פוסט טראומה

פוסט טראומה מוגדרות כמחלה ריגשית שמסווגת כהפרעת חרדה ובדרך כלל מתפתח כתוצאה מנסיון כול שהוא מסכן חיים ומאיים. אנשים אשר נמצאים במצב של פוסט טראומה חווים מחדש את הארוע הטראומתי או ארועים דומים בדרך מסויימת, ומנסים להמנע ממקומות, מאנשים או דברים אחרים אשר מזכירים להם את אותו ארוע טראומתי. אנשים עם פוסט טראומה רגישים יותר למצבים ולחוויות היומיומיות, ומצבים הנפשי אינו יציב.

למרות שהמצב של פוסט טראומה היה קיים מאז שהאדם סבל מטראומה, המושג קיבל הכרה פורמלית רק  בשנת 1980. במלחמת האזרחים האמריקאית חיילים שלקו במצב פוסט טראומתי אובחנו כסובלים ממה שנקרא דאז "לב חייל", ובמלחמת העולם הראשונה סימפטומים דומים למצב פוסט טראומתי הוגדרו כ"עייפות קרב".

חיילים שסבלו מאותם סימפטומים בתקופת מלחמת העולם השנייה, נאמר עליהם שהם סובלים " מתגובת סטרס גסה".

השפעות של פוסט טראומה

למעשה כל מצב של ארוע מסכן חיים וגורם לטראומה יכול להוביל למצב של פוסט טראומה. ארועים כאלו יכולים לכלול השתתפות באותו ארוע או עדות לאותו ארוע קשה, למשל: תאונת דרכים או פגיעה גופנית, קורבן לחטיפה או לעינויים, חשיפה לקרב או התקפת טרור, קורבן למקרה אונס, למקרה של שוד או תקיפה, פוסט טראומה אחרי לידה ועוד.

לא כל אלו שעוברים טראומות כאלה ואחרות יחוו מצב של פוסט טראומה ( אופי חזק, טיפול מהיר, מתן הורמון קורטיזול המונע פוסט טראומה), אולם  עדיין יתכנו התקפי חרדה או מצב של מאניה דיפרסיה בקרב אלו שחווים טראומות, לדוגמה: מחקרים הראו שאנשים שנחשפו למצבי לחץ קיצוניים לעיתים לקו בהיפוקמפוס (אזור במוח שלוקח חלק מרכזי בתהליך הזיכרון) קטן יותר.

פסוט טראומה – גורמי סיכון

ישנם גורמי סיכון שעלולים להעלות את הסיכוי למצב של פוסט טראומה למשל: סיגריות, אלוכוהול ומריחואנה. עם זאת, חולים שהם במצב של פוסט טראומה והם מטופלים נוטים להניב תוצאות טיפול טובות יותר וזמן קצר יותר אם הם אינם צורכים חומרים אסורים, סיגריות ואלכוהול.

אסור להזניח מצב של פוסט טראומה

ההשלכות מהזנחה יכולות להיות מרחיקות לכת. הן עלולות להשפיע על מספר תחומים בחייו האישיים של אותו אדם: ירידה בתפקוד היומיומי, השפעות על מערכות יחסים, על הקשר המשפחתי , על ההתנהגות והמצב החברתי. נשים בהריון הסובלות ממצב של פוסט טראומה יכולות לסבול גם מבעיות אמוציונליות, בריאות ירודה בעיות בזיכרון ובריכוז. כמו כן, הוכח במחקרים שונים שנעשו בתחום כי פוסט טראומה עלולה להיות מדבקת ולעבור גם לבני הזוג של הנפגע או לבני משפחתו.

ילדים אשר נולדים לאמהות  במצב של פוסט טראומה נוטים לחוות שינויים  במערכת העצבים המרכזית דבר והדבר עלול להוביל בעתיד להתפתחות של פוסט טראומה בקרב ילדים. מצב של פוסט טראומה אצל אותם ילדים עלול להשפיע באופן ישיר על ההתפתחות הרגשית של אותם ילדים כמו כן על יכולות הלמידה שלהם ויחייב טיפול פסיכולוגי אצל פסיכולוג ילדים.

אומנם האבחון של מצב פוסט טראומתי הוא תוצאה של אירוע קשה שעבר האדם,  כפי שהוגדר לפני כן, ברם עלולים לפתח את התגובה הזו לארוע שנחשב קצת פחות איכותי ברמת הטראומה שלו, אולם הוא עדיין יכול להוות ארוע די הרסני עבור אותו אדם, לדוגמת השפעת גירושין על בעיות נפשיות של בני הזוג או הילדים, או חוסר תעסוקה.

תסמינים של פוסט טראומה

התסמינים של התגובה הפוסט טראומתית יכולה להתחלק לשלושה חלקים:

  • חוויה מחודשת של הטראומה- פלאשפבקים,סיוטים חוזרים אודות הטראומה.
  • המנעות מדברים שעלולים ליצור פוביה לגבי אותו ארוע – אנשים, מקומות וכו'.
  • סימנים גופנים כרונים של יתר התעוררות, למשל: אינסומניה (בעיות בשינה), ירידה בריכוז ובזיכרון, התקפי רגזנות וכעס.

טיפול בפוסט טראומה

הטיפול האולטימטיבי כולל שילוב של טיפול תרופתי וטיפול פסיכולוגי. טכניקת הטיפול ללוקים בפוסט טראומה שמה דגש על התמודדות של אותו נפגע או נפגעת במצבים אינטנסיביים ובתסמינים הנלווים במצב הזה. טיפול נוסף בפוסט טראומה הוא גירוי מוחי עמוק, המשלח באמצעות אלקטרודות גירויים מגנטים לכל חלקי המוח ומסייע בהתמודדות עם האירועים שגרמו לטראומה.

, פוסט טראומה לאחר לידה ועוד.
Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום