בריאות הנפש

תסמינים של דיכאון

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

תסמינים של דיכאוןהתסמינים של הדיכאון הם האמצעי בעזרתו מאבחנים את ההפרעה הפסיכיאטרית השכיחה הזו. על מנת לאבחן את הדיכאון יש להבחין בקיום של שבועיים לכל הפחות של חלק מהתסמינים או רוב התסמינים שבאים לידי ביטוי בארבעה מישורים מרכזיים להלן:

  • המישור הפיזיולוגי.
  • המישור הרגשי.
  • המישור הקוגניטיבי.
  • המישור הנוירולוגי.

במאמר שלפניכם נפרט אודות התסמינים השכיחים ביותר של הדיכאון, תוך חלוקה למישורים השונים. מעבר לכך שהתסמינים מאפשרים לאבחן את ההפרעה, הרי שעל ידי בחינת התסמינים השונים ניתן לבחור בטיפול המתאים ביותר למטופל ולהחליט באילו אספקטים יש לטפל בדחיפות גבוהה יותר.

המישור הפיזיולוגי

למרות שהדיכאון היא הפרעה פסיכיאטרית, הרי שהיא בהחלט יכולה לבוא לידי ביטוי גם במישור הפיזיולוגי וזאת מכיוון שהנפש והגוף מנהלים אינטראקציה בלתי פוסקת.

כך למשל למרות שרבים לא מודעים לכך, הדיכאון בהחלט יכול להוביל לבעיות ראייה, לחוסר יכולת להימצא במקומות רועשים מדי ולרתיעה ממגע פיזי עם הזולת.

הדיכאון יכול גם לבוא לידי ביטוי במישור הפיזיולוגי בהפרעות במערכת העיכול. כך למשל הסובלים מדיכאון מדווחים בשכיחות גבוהה מאוד על עצירות או שלשול. תסמינים פיזיולוגיים נוספים יכולים להיות למשל חולשה מוגברת, תשישות ועייפות כרונית.

הדיכאון גם עלול לגרום למגוון רחב ביותר של בעיות שינה, החל מחוסר יכולת לקום מהמיטה בבוקר, דרך חוסר יכולת להירדם בקלות וכלה ביקיצה מוקדמת מאוד.

על קצה המזלג נציין כי הדיכאון יכול לגרום לצריכת מזון מוגברת אך יכול גם לגרום להימנעות מאכילה ולפיכך גם משקל הגוף של הסובלים מדיכאון יכול לעלות או לרדת בהתאם לתסמינים שמופיעים בכל מטופל ומטופל.

המישור הרגשי

המישור הרגשי הוא ככל הנראה המישור המושפע באופן המשמעותי יותר מהדיכאון. בין היתר הלוקים בדיכאון נוטים לסבול מתחושה של ריקנות, אפאתיה וחוסר משמעות, מתחושה מתמשכת ונוכחת של חוסר תקווה, ייאוש וחוסר אונים וכן נוטים לבקר את עצמם ואף לחוש שנאה עצמית.

אחד התסמינים הרגשיים השכיחים ביותר של הדיכאון בא לידי ביטוי באיבוד העניין בתחומי חיים שונים שבעבר הסבו הנאה רבה כמו למשל תחביבים או מפגשים חברתיים.

בקרב הלוקים בדיכאון ניתן לראות בשכיחות גבוהה חילופים פתאומיים וקיצוניים של מצבי רוח, ירידה משמעותית בשמחת החיים ובאנרגטיות, התפרצויות של זעם או בכי, תחושת מועקה גדולה וכבדה, ירידה בחשק לקיים יחסי מין, נטייה לנתק קשרים ולהתבודד מבחינה חברתית ועוד.

המישור הקוגניטיבי

הלוקים בדיכאון נוטים בדרך כלל להתקשות בהבנה של תופעות בהקשר הרחב שלהן ולהתמקד בפרשנות מאוד צרה ופסימית. בנוסף לכך, ניתן לראות בלוקים בדיכאון נטייה לראות את העולם ואת העתיד דרך משקפיים שחורים, לייחס כישלונות לחובת העצמי, לשפוט את המציאות באופן לקוי ועוד.

מעבר לכל זה, התסמינים הקוגניטיביים של הדיכאון כוללים ירידה בזיכרון וירידה ביכולת הריכוז, הססנות רבה בקבלת החלטות, דימוי עצמי נמוך ונטייה למחשבות אובדניות. כל אלו מובילים לקושי לחשוב לטווח הארוך ולקושי בהערכה של השלכות.

המישור הנוירולוגי

עד כה עסקנו בתסמינים שרובם מוכרים לציבור הרחב, אך רבים לא מודעים לכך שישנם גם תסמינים אותם ניתן לראות רק באמצעות ציוד הדמיה רפואי מתקדם.

כך לדוגמה נמצא במחקרים כי בקרב הלוקים בדיכאון ניתן לראות תת פעילות של ה- Medial Temporal Lobe) MTL) במוח, פעילות יתר של ה- Medial prefrontal cortex במוח, הגדלה של האמיגדלה, צמצום וירידה בנפח של ההיפוקמפוס ועוד.

באופן כללי, נראה כי הפעילות המוחית של הסובלים מדיכאון בזמן מנוחה שונה מאוד מהפעילות המוחית במנוחה של נבדקים שלא סובלים מההפרעה.

קראו עוד:

דיכאון חורף

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!