סימן שהגיע הזמן לשינוי

סימנים שהגיע הזמן לשינויהחיים יכולים להיות מסובכים בצורה מוזרה. אנשים חושבים שהם יודעים בדיוק מה הם רוצים, ואז נתקלים במכשולים. החיים אינם רעים, אך ההתנהלות השגרתית מגיעה על חשבון האושר.

אלו הם סימנים משמעותיים לכך שאתם זקוקים לשינוי משמעותי בחיים. גם אם זוהי התחושה הנמשכת כבר מספר חודשים או שנים, אין פירוש הדבר שצריך לחיות את החיים רק על מנת לעבור את היום. להיות אדם מבוגר פירושו להיות בעל אחריות ובעל יכולת לקבל החלטות חשובות.

בריחה אינה פתרון

אך למרות שהתנהלות בריאה בחיים עשויה להיות תהליך מורכב, בריחה והימנעות מהחיים אינה פותרת שום דבר. במרבית המקרים, החיים נקבעים על ידי האופן בו אתם מחליטים להציג את עצמכם לעולם, והאופן בו אתם צומחים מכישלונות. פסיכיאטרים מאמינים שאנשים אינם רעים ביסודם, ואינם מלאים בכישלונות אלא באפשרויות.

התגובות הנפוצות לנסיבות החיים כגון טראומה, לחץ ויחסים שאינם מתפקדים, נובעים מאמונות מקובעות שליליות. סבל הנובע מנסיבות החיים גורם לאנשים להשתופף ולהימנע מפיתוח ציפיות וחלומות משמעותיים, מה שמוביל לחוסר גמישות לטפל במעברי חיים ובמתחים.

יש לכם יותר כוח מכפי שאתם מאמינים – אך אם אינכם בטוחים אם האדישות שלכם נגזרת ממצב חייכם הנוכחי או ממשהו אחר, אלו הם 11 סימנים שהגיע הזמן לשנות את החיים בהקדם האפשרי.

 1. אנרגיה נמוכה

בעוד שהאנרגיה עשויה להיות נמוכה בשל סיבות בריאותיות, ובמקרה זה מומלץ להתייעץ עם הרופא, הגורם עשוי להיות חיים חסרי משמעות והפסקת הטיפוח העצמי. יתכן שאתם רגילים לשגרה והחשיבה על שינוי נשמעת לכם מתישה, כך שאתם מפסיקים לטפל בעצמכם כפי שנהגתם לעשות בעבר.

כדי לשפר את האנרגיה מומלץ להתחיל בהדרגה לפתח קשרים חברתיים חדשים, לאכול לפחות ארוחה בריאה אחת ביום, לאכול חטיף בריא, ולשתות יותר מים.

 1. קהות חושים

אנשים הסובלים מקהות חושים אינם מסוגלים להתרגש יותר משום דבר, ואינם זוכרים את הפעם האחרונה בה צחקו בקול רם. אלו הם סמנים קטנים המעידים על חוסר מימוש החושים, המאפשרים חיים מרגשים.

לדברי פסיכולוגים, קהות חושים עלולה להתרחש כשאדם איבד את התשוקה והמוטיבציה. במצב זה, מומלץ לנקוט בפעולות אהובות בתדירות גבוהה יותר, על מנת לסייע בהחייאת הרוח.

 1. הפסקת טיפול וטיפוח עצמי

טיפול וטיפוח עצמי הוא ההיבט החשוב ביותר בחיים, וחיוני לזכור להציב את הדגש על פעולות אלו כדי להגשים חלומות ולשפר את שביעות הרצון העצמית.

מומלץ לקרוא ספרים כדי ללמוד מידע חדש, להתחיל לטפח את 'זמן האיכות האישי' ולהרחיב את האפיקים, באמצעות תחביבים או פעילויות עם אחרים. כשתתחילו ללמוד כיצד לממש את יכולותיכם, תתרשמו מאינספור האפשרויות.

 1. הסביבה הפכה לרעילה

כשמגלים שהסביבה מוקפת באנשים רעילים שמעבירים ביקורת קבועה על העבודה, התפקוד או האופי, ההשפעות השליליות הופכות לאמונות אישיות, ויתכן שהגיע הזמן לבצע מספר שינויים. זה בלתי אפשרי להיות חיובי כשהסביבה אינה הופכת אתכם למאושרים.

אם החברים אינם מחזקים, אלא נהנים לשמוע על רגעי השפל, מדווחים ללא הרף על אסונות, וחוגגים תלאות, הם מרעילים את התודעה. אלו הן השפעות קטנות, שאולי לא תרגישו בהן, ואולי לא תצליחו לזהות בדיוק את המקור להן, אך אנשים שליליים בסביבה מנקזים את האנרגיה שלכם.

 1. זוגיות שאינה מאושרת

לעתים קשה להודות שבן או בת הזוג אינו האדם עימו רוצים לחיות. זוגיות שלילית משפיעה על הבריאות הנפשית, ואם הזוגיות מאופיינת בבעיות כגון קנאה חולנית, או שכל אחד מבני הזוג פנה לנתיבים שונים בחיים, מומלץ להפסיק את הלחימה עם תחושות הבטן ופשוט להיפרד.

כשבן או בת הזוג גורמים לתחושת נחיתות, כשכל מה שעושים אינו מספיק באופן כלשהו, מטיחים האשמות ומשתמשים בבן או בת הזוג בתור שק החבטות הרגשי או הפיזי, זה הזמן לשינוי שצריך להתרחש עכשיו.

 1. הישרדות בלבד

איבוד עצמי בתוך שגרת חיים הורגת את היצירתיות והכוננות הנפשית. כשהחיים מבוססים על הצורך לשלם את החשבונות בלבד, הרוח סובלת.

החיים אמורים להיות מלאים חוויות ואתגרים, וחלומות בהקיץ על החיים אותם רוצים לחיות, לא יגשימו את החלומות. אם אתם כבר חשים חוסר מנוחה והתלהבות, יתכן שזהו סימן לכך שאתם זקוקים לשינוי בהקדם האפשרי.

 1. התנהגות כפייתית

מאמנים לשיפור החיים מסבירים שלא ניתן להפסיק לאכול תזונה שאינה בריאה, לעשן או לשתות יותר מדי אלכוהול, אם התנהגות כפייתית משבשת את האיזון בין קול התבונה לבין רצונות הלב. אם החברים הקרובים הם חברים לשתייה, מומלץ להחליף חברים.

במקום לאכול עוגה מומלץ לקבל עיסוי ארומתרפי, ועישון סיגריות ניתן להחלפה בהליכה מהירה או ריצה מסביב לבנין. אם אנשים אינם מרוצים מחייהם, עליהם להימנע מהניסיון לכסות את ההיבטים השליליים באמצעות התנהגויות שליליות אחרות. מומלץ להבין את שורש הבעיה, כך שניתן יהיה לפתור אותה ולחיות את החיים שתמיד רציתם לחיות.

 1. חלומות קבועים על העבר

העבר הוא עבר מסיבה טובה. אמנם תמיד נחמד להיזכר בדברים, אך אין להפוך את העבר להתמקדות המשבשת את ההווה. פסיכולוגים מאוניברסיטת טקסס באוסטין מסבירים שבחינת אירועי העבר, אינה מחדשת דבר.

אנשים מרגישים לעתים קרובות שהעבר שלהם היה טוב יותר מההווה, היות והם עדיין ממתינים לברר כיצד החינוך שקיבלו והמיזמים העסקיים השונים בהם הם מעורבים, יפעלו לטובתם ויסתדרו מעצמם ללא נקיטה בצעדים משמעותיים.

 1. "לא יתכן שכך נראים החיים"

יתכן שהגיע הזמן לשנות את המצב כשמבינים שהמטרות לא הוגשמו. אנשים עשויים לחפש את ההזדמנות המתאימה או להמתין בסבלנות לסימנים שיאפשרו להם להגשים את חלומותיהם, אך בסופו של דבר, אתם לא יכולים לחיות את החיים המלאים שלכם אם אתם ממתינים באופן קבוע לתשובות שיגיעו אליכם.

בודהיסטים מאמינים שאנשים נוטים להמתין לאישור לחיות את החיים שתמיד חלמו, אך כל אדם אחראי על האישורים העצמיים אותם הוא מעניק לעצמו.

 1. דיכאון: סימן שהגיע הזמן לשינוי משמעותי בחיים

בעוד שהחיים אינם יכולים להיות מלאים באור שמש ופרפרים בכל רגע של הערות, הם אינם צריכים לגרום להתקפי דיכאון. תחושת דיכאון היא הדרך של הגוף לשדר למוח את המסר שמשהו צריך להשתנות.

פסיכולוגים מסבירים שהדיכאון מתעורר כסימן הגורם לאדם לעצור ולהעריך מחדש את חייו, תוך תקווה לעשות משהו אחרת, כגון טיפול עצמי טוב יותר, סירוב לדברים או אנשים שאינם בריאים, מתן אפשרות לאחרים לסייע, או לשנות את הדרוש שינוי בחיים.

 1. מתח עצום

אם הבריאות הפיזית או הנפשית סובלת באופן קשה, זה הזמן לשינוי משמעותי בחיים, ואם יש דבר אחד שהוא סימן בטוח לצורך בשינוי, זה לחץ. אם אתם חיים תחת לחץ עצום בעבודה, בבית או בחיים החברתיים, הגיע הזמן לעשות שינוי, לשנות את הרגלי השינה, לעבור לתזונה בריאה ולהקפיד על פעילות גופנית.

בנוסף מומלץ לנקוט בגישות משככות לחץ כגון הרפיה, מדיטציה או שיטות מודעות. בריאות לקויה היא אחד הסמנים הגדולים ביותר לכך שהגיע הזמן לשינוי חשוב. מודעות לאופן בו גופכם מתקשר עימכם, תחושת צריבה מתמשכת ותשישות, הם סימני מפתח לכך שחייכם צריכים להשתנות באופן כלשהו.

האופן ב אנשים חיים את חייהם נקבע באופן אישי ולא על ידי אף אחד אחר. במקום לחוש חוסר אונים ותבוסה, הרימו את עצמכם, הבינו מה אתם רוצים, וצאו להשיג את מטרותיכם. אל תשכחו לאהוב את עצמכם ובהחלט לא להישאב לשגרה. מגיע לכם יותר מזה.

סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום