף ארבעה שבועות. משך השפעת התרופה כ-24 שעות. אין הנחיות ספציפיות באשר לנטילת התרופה עם מזון או ללא, אך יש לאחסנה במקום קריר ויבש, עד כ-25 מעלות צלזיוס.

אזהרות בטיפול ושילוב בין-תרופתי

בשל רגישותה של התרופה והשפעתה, יש להודיע לרופא המטפל על כל שילוב בין-תרופתי אשר ייתכן במהלך הטיפול. הדבר כולל תוספי תזונה, ויטמינים, וכן כל תרופה אחרת. במיוחד יש להיות זהירים במקרים של לחץ דם גבוה, זאת מאחר והסימבלטה עלולה לגרום לעלייה בלחץ הדם.

בשום פנים ואופן אין להשתמש במקביל לתרופה זו בכל תרופה אחרת הכוללת בין מרכיביה דולוקסטין. כמו כן, אין לשלב בטיפול כל תרופה אשר יש בכוחה לדכא את מערכת העצבים המרכזית, לרבות אך מבלי להגביל –

יש לקרוא היטב את עלון התרופה להסברים מקיפים על שילובים בין תרופתיים עם סימבלטה, והסכנות הטמונות בכך.

מעבר לזאת, תרופה זו עלולה לגרום לייבוש. יש להקפיד ולשתות 2-3 ליטר ביום בזמן השימוש בה. מצד שני, יש להימנע לחלוטין משתיית אלכוהול בזמן הטיפול בה, דבר אשר עלול להוביל לנזקים משמעותיים לכבד.

תופעות לוואי של הסימבלטה

תחילה, השימוש בסימבלטה עלול להוביל להתפתחותה של תלות בתרופה, דבר אשר גם עלול להתפתח לכדי התמכרות. מסיבה זו, אין לשלב תרופות אחרות הכוללות דולוקסטין, או להגביר את השפעתה של התרופה בכל אופן אחר. זוהי אחת הסיבות העיקריות לכך שכל שילוב בין-תרופתי מצריך בחינה מקרוב על ידי הרופא המטפל.

בשל היתכנותה של תלות בתרופה, אין להפסיק את השימוש בה בבת-אחת. הפסקת הטיפול תעשה באופן הדרגתי, מתון, ועל פי הנחיותיו של הרופא המטפל. בין תופעות הלוואי האפשריות של הסימבלטה תהיינה תסמיני גמילה, לרבות – הזעה, סחרחורות, עייפות, עצבנות, היפומאניה, טנטון, פרכוסים, הפרעות קצב לב, וכדומה.

תופעות לוואי שכיחות של התרופה כוללות בחילה, אשר נחשבת לתופעה יחסית שכיחה. לרוב, הבחילה אמורה לחלוף תוך כשבועיים מתחילת הטיפול. תופעות לוואי אחרות כוללות עצירות, ירידה בתאבון, בחילות, סחרחורות, עייפות, ישנוניות, יובש בפה, הזעה, ועוד.

במיוחד צריכים לשים לב חולי גלאוקומה צרת זווית, אשר במקרים אלו יש להשתמש בתרופה והטיפול בה באופן מוקפד ביותר ובפיקוח הרופא המטפל. וכן חשוב לשים לב כי אחת מתופעות הלוואי של תרופה זו הינו הסתרת תסמינים של מאניה דפרסיה (הפרעה דו קוטבית), דבר אשר עלול להפריע ואף להשפיע לשלילה על הטיפול. לכן, יש לבצע אבחון מסודר לפני תחילת הטיפול, ולברר האם ישנה אפשרות להפרעה זו.

במקרים של שילוב התרופה עם תרופות אחרות אשר הינן נוגדות דיכאון, ייתכן מצב של מחשבות אובדניות. יש לשים לב לכך, ולפנות לרופא המטפל במקרים אלו. באופן כללי, בכל תופעת לוואי מוגברת או מוקצנת, וכן בכל שינוי קיצוני או לא ברור במצב רוח או התנהגות המטופל, יש לפנות לרופא המטפל ולטיפול רפואי.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

התמודדות נפשית עם מגפת הקורונה

Exit mobile version