פסיכואנליזה: מה הם עקרונות הפסיכואנליזה? וכצד היא עוזרת לריפוי הנפש?

התת מודע, החלומות כראי הנפש, מושגים כמו "השלכה" או "העברה", כל אלה שאבו השראה מן הפסיכואנליזה של פרויד. פסיכואנליזהזיגמונד פרויד, אשר כתב ספרים שלמים אודות משמעותו של הטיפול הנפשי, מנגנוני הנפש, מהות החלומות, היה מגדולי חוקרי הנפש והמטפלים של העת המודרנית. למרות שהפסיכואנליזה התפתחה מאוד עם השנים, היא עדיין חייבת את מהות קיומה לפסיכולוג (שהיה גם איש מדע ורופא), הנודע ביותר בעולם.

מדוע נפש האדם נידונה גם לסבל?

במידה רבה, אפשר לראות את הפסיכואנליזה כבסיס של הפסיכולוגיה המערבית המודרנית. על פי שיטה מדעית זאת, הנפש בנויה מכמה מבנים נפרדים אשר משפיעים הן על הקיום הפנימי והנסתר מהעין והן על הקיום הפיזי, המוחשי. מצפייה במטופלים וניתוח מקרים, נמצא כי נוירוזות וסבל נפשי הינם ביטוי לעולם פנימי סוער. התחום הלא מודע, שעד המאה התשע עשרה לא יוחס לו מקום נכבד, עלה למרכז הבמה.

הנטייה להדחיק אירועי ילדות מסוימים ביחד עם השפעות חברתיות שעלולות להעיק על הנפש, בוקעים החוצה בצורת סימפטומים נפשיים דוגמת: פוביות, חרדות, דיכאון או הפרעות אישיות. התחקות אחר הגורמים הללו נועדה לזכך את הנפש בזכות הגילוי. בנוסף, הצפת המועקות והקשיים יכולים להוות פתח לטיפול ארוך טווח בשיחות. כך ניתן לפרק את הקושי ולנטרל או להפחית את הכאב הנפשי. זוהי התמצית החשובה של שיטה פסיכולוגית זאת, בנפש אפשר לטפל ממש כפי שאפשר לטפל בתחלואי הגוף.

מיפוי נפש האדם

אבי הפסיכואנליזה, פרויד וגם ממשיכיו, ציירו מפות מפורטות אודות הנפש. הם הגיעו לרמות פירוט מרשימות, בתוך ניסיון להראות כי ישנם חוקים כלל אנושיים שאינם מחוברים לזמן ולמקום. לדוגמא, על פי המודל המבני, בנפשו של כל אחד מאיתנו קיימים יצרים לצד היגיון. השילוב בין האיד, האגו והסופר אגו, עלול ליצור חיכוכים פנימיים ולעיתים גם הפרעות נפשיות. מקום חשוב נשמר להפרדה בין ה"מודע", ה"סמוך למודע" וה"תת מודע". פליטות פה פרוידיאניות, חלומות וטיפולים בהיפנוזה פותחים את השער להבנת הסמוי מן העין.

ניקוי ארובות: חשוב לדבר כאשר בפנים הכול סוער

פסיכואנליזה מהווה ישום של השיטה המדעית, ככלי עזר פרטני. המטפל צופה, רושם או מקליט את דבריו של המטופל. כל מילה חשובה, כל דרך לתיאור החוויה, כל חלום. מטרתו של המטפל למצוא את מקורם של הקונפליקטים, כך שניתן יהיה להבינם ולפרק אותם. האנרגיה הנפשית, גם הבלתי מודעת, איננה הולכת לאיבוד לעולם. הרצון לשמור על השלמות הנפשית ביחד עם השפעות מן הילדות ופיקוח חברתי מבחוץ (המשתקף בסופר אגו) עלולים ליצור מעמסה נפשית כבדה. ברקע, הולמים בנו כוחות נוספים, תערובת של רגשות, סערות מן הילדות, אנרגיה מינית, קונפליקטים לא פתוחים מגילאי הילדות או ההתבגרות. מטרתו של הטיפול לאפשר לנו ללמוד על עצמנו. להבין גם את הדברים שמצויים ב"נקודה העיוורת" שלנו.

מושגים יסוד משמעותיים בתורת הפסיכואנליזה

מטפל פסיכואנליטיקאי חייב בעצמו לעבור טיפול פסיכואנליטי מתמשך. עליו להיות ער לתהליכים כגון העברה מצד מטופליו וכן למצבי התנגדות. מושג חשוב שמסייע לפסיכואנליטיקאי הנו אסוציאציות. באמצעות אסוציאציות חופשיות ניתן לרדת לחקר הנפש ולפרק או להתגבר על מנגנוני הגנה נפשיים וחוסמים. מושג חשוב לא פחות הינו עידון. באמצעות טיפול פסיכולוגי לא ניתן לפוגג את כל הצדדים האפלים או הנוקשים הקיימים בתוכנו. השאיפה, אם כן, היא לגרום לעידון. לאפשר לדחפים המזיקים לבוא לידי ביטוי בצורה מעודנת שמועילה לפרט וגם נתפסים כמקובלים מבחינה חברתית. לדוגמא, צייר יכול לבטא את סערות הנפש ואף את תשוקת המוות באמצעות ציוריו. ואגב, אם בעבר מרכז הכובד של השיטה סבב סביב מין ומיניות (קנאת הפין, תסביך אדיפוס) הרי כיום נזנח כיוון זה לטובת תובנות אחרות.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום