סימבלטה

סימבלטה – התרופה משמשת כנוגדת דיכאון והתקפי חרדה. מנגנון הפעולה של התרופה היא על ידי חסימה של הספיגה החוזרת של מספר נוירוטרנסמיטורים רבים. באופן קונקרטי יותר התרופה ניתנת למצבים של דיכאון מזורי, דיכאון דו קוטבי, פיברומיאלגיה, חוסר שליטה במתן שתן בנשים.

לתרופה יש מעט תופעות לוואי וזה אחד מיתרונותיה של התרופה. אין להפסיק את הטיפול בתרופה באופן חד פעמי מכיוון שהדבר עלול להוביל לסינדרום נסיגה יחסית קשה במטופלים בסימבלטה.

תופעות הלוואי השכיחות של התרופה הן:כאבי ראש, בחילות ,יובש בפה, הזעה, שלשול, נדודי שינה, איבוד הליבדו, עצירות ועלייה במשקל. למעשנים שביננו יש לדעת שהשילוב של העישון עם התרופה עלול להוריד את האפקטיביות של התרופה.

במקרים של מטופל מעשן ייתכן ויש לדבר עם הרופא על התאמה מינון יותר קונקרטי במצב הזה. המינונים המתאימים למצבי חרדה הם:להתחיל ב-20 מ"ג פעמיים ביום, ובמידה ואין שיפור ניתן לעלות את המינון ל 60 מיליגרם , אולם רק בפיקוח ובהתייעצות עם הרופא המטפל.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום