בריאות הנפש

מהו סינדרום ירושלים

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

סינדרום ירושליםמחלות הנפש הנחשבות לקשות והחמורות ביותר, הן ההפרעות שנמצאות תחת ההגדרה "הפרעות פסיכוטיות". משמעות הפסיכוזה, היא שאדם מאבד את הקשר שלו עם המציאות (או בעגה מקצועית- בעל בוחן מציאות לקוי).

אדם פסיכוטי עשוי לפרש באופן שגוי את הגירויים שהוא קולט מהסביבה, וכן לחוש בחושיו גירויים שאינם נמצאים בסביבה ( לשמוע קולות, לראות מראות , להריח ריחות, ואפילו להרגיש תחושות על העור). כמובן שאלמנטים אלה גורמים להתנהגות ביזארית, לא תואמת ואפילו מסוכנת לאדם או לסביבתו.

פסיכוטיים יש בכל העולם, אך כבר לפני מאות שנים שמו אנשי מקצוע לתופעה מעניינת- בירושלים יש יותר. או ליתר דיוק, מספר האנשים שהופכים לפסיכוטיים בעת ביקורם בירושלים גדול באופן מובהק מאשר מבקרים בערים אחרות בעולם. תופעה זו נקראה "סינדרום ירושלים"

מה יש בה, בירושלים?

נראה כי ירושלים היא באמת עיר מיוחדת. זוהי עיר שנחשבת לקדושה ומשמעותית עבור שלושת הדתות הגדולות. יש בה אלמנטים היסטוריים ודתיים חשובים ביותר. מלחמות רבות נוהלו בתוכה ועליה. ערים בעולם נקראות על שמה, ותיירים רבים מגיעים לארץ ישראל רק על מנת לבקר בה.

רבים מהתיירים בירושלים הם אנשים שהדת קרובה לליבם, והם מגיעים לירושלים בתחושת רוחניות ומשמעות מאוד גדולה. לרגשות, הסוערים לעיתים, שנגרמים בשל הייחוד, הקדושה והעניין שמעוררת העיר, יש תפקיד משמעותי בהיותה עיר שהפסיכוזה מתעוררת בין גבולותיה לעיתים תכופות יחסית.

הביטוי הקליני של סינדרום ירושלים

הפסיכוזה הפורצת בעת ביקור בירושלים ומכונה סינדרום ירושלים היא בעלת אופי מסוים, בדרך כלל דתי או מיסטי. האדם שומע קולות או מסרים אשר מגדירים לו שהוא-הוא המשיח, גואל ירושלים, או בעל כוח השפעה גדול ושעליו להוביל מהפך כלשהו בעיר. למחשבות השווא (המחשבות החוזרות שאינן קשורות למציאות, למרות שהפסיכוטי אינו מסוגל לשפוט אותן ככאלה) יש תוכן גרנדיוזי והרואי.

פעמים רבות הלוקים בסינדרום נראים עומדים ברחבות העיר, ומנסים לגייס את הציבור להאמין בבשורה שהם רוצים להעביר. במקרים מסוכנים יותר, החולים אף עשויים לעשות מעשה כלשהו בעניין (זכור לשמצה תייר בשנות השבעים שכמעט ושרף את מסגד אל-אקצה, ועורר עליו את זעמם של המוסלמים, וכל זאת משום ששמע קול הפוקד עליו לעשות זאת בהיותו שרוי בפסיכוזה של סינדרום ירושלים).

האם לעיר יכולה להיות השפעה כל כך עצומה?

שנים רבות התשובה לשאלה זו הייתה "כן", בעיקר מצד אותם צליינים ואנשי דת ורוח אשר האמינו שכוחות הנמצאים בעיר עצמה אכן עשויים להעביר אדם על דעתו. אך בשנים האחרונות מחקרים הראו שמקומה של ירושלים אמנם חשוב, אך השפעתו על נפש האדם מוגבלת.

רובם ככולם של האנשים הסובלים מסינדרום ירושלים סבלו מהפרעה נפשית כלשהי, בדרך כלל בספקטרום הפסיכוטי, עוד לפני שהגיעו לירושלים. לעיתים חלה התדרדרות כלשהי (תהליך פסיכוטי) ששיאו הגיע בירושלים. כאמור, האמונה כי לירושלים יש השפעה כל כך גדולה, אכן עשויה להיות הטריגר האחרון בפריצתה של המחלה. כמו כן, הנוכחות בירושלים משפיעה רבות על התוכן של מחשבות השווא וההלוצינציות.

טיפול בסינדרום ירושלים

בהיותו הפרעה פסיכוטית, הטיפול בסינדרום ירושלים זהה לטיפול בכל פסיכוזה אחרת, ובדרך כלל כולל טיפול ראשוני ו/או מתמשך בתרופות פסיכיאטריות נוגדות פסיכוזה. בהמשך ניתן גם לטפל בטכניקות פסיכותרפויתיות שונות לפי הצורך.

יחד עם זאת, יש לציין שרבים מהלוקים בסינדרום ירושלים הם תיירים אשר הגיעו לביקור בארץ הקודש בגפם. במקרים אלה, חשוב לתת לחולים טיפול ראשוני בארץ, ולמהר להחזירם לארץ מוצאם. במקום בו יש מערכת של תמיכה סביבתית, הסיכויים לתוצאות טובות של הטיפול גדולים יותר.

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!