בריאות הנפש

פסיכולוג ילדים

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

פסיכולוג ילדים הינו פסיכולוג קליני או קליני- התפתחותי, אשר מתעסק באופן בלעדי או חלקי בטיפול בילדים (כלומר, ישנם פסיכולוגים המטפלים אך ורק בילדים, וישנם פסיכולוגים המטפלים בטווח רחב של גילאים, וביניהם גם ילדים).

בעת מתן טיפול אצל פסיכולוג ילדים נעשית הפרדה בין ילדים צעירים ביותר, שבדרך כלל הטיפול בהם נעשה דרך הדרכת הורים ולא באופן ישיר, ילדים המתאימים לטיפול ומתבגרים- אשר ההתמודדות הטיפולית איתם שונה מאוד מאשר בטיפול עם ילדים צעירים.

מהלך טיפול פסיכולוגי בילדים

הגישה הרווחת כיום, לא רואה בילד יישות בודדה הנפרדת מסביבתה, אלא גוף שהינו חלק ממערכת רחבה יותר הנקראת משפחה. טיפול פסיכולוגי בילד מתחיל בדרך כלל בפגישה עם הוריו. בפגישה זו, אוסף הפסיכולוג מידע רב ככל האפשר על הרקע ההתפתחותי של הילד, והתפתחות הקשיים הנוכחיים שלו.

התחום ההתפתחותי חשוב במיוחד בטיפול בילדים, משום שעל הפסיכולוג לדעת לאתר ולהבחין בין קשיים רגשיים – נפשיים לבין קשיים פיזיולוגים התפתחותיים ולהפנות את הילד ומשפחתו לטיפול אחר או נוסף מתאימים. בנוסף, לרקע ההתפתחותי והמשפחתי של הילד השפעה רבה על היווצרותם של בעיות וקשיים רגשיים.

לאחר ביצוע הערכה מקיפה, יחליט הפסיכולוג מהו הטיפול הנכון עבור הילד או המשפחה. לעיתים הפגישות יתבצעו בנוכחות הילד בלבד, ולעיתים יחליט הפסיכולוג על טיפול דיאדי או טריאדי- כלומר מפגשים משותפים לילד ולהוריו. ברב המקרים, המפגשים עם הילד ילוו במקביל גם במפגשים רציפים עם ההורים לצורך הדרכתם.

פעמים רבות קשייו של הילד הם השתקפות של קשיים הוריים,  זוגיים או משפחתיים שללא התייחסות ספציפית אליהם, בעיותיו של הילד ישארו בעינן. הדבר נכון במיוחד במקרים שבהם קיימת מחלת נפש במשפחה – אח, הורה וכו', המשפיעה על מצבו הנפשי של הילד.

הכלי הטיפולי העיקרי העומד לרשות פסיכולוג הילדים הוא המשחק. מחקרים הוכיחו כי ילדים מבטאים את עצמם באופן טבעי  באמצעות משחקים, ומשחקי תפקידים בפרט. הטיפול באמצעות משחק מעניק לילד מרחב חופשי ובטוח לבטא את עולמו הפנימי, חוויותיו וצרכיו דרך המשחק והיצירה, כאשר הפסיכולוג מתמלל עבור הילד את קשייו על מנת שיוכל לעסוק בהם ברמה מודעת יותר.

המשחק  ככלי מאפשר לילדים לספר על חוויות קשות שעברו, ודרך האינטרקציה ומערכת היחסים הנבנית עם הפסיכולוג הם מבטאים צרכי התקשרות וקרבה.

הפניית ילדים לטיפול פסיכולוגי

בניגוד לאנשים מבוגרים אשר בוחרים לפנות לפסיכולוג לשם קבלת טיפול ועזרה, ילדים בדרך כלל מובלים אל הפסיכולוג מתוך החלטה של הוריהם או מבית הספר. הגורמים השכיחים אשר מביאים הורים לפנות לטיפול בעבור ילדיהם עם הפרעות התנהגות שונות למשל- ילדים אלימים, ילדים היפראקטיבים, בעלי הפרעות קשב וריכוז וילדים שהוריהם לא מצליחים לשלוט בהתנהגותם.

סיבות נוספות לפנות לפסיכולוג ילדים הן: הפרעות רגשיות כגון חרדות כתוצאה מטראומה, פוסט טראומה בקרב ילדים, חרדות חברתיות, המנעות חברתית, דיכאון של ילדים, תמיכה בעקבות אירועי חיים קשים כמו מוות של אחד ההורים, גירושין ( להרחבה: השפעת גירושין על בעיות נפשיות) ועוד.

אחריות פסיכולוג ילדים על פי החוק

פסיכולוג בדרך כלל הוא גם איש סודו של המטופל, כאשר קיים חיסיון רפואי על התכנים העולים בפגישה עימו. כאשר מדובר בפסיכולוג המטפל בילדים, קיימת מחוייבות של הפסיכולוג כלפי הוריו של הילד והוא מחוייב לדווח להם על המתרחש בפגישה.

כאשר פסיכולוג ילדים חושד כי הילד נפגע על ידי הוריו או מי מבני משפחתו, חובה עליו על פי חוק, לדווח על כך לרשויות הרווחה או המשטרה. בהקשר זה נמצא ההבדל העיקרי בין טיפול בילדים צעירים לטיפול במתבגרים- החוק אינו מפריד ביניהם, אך פעמים רבות המחוייבות כלפי ההורים פוגעת ביכולתו של המתבגר לסמוך ולבטוח בפסיכולוג, ולעבור תהליך טיפולי אמיתי.

מידע נוסף: פסיכולוג ילדים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!